dnes má meniny Marcel
zajtra Ervín
20.4. 2018
Viete si vyrobiť karnevalovú masku?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Návšteva detského karnevalu v originálnej - najlepšie vlastnoručne vyrobenej - maske bude isto-iste pre každého malého karnevalového hrdinu zážitkom na dlhé, dlhé roky. Akú masku si vybrať?V hračkárstvach i vo vybraných obchodných reťazcoch nájdeme síce karnevalové masky rozprávkových postavičiek, avšak predstavy a túžby detí sú nevyspytateľné a nie je vždy možné zohnať práve tú masku, o ktorej snívajú. Čo môžeme urobiť v prípade, že naša ratolesť nechce ísť na dlho očakávaný karneval v preoblečení, ktoré vidí v obchodoch či rozprávkach, alebo ktoré bude mať jeho /jej kamarát?Nájdime si chvíľu voľného času a spoločne si masky od výmyslu sveta vyrobme vlastnoručne. Zažijeme kopec zábavy, nehovoriac o tom, že na svoj originálny výtvor budú šikuľkovia právom pyšní.

Zopár tipov na výrobu karnevalovej masky:

Maska s kvetinkami
Na zhotovenie tejto jednoduchej, no zároveň pôsobivej masky budeme potrebovať:
plsť alebo inú pružnú látku, ktorá drží svoj tvar,
nožnice,
ceruzku,
štetec,
akrylové farby,
lepidlo
a plastovú masku na celú tvár kúpenú v papierníctve.
Výhodné je tiež použiť masku z papierovej masy, vyrobenú z niekoľkých vrstiev papiera, ktorú môžu malí umelci dekorovať stužkami, farbami, lepením či korálkami. Veselým doplnkom masky môže byť brošňa pripnutá na karnevalový kostým.

Postup výroby masky je pomerne jednoduchý. Ako prvé si ceruzkou nakreslíme rôzne tvary na farebnú látku. Môžu to byť kvetinky a krúžky, ktoré použijeme ako stredy kvetiniek, stonky a listy. Všetky tvary z látky postupne vystrihneme. V strede ich natrieme lepidlom a prilepíme na masku. Aby bola výraznejšia a veselšia, vymaľujeme ju akrylovými farbami.

Ďalší vystrihnutý kvietok prepichneme v strednej časti zapínacím špendlíkom a pripneme na kostým. Aby špendlík nebolo vidieť, prelepíme ho krúžkom – stredom kvetinky a dokončíme nalepením listov. Brošňa aj maska sú hotové. 


Maska z pružnej penovej gumy
V obchodoch s výtvarnými potrebami bežne dostaneme kúpiť materiál vhodný na kreatívne tvorenie:
mäkkú penovú gumu nazývanú tiež moosgummi, z ktorej sa dá veľmi rýchlo vyrobiť aj karnevalová maska.

Malí výmyselníci môžu s chuťou realizovať svoje nápady a predstavy, pretože gumu je možné ohýbať, zvíjať, kresliť na jej povrch, dá sa ľahko prepichnúť a zošívať a čo je dôležité, určite sa na nej nedá poraniť.

Deti si môžu z tejto hmoty masku vystrihnúť, pomaľovať akrylovými alebo temperovými farbami, ozdobiť vatou, vlnou alebo rôznymi kúskami farebných látok.


Indiánska čelenka
Farebný a nápaditý doplnok v podobe čelenky poteší celkom isto každého malého indiána. Potrebovať budeme:
asi 10 cm hrubý pásik penovej gumy,
farebné pierka,
lepidlo,
nožnice
a klobúkovú alebo inú guľatú gumku.

Na pásik penovej gumy – čelenku - si postupne prilepíme disperzným lepidlom rôzne tvary vystrihnuté z farebných papierov, pomedzi ne pridáme pierka a na koncoch čelenky prevlečieme do dierok klobúkovú gumku. Vzhľad pravého indiána docielime pomaľovaním tváre krémovými alebo tuhými farbami na tvár, ktoré ponúkajú papiernictvá. 

Originálna škraboška
Na jej zhotovenie potrebujeme:
biely výkres,
pastelky alebo fixy,
nožnice
a čo najtenšiu klobúkovú gumku.

Na výkres si nakreslíme obrys škrabošky na oči so šírkou približne 20 cm, alebo si zvolíme masku, ktorá zakryje celú tvár. Asi 7 cm od seba naznačíme dva otvory na oči.

Potom už prídu na rad malí umelci, aby masku pomaľovali alebo na ňu nalepili rôzne trblietavé papieriky.

Vystrihneme masku a otvory na oči a v tej istej úrovni urobíme dierky na prevlečenie klobúkovej gumky. Na oboch stranách ju stačí zauzľovať a škraboška je na svete.  


Parochňa
Na výrobu parochne podľa vlastnej predstavy potrebujeme:
silónové pančušky, z ktorých použijeme iba hornú časť, z čoho nám vznikne malá čiapočka. Treba ju najskôr poriadne vyskúšať, aby dieťa na hlave netlačila a dobre mu sedela.

Na ňu môžeme našiť alebo prilepiť:
dlhé mašličky,
lesklé darčekové stužky,
nepoužité laminátové nite z Vianoc,
pásiky krepového papiera, igelitových tašiek alebo čiernych či modrých vreciek určených na odpad.

Parochňu vodníka si pripravíme tak, že zelenú bavlnu na pletenie prišijeme na čiapočku spolu s rybkami vystrihnutými z farebného papiera. Zelenou farbou namaľujeme tvár a modrou pery, ako sa na správneho vodníka patrí.    


Papierové masky zvieratiek
Pri výrobe týchto masiek je najlepšie zapojiť do práce aj  mamičky, ktoré môžu na výkres s rozmerom A4 nakresliť obrysy tváre rôznych zvierat. Dôležité je, aby ich veľkosť bola rovnaká alebo väčšia, ako je detská tvárička.

Okrem výkresu budeme tiež potrebovať:
polokartón na podlepenie masky,
pastelky / fixy, temperové príp. vodové farby/,
disperzné lepidlo,
farebný papier,
nožnice
a guľatú gumku.

Obrysy tváre mačičky, psíka, leva či zajačika, môžu deti ľubovoľne vyfarbiť alebo polepiť farebným papierom.

Pokiaľ sme doma nemali výkres a masku sme načrtli na mäkký papier, je dobré podlepiť ho ešte polokartónom. Až potom môžeme vyfarbenú masku spolu s otvormi na oči vystrihnúť. Mačičke a zajkovi nalepíme fúzy napríklad z farebných šnúrok do topánok.

Zo zadnej strany postačí už iba urobiť dierky na prevlečenie gumky, ktorou nám bude maska držať. Hotové masky sa teda dajú na karnevale nosiť prichytené gumkou alebo pred tvárou na pripevnenej tyčke - špajli. 

K originálnym hlavičkám už len nájsť to správne veselé oblečenie! Otvorte doma skrine všetkých členov rodiny, zapojte spoločne fantáziu a určite nájdete také riešenie, ktoré vášho malého karnevalového hrdinu poteší a s radosťou sa pôjde vyšantiť na karneval!

Veselú zábavu!

Soňa Komová