dnes má meniny Dobroslav
zajtra Kristína
15.1. 2021
„Aby boli deti vždy v bezpečí...“
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Každý deň sa na Slovensku stratia asi štyri deti.
Ročne je to okolo 1500 detí.
Väčšine prípadov nezvestnosti dieťaťa je možné predísť.

Špeciálna opatrnosť je namieste najmä, ak cestujete.

Dieťa sa totiž v cudzom prostredí nevie orientovať rovnako ako doma – chýbajú mu zvyčajné orientačné body a ak stratí očný kontakt na rodiča, nastupuje pocit zmätenosti a strachu.

Najčastejšie sa stáva, že dieťa odbehne v zápale hry, alebo sa na ulici zastaví a zadíva na niečo, čo upútalo jeho pozornosť. Keď sa po chvíli otočí a nevidí rodičov či známych, ktorí boli s ním, nevie vhodne zareagovať, pretože väčšina detí s takouto situáciou nemá predchádzajúcu skúsenosť.

V prípadoch, kedy sa dieťa skutočne stratí, môže pomôcť telefonát na číslo 116 000.

Je to núdzové číslo – čiže bezplatné pri volaní z miestnej siete – a rovnaké v 16 krajinách EÚ.

Do prevencie nezvestnosti detí sa na Slovensku zapojili aj mnohé cestovné kancelárie a cestovné agentúry. V rámci spoločnej iniciatívy „Aby boli deti vždy v bezpečí“,

medzi Linkou detskej istoty a SACKA (Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr), budú cestovné kancelárie a agentúry na svojich pobočkách a predajných miestach informovať rodičov pri predaji rodinných zájazdov / dovoleniek o tom, ako predísť nezvestnosti dieťaťa a o čísle 116 000.

Zároveň bude na pobočkách prebiehať zbierka na podporu pomoci rodinám, v ktorých sa dieťa stratilo.

Za dobrovoľný príspevok do pokladničiek dostanú rodičia pre dieťa špeciálny náramok s číslom 116 000, ktorý odporúčame, aby malo dieťa na ruke počas celej dovolenky.