dnes má meniny Benjamín
zajtra Hugo
31.3. 2020
Skríningové vyšetrenia novorodencov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Skríningové vyšetrenia patria medzi preventívne metódy v pediatrii. Slúžia na vyhľadávanie vrodených chýb a to metabolických, obličkových, mozgových a bedrových kĺbov. Skríningové vyšetrenia sa robia povinne každému novorodencovi.

Na 5. deň pobytu v pôrodnici sa odoberie kvapka krvi z päty na stanovenie hladiny hormónov štítnej žľazy a na stanovenie hladiny fenylalanínu. Zistením hladiny týchto látok sa dá zistiť vrodené ochorenie - fenylketonúria a hypotyreóza. Včasným odhalením porúch tvorby oboch uvedených látok a zahájením liečby predchádzame vzniku ochorenia, ktoré môže mať za následok trvalé poškodenie dieťaťa.

Ďalšími skríníngovými vyšetreniami sú ultrazvukové vyšetrenia hlavičky a obličiek na vylúčenie alebo odhalenie vrodených vývojových chýb a včasné zahájenie liečby.

Vyšetrenie bedrových kĺbov na vylúčenie bedrovej dysplázie, prípadne vykĺbenia bedrového kĺbu, tzv. Ortolaniho test, sa robí na 3.-5. deň života. V prípade pozitívneho nálezu sa robí ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbov a dieťa prechádza do starostlivosti ortopéda, ktorý určuje ďalší postup v liečbe. Ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbov sa robí u všetkých zdravých detí vo veku medzi 6.-10. týždňom /aj keď bol Ortolaniho test v novorodeneckom veku negatívny/ a podľa stupňa vývoja bedrových kĺbov sa doporučuje naďalej široké balenie do plienok.

V prvom roku života dieťa pravidelne každý mesiac navštevuje detskú poradňu. V detskej poradni pediater vyšetruje dieťa po stránke psychomotorickej (určuje stupeň psychomotorického vývoja dieťaťa) a tiež po stránke zdravotnej. Sleduje rast a vývoj dieťaťa, funkcie jednotlivých orgánov.
Sledovanie psychomotorického vývoja dieťaťa v prvom roku života je veľmi dôležité z hľadiska ďalšieho vývoja dieťaťa. Včasným odhaľovaním odchýlok sa sčasti dá predísť poškodeniu dieťaťa.

Zároveň pravidelným očkovaním predchádzame vzniku mnohých infekčných ochorení.
pošli na vybrali.sme.sk


Zdieľať