dnes má meniny Tamara
zajtra Bohuš
26.1. 2021
Vývin hrubej motoriky
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Motorika sa rozvíja smerom od hora dole, teda najprv sú prítomné koordinované pohyby hlavičky, neskôr horných končatín a nakoniec dolných končatín. Už embryo vykonáva v maternici pohyby okolo 6. - 8. týždňa. Od 18. týždňa plod v maternici prehĺta plodovú vodu a vykonáva dýchacie pohyby.

Po narodení je pre novorodenca charakteristické mierne zvýšené svalové napätie, ruky a nohy má vo flekčnej polohe (mierne zohnuté). Jeho pohyby sú zatiaľ len reflexné, na prvý pohľad nekoordinované, náhodné.

Novorodenec vie sať, prehĺtať, zovrieť ruku pri vložení prsta do dlane, vie otvárať a zatvárať ústa, hýbať jazykom, v polohe na brušku vie na chvíľu zdvihnúť hlavičku, otáčať s ňou z jednej strany na druhú. V stojacej polohe ešte neudrží hlavičku vzpriamenú a dotykom chodidla o podložku vykonáva chôdzové mechanizmy.

V priebehu prvého roka zaznamenávame výrazný vývoj motoriky.

V 2. mesiaci vie dojča dlhšie udržať hlavičku vzpriamenú, začína dvíhať nožičky.

Koncom 3. mesiaca sa opiera o predlaktia, t.j. pasie koníčky (zadoček pritom nedvíha z podložky), živo sa pohybuje pri rôznych podnetoch.

V 6. mesiacoch sa prevráti z bruška na chrbát, koníčky pasie na vystretých končatinách, vie sa pritiahnuť do sedu, pri držaní vo zvislej polohe sa udrží na nožičkách. Nie je správne nasilu udržiavať dieťa v sede, ani ho nútiť k výkonom, ktoré mu nejdú. Motorický vývoj je u detí individuálny, deti môžu jednotlivé etapy vývoja preskočiť.

Vývoj chôdze začína okolo 7. - 8. mesiaca.
V 7. mesiaci dieťa sedí samo, začína stáť s oporou, začína sa plaziť.

Medzi 8. - 10. mesiacom prechádza plazenie plynulo na lozenie po štyroch, prípadne chodí samo, ak ho niekto drží za ruky.

11-mesačné dieťa stojí chvíľu bez opory alebo mu stačí opora jednou rukou, urobí aspoň jeden samostatný krok.

12-mesačné dieťa chodí okolo nábytku, stojí samostatne bez opory, môže robiť prvé samostatné kroky.

Do 2. roku vývoj motoriky postupuje ďalej, dieťa sa postupne učí utekať, vyliezť na malý schodík (1,5 roka), chodiť po schodoch bez držania (2 roky).

V 3 rokoch by mala byť hrubá motorika úplne koordinovaná.

V 4 - 5 rokoch je dieťa schopné naučiť sa zložitým koordinovaným pohybom (lyžovanie, bicyklovanie a i.).

Nie všetky deti sa vyvíjajú rovnako, ak dieťa napríklad v 6 mesiacoch nesedí, neznamená to, že zaostáva v psychomotorickom vývoji.

Hrubé orientačné body, ktoré by nás mali upozorniť na to, že niečo nie je v poriadku sú:
- ak sa po 3. mesiaci nedvíha na predlaktie,
- ak po 8. mesiaci nesedí bez opory,
- ak po 9. mesiaci nelezie,
- ak po 13. mesiacoch nestojí,
- ak po 15. mesiacoch nechodí.

MUDr. Katarína Vajdičková

FOTO © Ľudovit Mazan