dnes má meniny Gizela
zajtra Viola
17.5. 2022

V poslednej dobe akoby sa vrece roztrhlo s tehotenstvom a bábätkami. Iba pred pár mesiacmi sa so skvelou novinkou pochválila aj svetoznáma speváčka Rihanna. Ohúrila svet svojím originálnym tehotenským štýlom. Tá sa za svoje vypuklé bruško nehanbí a veľmi rada ho ukazuje. Stala sa tak módnou ikonou pre mnohé budúce mamičky. Začiatky tehotenstva sú však veľmi opatrné, a preto ho čoraz viac vykukujúce bruško mnohé nastávajúce mamičky poctivo ukrývajú. Ako na to?

Sú vlastne tri.Po prvé je to starostlivo pripravené kváskové cesto, ktorému necháme deň na správne vykysnutie a fermentáciu.Za druhé to sú kvalitné suroviny - na paradajkovú omáčku, zvanú sugo aj na oblohu.A za tretie poriadne roztopená kamenná pec.Alebo nová rúra Gorenje OptiBake, ktorá si vzala z tradičnej pece to najlepšie, aby vám umožnila pripravovať aj doma dobroty ako v tradičnej talianskej pizzerii. A ešte v mnohom ďalšom rozšírila vaše kulinárske možnosti, dokonca aj na diaľku prostredníctvom mobilu a aplikácie.

Správna výživa batoliat je jedným z kľúčov k dobrej vývojovej prosperite a celoživotnému zdraviu. Lekári a rodičia teraz dostávajú do rúk online nástroj s názvom Nutricheq, ktorým môžu odhaliť nedostatky stravovania detí. Vďaka Iniciatíve „Prvých 1000 dní“ je teraz  dostupný už aj jednoducho v online prostredí. Po vyplnení krátkeho dotazníka na https://www.1000dni.sk/nutricheq/ dostane rodič okamžitú odpoveď aj s návrhmi riešenia nedostatkov v stravovacom režime svojho batoľaťa, ktoré by mal konzultovať aj s pediatrom.

NAJVZÁCNEJŠIA ZBIERKA OPÄŤ AJ V ULICIACH

Na Slovensku pribudne ročne okolo 40 000 onkologických pacientov. Počas dvoch pandemických rokov boli ľudia s rakovinou ohrozenou skupinou. Verili však, že zdravotná starostlivosť sa pomaly začne zlepšovať. No dnes je v oblasti onkológie na Slovensku mnoho výziev a potreba riešenia mnohých problémov. Liga proti rakovine, tiež poznačená pandémiou, denne vníma túto potrebu a aktívne sa venuje každej oblasti, kde môže byť nápomocná – či už v riešení problémov jednotlivcov-pacientov, či pri riešení celospoločenských problémov v zdravotníctve. I preto po 2 rokoch pauzy organizuje 26. krát verejno-prospešnú zbierku DEŇ NARCISOV opäť aj v uliciach za pomoci dobrovoľníkov. Obracia sa na verejnosť s prosbou o prejav solidarity s ľuďmi, ktorí sa ocitli v náročnej životnej situácii, spôsobenej onkologickou diagnózou.

Poznáte Ochucovadlo Podravka, ľudovo prezývané vegeta alebo jednoducho Podravka? Že sa pýtame! Však pri varení ho používali už naši starkí, rodičia a radi po ňom siahneme aj my. Je súčasťou našich kuchýň dlhé roky. Pýtate sa, ako je to možné? Dôvod je veľmi jednoduchý: ak jedlu niečo chýba, Podravka ho dochutí k najvyššej spokojnosti!

Technologická spoločnosť Hisense začína na našom trhu predávať aj malé domáce spotrebiče. Práve teraz sa do predaja dostáva úplne nový rad tyčových inteligentných vysávačov Hisense Hi-Move IV na suché vysávanie, mopovanie a detailné ručné vysávanie, ktoré vďaka svojej jedinečnej konštrukcii vyčistia každý kút a povrch. Ide o bezdrôtové vysávače typu „3 v 1“ s výkonným motorom na hornej strane a cyklónovou technológiou vysávania, ako aj s jedinečnou flexibilnou trubicou a sacou hadicou a bohatým príslušenstvom. Vďaka výkonným Li-Ion batériám dokážu pracovať až hodinu: dosť na to, aby ste upratali celý byt. Hisense HVC6464A stojí 299 EUR.

Zrazený chlieb, bábovka s prepadnutým stredom, rozmočené snehové pusinky. Niekedy je chyba v príprave, mnohokrát je ale na vine neznalosť. Napríklad obyčajná zvedavosť a zbytočné otváranie dvierok v priebehu pečenia. Možno ale vaša rúra vôbec nepečie na nastavenú teplotu, hreje nerovnomerne a má ďalšie nešváry. Potom je asi na čase ju vymeniť. Poradíme, na čo si dať pozor, aj ako vám môže moderná rúra rozšíriť vaše kulinárske obzory. 

Pokiaľ ide o vlasy, je tu dosť problémov, s ktorými sa musíte denne potýkať. Sú príliš mastné? Príliš suché? Príliš ploché? Príliš objemné? Príliš kučeravé? Príliš rovné? Potom sú tu samozrejme vždy tie obávané lupiny. Je ťažké prehliadnuť malé biele vločky, ktoré pretrvávajú na vašej pokožke hlavy. Ale hoci je tento stav veľmi bežný, môže byť tiež ťažké ho liečiť.

Moja babička pochádzala z malej dedinky na západnom Slovensku. Vždy ma fascinovala okolitá krásna príroda, skromné domčeky učupené popri úzkej, kľukatej ceste, no najmä – ich obyvatelia a ich životné príbehy, ktoré mi babička rozprávala.

Jeden z nich sa odohral práve na Veľkú noc...

Blíži sa Veľká noc. Sviatky, na ktoré sa tešíme. Sviatky, ktoré práve pripravujeme. Ale - vieme, ako to kedysi bolo kdesi na slovenskej dedine? Ako a z čoho si chlapci pripravili svoje veľkonočné voňavky? Aké všetky huncútstva k ním patrili?