dnes má meniny Zita
zajtra Richard
2.4. 2020
Čo sa deje s dieťatkom po narodení
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dieťa sa hneď po narodení dostáva do rúk detskej sestry a lekára – pediatra neonatológa. Dieťatko sa uloží do vopred vyhriateho termolôžka s dobrým osvetlením, osuší sa čistou plienku od plodovej vody, mazku, prípadne krvi. Opatrne sa odsaje ústna dutina, nos a tiež žalúdočný obsah.
Týmto výkonom môžeme odhaliť závažnú vrodenú vývojovú chybu – nevyvinutie pažeráka.

Takisto meraním teploty v konečníku sa odhalí nevyvinutie, prípadne zúženie konečníka alebo rekta (koncová časť čreva).

Medzitým lekár ohodnotí stav dieťaťa podľa tzv. Apgarovej skóre.

Apgarovej skóre je bodovací systém, ktorý hodnotí základné vitálne funkcie a to:
1. akcia srdca
2. dýchanie
3. svalové napätie
4. reakcia na podráždenie (väčšinou na odsávanie)
5. farba kože.
Maximálny počet bodov je 10.

Ak je dieťa v dobrom stave, podviaže sa mu pupočník a lekár ho vyšetrí. Určí stupeň zrelosti, dobre prezrie dieťa, či nemá viditeľné vrodené vývojové chyby, ktoré by si vyžadovali okamžitý zásah odborníka, zistí prípadné pôrodné poranenia, popočúva dýchanie a srdiečko a zbežne vyšetrí ostatné časti tela. Dôkladné vyšetrenie sa robí až po bezprostrednej adaptácii novorodenca na vonkajšie prostredie, hlavne po stabilizácii telesnej teploty.

Všetky nálezy sa značia do záznamov dieťaťa.

Do polhodiny by sa dieťatko malo aspoň na chvíľku priložiť k matke.


Po vyšetrení sestra dieťa odmeria a odváži, označí ho číslom (mama dostane to isté číslo na ruku, takže omyl je vylúčený) a odnesie ho v perinke na novorodenecké oddelenie do inkubátora, kde sa dieťatko nechá 2 hodiny.

K povinným úkonom patrí nakvapkanie Oftalmoseptonexu do čí ako prevencia kvapavkovej infekcie očných spojiviek.

Po dvojhodinovom pobyte v inkubátore sa dieťa okúpe, naolejuje, učeše, zabalí do perinky a môže ísť k mame.

V niektorých nemocniciach na Slovensku už funguje tzv. Rooming-in systém. Tento systém umožňuje mamičkám, aby od pôrodu mali svoje dieťa pri sebe celých 24 hodín, čím sa napomáha rozvoju laktácie a dojčenia, praktickej starostlivosti o dieťa, čo je dôležité najmä pre prvorodičky a tiež rozvíja dobrý vzťah matky a dieťaťa. Za pomoci personálu sa mamička naučí, ako sa treba o bábätko starať, získa praktické skúsenosti aj v pozorovaní jeho životných potrieb a hlavne dojčí podľa jeho individuálnych potrieb. Z epidemiologického hľadiska je rooming-in systém dôležitý pri prevencii infekcie, pretože novorodenec nie je v kontakte s inými novorodencami a tiež nie je ošetrovaný spoločnými ošetrovacími pomôckami.

Pobyt novorodenca na novorodeneckom oddelení trvá 4 dni, samozrejme
ak nenastanú komplikácie. Počas tohto pobytu sa dieťatko každý deň dôkladne vyšetrí, sleduje sa jeho hmotnosť, správanie, chuť do jedla.


pošli na vybrali.sme.sk


Zdieľať
Deti na voziku v porodnici

Decko v postielke v porodnici