dnes má meniny Drahomíra Mário Sára
zajtra Dalibor
19.1. 2021
Čo vám pomôže pri syndróme počítačového videnia?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Predĺžil sa čas, ktorý strávite pre obrazovkou počítača, televízie či mobilu? Niekedy si ani neuvedomíme, že hodiny pozeráme na obrazovku či monitor. Takmer bez prestávky. A možno aj pri zlom osvetlení. Až štípanie a nepohodlie očí nás upozorní na to, že stačilo!

Pohľad na monitor či obrazovku núti naše oči, aby pracovali intenzívnejšie. Málo žmurkáme, a preto sa oči rýchlo vysušujú, obrazovka má odlesky a odrazy, o to ťažšie sa nám text číta. Oči sú preťažené a vznikajú problémy, našťastie väčšinou prechodné. Ak však neurobíme ani minimálne opatrenia, aby sme záťaž očí zmiernili, môže sa objaviť syndróm počítačového videnia sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Únava očí je často spojená s bolesťami hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťami krku a ramien. Krátkodobá únava očí môže prerásť do syndrómu suchého oka, ktorý sa prejavuje svrbením, pálením, bolesťou pri žmurkaní alebo aj pocitom cudzieho telesa v oku.

Ako vzniká syndróm počítačového videnia?

Vznik syndrómu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Zaraďujeme sem nesprávne osvetlenie miestnosti, nastavenie jasu monitoru, vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky, celkové držanie tela pri sedení, ale napríklad aj uhol hlavy pri pozeraní na monitor. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie očí a spôsobiť syndróm počítačového videnia a teda aj syndróm suchého oka. Vedzte, že spôsobené ťažkosti obmedzíte na minimum dodržiavaním niekoľkých jednoduchých pravidiel.

Liečba syndrómu počítačového videnia

V prvom rade sa zamerajte na okamžitú úľavu očí od bolesti či iných nepríjemných príznakov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na okamžité účinky umelých sĺz Hyal Drop multi, ktoré zvlhčia povrch očí a ich štípanie sa okamžite zmierni. Očné kvapky Hyal Drop multi neobsahujú konzervačné látky, vďaka čomu ich môžete používať tak často ako potrebujete počas dňa. Optimálny obsah kyseliny hyalurónovej zabezpečí zvlhčenie a hydratáciu povrchu oka a celej sliznice. Teraz ich v lekárni kúpite s osvedčeným, pohodlnejším aplikátorom. Viac informácií nájdete na www.hyal.sk.

Medzi ďalšie opatrenia, ktorými môžete zmierniť alebo úplne odstrániť syndróm počítačového videnia patria:

  • osvetlenie v miestnosti upravte tak, aby bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo intenzitu svetla z monitora či obrazovky,
  • monitor počítača pri práci si nastavte do výšky očí tak, aby bola hlava v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii,
  • pravidelné prestávky pri práci sú kľúčové, počas nich si zacvičte s očami, ale aj ramenami, chrbtom či pažami,
  • vhodná stolička pri práci s oporou pre krk a chrbát je dôležitá, aby ste zabránili preťaženiu a tým eliminovali syndróm počítačového videnia.

Ak problémy naďalej pretrvávajú, dokonca sa stupňujú, je dôležité navštíviť odborníka – špecialistu na oči. Dá vám odborné rady a urobí vám komplexné a podrobné vyšetrenia očí, ktoré môžu odhaliť závažnejšie problémy.

PR