


Závisí od rôznych okolností ako bude vaše dieťa rásť a vyvíjať sa. Vo veľkej miere ho ovplyvňujú genetické faktory – ak sú rodičia vysokí, je pravdepodobné, že budú mať vysoké deti a naopak. K ďalším dôležitým faktorom, ktoré môžu (aj negatívne) ovplyvniť rast a vývoj dieťaťa patria životospráva, vplyv prostredia, v ktorom žije, pohyb, výživa, prípadne ochorenie (väčšinou chronické).
Z lekárskeho hľadiska je rast výsledkom pôsobenia tzv. rastových faktorov, rastových hormónov (hypofýzových a iných endokrinných žliaz) a ich vzájomnej spolupráce. Každé obdobie detského veku je charakterizované určitými osobitosťami.
Členenie podľa veku:
- novorodenecký vek
- dojčenský vek
- batolivý vek
- predškolský vek
- školský vek
Pod pojmom vývoj organizmu rozumieme zvyšovanie kvality funkcie jednotlivých orgánov (od nezrelej k plne špecializovanej funkcii). Pre normálny psychomotorický vývoj je dôležitá správna funkcia centrálneho nervového systému, endokrinných žliaz, kostrového svalstva a tiež dostatok podnetov z okolia už od útleho detstva. Psychomotorický vývoj môže byť oneskorený prechodne, to znamená, že pri včasnom rozpoznaní príčiny alebo správnom predvídaní a odstránení príčiny (napr. metabolické ochorenia) sa môže predísť trvalému poškodeniu dieťaťa. Preto musí pediater vedieť včas rozpoznať varovné príznaky zaostávania psychomotorického vývoja. V rámci psychomotorického vývoja sledujeme u dieťaťa motorický vývin (hrubá a jemná motorika), zmyslový vývin, vývin reči, sociálny vývin, vývin ďalších činností ako sú hra, kresba.
Zdieľať
- Ak chcete pridať komentáre, tak sa musíte prihlásiť alebo zaregistrovať.
tak tohle si tedy nedovedu živě představit.... asi neznám ze svého okolí nikoho kdo si MD na střídačku může dovolit.