dnes má meniny Benjamín
zajtra Hugo
31.3. 2020
Narodilo sa dieťatko
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ak pôrod prebehol bez komplikácií a dieťatko je v poriadku, priloží sa hneď po ošetrení k matkiným prsníkom. Nielenže sa tým podporí tvorba mlieka u matky, ale utvára sa silné citové puto medzi ňou a dieťaťom. Dieťa si privykne na vôňu matky, bude ju vnímať sluchom, chuťou, čuchom, ba aj dotykom. Tiež ak je prítomný otec pri pôrode, nemusí sa báť zobrať svoje dieťatko na chvíľu do rúk. Niektoré mamičky budú „zhrozené“ z výzoru svojho dieťatka, iným sa bude zdať najkrajšie na svete.

Výzor dieťaťa

Hlavička
hlavička novorodenca býva vplyvom pôrodných síl deformovaná, zväčša do pretiahnutého tvaru. V mieste vedúcej časti hlavičky sa môže nachádzať tzv. pôrodný nádor, je to presiaknutie hlavičky, ktoré sa po pár dňoch vstrebe. Opuchnuté miesto môže byť bolestivé, preto sa môže hlavička polohovať, až kým sa opuch nestratí.

V prípade pôrodu panvovým koncom je opuch lokalizovaný na zadočku a genitáliách. Niekedy, ak je tlak pôrodných ciest výraznejší, môže sa na hlavičke utvoriť tzv. kefalhematóm. Je spôsobený krvácaním pod obal lebečnej kosti, preto je ohraničený na jednu lebkovú kosť. Jeho vstrebávanie trvá niekoľko týždňov a môže byť aj zdrojom novorodeneckej žltačky. Na hranici vlasatej časti krku, pri koreni nosa, v obočí sa môžu nachádzať červené fliačky - teleangiektázie, ktoré miznú spontánne, väčšinou do roka. V hornej časti hlavičky sa nachádza miesto neprekryté lebečnými kosťami, ktoré voláme veľká fontanela – lupienok. Je mäkké, preto dávajte na toto miesto pozor pri manipulácii s dieťaťom. Koža nad ním by nemala byť vpadnutá (známka dehydratácie), ani napnutá a vyklenutá (okrem kriku a plaču). Veľká fontanela sa uzatvára väčšinou do 18 mesiaca.

Tvár
koža na tvári môže byť niekoľko dní po pôrode červená, zvraštená, mihalnice sú presiaknuté, opuchnuté (najmä pri vaginálnom pôrode). Opuch po niekoľkých dňoch vymizne. Niekedy môže mať dieťa na tvári tzv. modrú masku - teda do modra sfarbenú tváričku. Je spôsobená silným tlakom pôrodných ciest a omotaním pupočníka okolo krku. Modré sfarbenie postupne vymizne, ale tiež môže byť zdrojom novorodeneckej žltačky. Ešte niekoľko dní po vymiznutí modrej masky sa môžu na tváričke, prípadne vo vlasatej časti hlavy nachádzať drobné červené bodky, ktoré budú postupne miznúť. Na koži najčastejšie nosa, čela a tváre sa môžu nachádzať drobné belavé vyrážky - míliá - krupička, spôsobené rozšírením a upchatím mazových žliazok kože. Miznú za jeden až dva týždne. Oči má novorodenec väčšinou zatvorené. Niekedy môže byť prítomné drobné zakrvácanie pod spojivkou (v rámci modrej masky), miznúce v priebehu 1 - 2 týždňov. Malé našedlé škvrnky na tvrdom podnebí (niekedy aj na mäkkom podnebí) v ústach sa nazývajú Epsteinove perly. Patria medzi normálne nálezy. Po niekoľkých dňoch miznú a ostáva po nich malé začervenanie. Krátka uzdička jazyka (frenulum lingvae breve) môže byť prekážkou v dojčení, v ojedinelých prípadoch je potrebné ju nastrihnúť.

Koža
koža novorodenca býva ružová, dobre prekrvená, niekedy pokrytá mazkom bielej farby – vernix caseosa, najmä v oblasti hlavičky, podpaží, v ingvinách. Je znakom donosenosti novorodenca (ak novorodenec nemá mazok, neznamená to ešte, že nebol donosený). Suchá, olupujúca sa koža býva najmä u prenášaných novorodencov. Jemné ochlpenie pokrýva kožu najmä tmavovlasých a snedých detí. Spontánne vymizne v dojčenskom veku. U polovice novorodencov sa na 3. - 5. deň života môže na koži trupu, končatín, tvári objaviť biela vyrážka so začervenaným okolím. Ide o novorodenecký alergický exantém (výsev), veľkosti 2 - 3 mm, väčšinou nevyžadujúci liečbu. Materské znamienka - névy sú u novorodencov časté. Často majú charakter drobných červených fliačikov na tvári, horných viečkach, nose a vlasatej časti hlavy. Pri tlaku miznú. Spontánne ustupujú v priebehu prvého roku života. Niektorí novorodenci môžu mať pigmentové névy hnedej farby.

Prsné žľazy
vplyvom materských hormónov môžu byť prsné žľazy novorodenca (aj u chlapcov) zväčšené, zdurené, niekedy dokonca aj s výlučkom, podobným kolostru. Ak nie je prítomná známka infekcie, liečba nie je potrebná, zdurenie vymizne v priebehu 1 - 2 týždňov.

Genitál
chlapci môžu mať fyziologické variácie veľkosti penisu, semenníkov a skróta. Predkožka je fyziologicky zúžená, preto sa nesmie pri ošetrovaní násilne preťahovať cez žaluď. K vrodeným vývojovým chybám patrí nezostúpenie semenníka, ktorý ostáva v ingvinálnom kanáli, prípadne v brušnej dutine (u nedonosených novorodencov môže byť nezostúpenie semenníka fyziologické).

U dievčatiek môžeme pozorovať hlienový výtok, zriedka s prímesou krvi, spôsobený vplyvom materských hormónov. Ak nie je krvácanie masívne, pokladáme ho za normálne. Spontánne ustupuje za 1-2 týždne.

Končatiny
bývajú vo flekčnej polohe (ohnuté). Na dolných končatinách mávajú niektoré deti vbočené alebo vybočené chodidlá (pes varus, pes calcaneovalgus) spôsobené polohou končatiny v maternici. Ak je deformácia mierna, pravidelnou masážou sa môže stav úplne upraviť, v ťažších prípadoch sa dieťa dostáva do rúk ortopéda. Po pôrode koncom panvovým môžu byť dolné končatiny vystreté a bolestivé. Zlomenina kľúčnej kosti patrí k pôrodným poraneniam. Ošetruje sa fixáciou končatiny a opatrným zachádzaním s končatinou. Do 10 dní sa zahojí.

MUDr. Katarína Vajdičková

FOTO ©  Vlado Nagy