dnes má meniny Timotej
zajtra Gejza
24.1. 2021
Pracujúca mama (2) - Literárna párminútovka
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vrátim sa do práce?
Keď ste si plánovali materskú dovolenku, boli ste presvedčená o tom, že sa vrátite do práce. Ale teraz váhate. V našom prieskume sa dve z piatich matiek priznali, že sa im vrátiť nežiadalo. Ak patríte medzi tie šťastné, ktoré majú finančné zdroje na to, aby zostali o niečo dlhšie doma a do práce sa vrátili neskôr, mali by ste zvážiť tieto faktory:

Môžem si dovoliť aj rodičovskú dovolenku? Prepočítajte si, s akým príjmom budete musieť vyjsť, ak zostanete naďalej doma, ale aj to, koľko by ste zaplatili za opatrovanie dieťaťa, cestovanie, obedy a ďalšie náklady spojené s prácou? Oplatilo by sa Vám to?

Aký dosah to bude mať na moju kariéru? Porozprávajte sa s inými mamičkami, ktoré toto rozhodnutie už urobili. Ako to ovplyvní váš kariérny postup? Čo vaše úspory? Ak máte pochybnosti vo finančných otázkach, dobre si toto rozhodnutie zvážte.

Čo na to zamestnávateľ? Ak nie ste pripravená vrátiť sa do práce po skončení materskej dovolenky, opýtajte sa zamestnávateľa, na ako dlho by ste mohli nastúpiť na rodičovskú dovolenku. Materská dovolenka v trvaní 28 týždňov po narodení dieťaťa nemusí byť pre vás dostatočný čas strávený s dieťaťom. Možno by vám však stačilo ďalších šesť mesiacov a budete pripravené na návrat do práce. Zo zákona, samozrejme, máte nárok na rodičovskú dovolenku, až  kým vaše dieťa dosiahne tri roky veku a v osobitných prípadoch až do jeho šiestich rokov. Ak sa rozhodnete čerpať ju v celom rozsahu, zamestnávateľ vám to musí umožniť. Možno ste na návrat do práce pripravená už skôr, ako vaše dieťa dosiahne vek troch rokov, na začiatok by ste však potrebovali kratší pracovný čas. Na túto možnosť sa spýtajte svojho zamestnávateľa. Do úvahy možno príde aj možnosť, aby ste v niektorých dňoch pracovali z domu.

Čo vyhovuje mojej rodine? V konečnom dôsledku to bude vždy len vaše rozhodnutie, či sa vrátite do práce, alebo urobíte zmeny vo svojej kariére, ktoré budú lepšie vyhovovať vašej novej rodine. Možno začnete podnikať ako samostatne zárobkovo činná osoba a toto riešenie vám bude vyhovovať najviac. Spoľahnite sa pritom na svoj materský inštinkt.

Toto neopakovateľné obdobie si užívajte naplno.

O rodičovstve sa hovorieva: Dni sú dlhé a roky krátke. Byť mamičkou je často vyčerpávajúce a frustrujúce. Súčasne je to však jedinečné obdobie. Dieťa vám každý deň poskytne dôvod na radosť a prekvapenie. Budete unesená, keď sa na vás bude pozerať pri dojčení, keď sa na vás prvýkrát usmeje a keď zistíte, že plienky, ktoré mu ešte včera boli dobré, sú mu už malé. Aj  svojho partnera spoznáte z úplne inej stránky. Aké to bude krásne – vidieť ho s dieťaťom v náručí, nekonečne dlho s ním preberať detské koliky a telefonovať mu minimálne trikrát denne a oznamovať mu, čo má vaše dieťa nové.

Vaša materská dovolenka je dar. Je to čas, keď sa nemusíte sústrediť na nič iné iba na to, aby z vás bola rodina. Je to čas aj na to, aby vaše staré ja prijalo vaše nové ja. Doteraz ste sa sústredili prevažne na svoje zamestnanie a úspechy. Teraz sa vaše pracovné zaradenie zmenilo. Ste mamou.

Nesnažíme sa vás presvedčiť, že v práci sa nič nezmení. Dá sa predpokladať, že sa zmení veľa. Ale budú to zmeny, ktoré si zrejme budete priať. Zmenia sa aj vaše priority a je to úplne pochopiteľné. Asi budete potrebovať určitý čas, kým zistíte, ako funguje pracujúca mama. A aj to je úplne v poriadku.

1. ukážka

ukážka z novej publikácie vydavateľstva NOXI: Pracujúca mama - Suzanne Riss, Teresa Palagano