dnes má meniny Frederik Frederika
zajtra Viktor
25.2. 2020

Mama, tata, čítajte s nami - Ako Maťo s Klinčekom...

Št, 11/24/2016 - 04:49 — mamatata

Printer-friendly versionSend by emailPDF version

                  Projekt
"MAMA, TATA, ČÍTAJTE S NAMI"                  podporil z verejných zdrojov
     Fond na podporu umenia.

 

V CHALÚPKE SLIMÁKA MAŤA A ŠKRIATKA KLINČEKA


vhodné pre deti 2 - 7-ročné

Čo v danom veku deti dokážu?
Ako im môžeme čítaním pomôcť? 
hľadajte -
tu

Ako rodičia sme s nimi usínali – večerníčkové príbehy slimáka Maťa a škriatka Klinčeka! Bolo ich presne 101! Pamätáte sa na tieto čarovné postavičky?

Príbehy Maťa a Klinčeka viacerí poznajú ako sériu animovaných večerníčkov. Na jej pozadí môžeme deťom sprostredkovať zázračný svet kníh. Nie všetko je v knižných príbehoch tak ako na obrazovke. Čo deti spoznajú a čo nové nájdu? Aj to je inšpiráciou na prevracanie stránok kníh :)

V čom je čaro vybranej literatúry pre predčitateľskú gramotnosť?

Jaroslav Cita v príbehoch popisuje čary prírody - jednoducho, ba aj humorne, s nádychom milého poučenia či poukázania na možné každodennosti. Jednotlivé príbehy sú krátke, ponúkajú možnosť na rozohranie príbehu či nebodaj jeho pokračovanie doma, podľa vlastnej fantázie. Dôležitou súčasťou sú ilustrácie, vďaka nim malý (pred)čitateľ dokáže rozprávať príbeh, cibríme mu jazykový prejav. Čarom slov a ilustrácií dieťa získava pozitívny vzťah ku knihám, čitateľské kompetencie. Vzácny humorný nádych cibrí predstavivosť, čítanie s porozumením.
 

INŠPIRÁCIE  pri čítaní
príbehov Maťa a Klinčeka (brožúrovaé vydanie1,2):

☀  nemáte chuť čítať si priamo na lúke? Nájsť naozajstného slimáka a pootvoriť kališky kvetov a uvidieť čosi, čo by sa podobalo na kvetinového škriatka?
☀ prechádzajte sa prírodou a hľadajte miesta, kde sa príbehy odohrávajú alebo prezrite si nový a nový očarujúci kút, tvory v ňom a vymyslite, aké dobrodružstvo Maťo s Klinčekom tam mohi zažiť;
☀ chcete mať ich domček doma? Skúsite si ho "vyrobiť" z darov prírody? Alebo - mohol by byť takýto? Jóój, to aj deti by sa doň vmestili a mohli kuchtiť s Klinčekom :)

A slniečko takéto?

Posledným príbehom Maťa a Klinčeka z pera Jaroslava Citu je HOLÁNIK

            Holánik je príbehom vtáčatka dážďovníka, ktoré našla mamka malého Mirka v kôpke sadzí. Rodina Gregorovcov sa oň postarala a vyspelé vtáča vypustili do prírody! Zaletelo do rozprávky... Kam inam?

Do chalúpky Maťa a Klinčeka na čarokrásnej čistinke...

PhDr. Ľudmila Hrdináková:
„Užitočnú nadhodnotu literárneho príbehu tvorí populárno-náučný text, ktorý sa vzťahuje jednak na starostlivosť o vtáčiky vypadnuté z hniezda a jednak na dážďovníka (teda konkrétneho vtáčika, o ktorom je príbeh), spracovaný na základe materiálov a informácií Slovenskej ornitologickej spoločnosti (BirdLife Slovensko). Daná časť tvorí informačnú (poznatkovú) bázu danej problematiky, môže vytvárať i operačnú a funkčnú oporu pre konkrétnu starostlivosť o vtáčiky: obsahuje informácie o kŕmení a prikrmovaní vtáčikov, o vtáčích búdkach, o pravidlách: čo, keď nájdeme vypadnuté vtáča?

Okrem toho vedecko-populárny text vytvorí vhodnú podporu literárneho príbehu, nakoľko vývinové špecifiká detí v danom veku (najmä intelektové emócie, zvedavosť, hlad po poznatkoch) sú prirodzeným stimulátorom získavania informácií, čím môže byť podmieňované a motivované aj čítanie. 

Ďalším aspektom zámernej nadhodnoty knižky je minimetodika pre rodičov, ako s dielkom pracovať, a to diferencovane vzhľadom na rozličné vekové kategórie (2 – 6 a viac rokov; teda postupne v rozmedzí týchto rokov veku dieťaťa). Pre rodičov bude predstavovať užitočného pomocníka, ktorý im nielen poskytne navigáciu pre plnohodnotné využitie knihy, ale i rámci budovania čitateľských kompetencií a čitateľskej gramotnosti .

INŠPIRÁCIE  pri čítaní knihy HOLÁNIK:
priamo v knihe nájdete množstvo nápadov, návodov k rôznemu veku detí pre vymýšľanie, cvičenie si jemnej motoriky, jazykového prejavu, logického premýšľania, ... návod na ochranu nájdeného vtáčaťa, stavbu krmítka, prípravu jedla pre vtákov počas zimy, ... 

☀  nakreslite, vystrihnite si svoje vtáčatko, vymaľujte a či bavlnku naň ponalepujte - nech je operené - pustite ho do sveta. Ale, pozor - skôste to podľa ilustrácie, kde tatko Gregor vypúšťa Ďodíka na let do sveta.

☀   čo myslíte, čo Ďodíkovi zaželali na rozlúčku? Skúste aj vy niečo pošepkať tomu svojmu - vyrobenému.

☀  urobíte si malú rodinnú súťaž, koho vtáča ďalej doletí?

☀ vtáčatko  môže byť aj plyšové ("mojkacie"):

☀   Ďodík odletel do rozprávky k Maťovi a Klinčekovi, ALE - čo ak by nezaletel k nim, ale do inej rozprávky? Porozmýšľajte spolu, čo by mohol zažiť.

☀   hľadajte informácie o dážďovníkovi v knihách (o ich ochrane sa dozviete aj priamo v knihe)

☀   hľadajte okolo seba - viete, že hniezdia v štrbinách panelákov, a tak sú v čase zatepľlovaní a tým ničení ich hniezd v ohrození?

☀  choďte si obzrieť hniezďacie veže, postavené  pre dážďovníkov

☀   rozcvičte si telíčko i jazýček - naučte sa “R”, pripojte pohyb 

Trpaslík v tričku, robí rozcvičku:
(postoj s nôžkami spolu, poklona / doprajeme si poklus na mieste)
raz, dva – hop, hop,
(dvakrát skok dopredu)
tri, štyri – HOP.
(opdočítajte tri-štyri a ďaleký skok) dopredu)

Raz, dva – skok, skok,
(dvakrát výskok)

tri, štyri – SKOK! 
(opdočítajte tri-štyri a vysokýýýý výskok)

V knihe HOLÁNIK nájdete aj ďalšie rečňovanky, pomáhajúce pri “nácviku” hlásky R.

 

LINKA na inšpiratívne podujatie s deťmi a rodičmi: Facebook

 

ODPORÚĆANÁ LITERATÚRA:
CITA, Jaroslav. Holánik. Impresa Art, 2013.
CITA, Jaroslav. Ako Maťo s Klinčekom hľadali rybník. Fragment, 2006.
CITA, Jaroslav. Príbehy Maťa a Klinčeka. Martis, 1991.
CITA, Jaroslav. Maťo a Klinček. Večerníčkové príbehy. Librex, 1998.

Natália Mazanová