dnes má meniny Zita
zajtra Richard
2.4. 2020
Mýty a fakty o nočnom pomočovaní
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

O nočnom pomočovaní detí čo-to vie každá mamička. Dokázali by ste však dieťaťu skutočne pomôcť? Tematika nočného pomočovania je opradená množstvom mýtov, ktoré dokážu naše dnešné vedomosti z tejto oblasti jednoducho vyvrátiť. Pri ich čítaní si možno uvedomíte, že nočné pomočovanie detí je ochorenie, ktoré sa dá liečiť, ak je rodič schopný zaujať k nemu správny postoj.

MÝTUS: Dieťa je lenivé ísť v noci na toaletu
PRAVDA:
S lenivosťou tento problém nesúvisí. U väčšiny detí s nočným pomočovaním je v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu, regulačnej látky riadiacej tvorbu moču. Dieťa v spánku nevie rozpoznať signály preplneného močového mechúra a zobudiť sa na močenie.

MÝTUS: Dieťa treba v noci aspoň dvakrát zobudiť, aby išlo na toaletu
PRAVDA:
Ak budete dieťa v noci budiť, rozhodne mu v jeho probléme nepomôžete, ale skôr prihoršíte. Nedokáže totiž súvisle prejsť všetkými fázami spánku a v konečnom dôsledku mu spôsobíte stres. Počas dňa bude navyše unavené a nesústredené.

MÝTUS: Ak vám dieťa nepovie o nočnom pomočovaní, pravdepodobne mu to neprekáža
PRAVDA:
Žiadne dieťa sa nechce zobudiť v mokrej posteli. Pomočovanie v ňom vyvoláva hanbu a strach z odhalenia. Základným predpokladom na zvládnutie pomočovania je brať dieťa a jeho problém vážne, zľahčovanie nie je tou správnou cestou.

MÝTUS: Dieťaťu treba dať rázne najavo, že sa to už viackrát nemá zopakovať
PRAVDA: Karhaním nič nedocielite. Dieťa sa bude iba zbytočne báť a spôsobí mu to ešte väčšie stresy. Veľmi láskavo mu povedzte, nech sa pokúsi, aby sa to už nezopakovalo, prezlečte s ním posteľnú bielizeň a na ďalší deň ho pochváľte, ak sa situácia nezopakovala.

MÝTUS: Moje dieťa je jediné, ktoré má problém s nočným pomočovaním
PRAVDA:
Nočné pomočovanie nie je téma, s ktorou sa rodičia radi zverujú. Pritom ide o veľmi častý problém a vaše dieťa nie je jediné s týmito ťažkosťami. Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom u detí.[1] Z desiatich detí veku 5 rokov sa pravdepodobne 2 v noci pomočujú.2

MÝTUS: Nočné pomočovanie je problémom výchovy
PRAVDA:
Nočné pomočovanie rozhodne nie je problémom výchovy. Dieťa, ktoré sa v noci pomočuje, to nerobí naschvál a už vôbec nie preto, aby nahnevalo rodičov a nechcelo ich počúvať.

MÝTUS: Za nočné pomočovanie môže vo väčšine prípadov zlá rodinná situácia
PRAVDA:
Je pravdou, že aj nesúlad v rodine, resp. iné stresujúce faktory v rodine môžu byť spúšťačom nočného pomočovania. Ak však tento stav nastane a dieťa sa začne pomočovať, je potrebné navštíviť detského lekára bez ohľadu na príčinu, ktorá tento stav vyvolala.

MÝTUS: Z nočného pomočovanie každé dieťa vyrastie
PRAVDA:
Nočné pomočovanie je veľmi rozšíreným problémom. S liečbou však netreba otáľať a čakať, kým dieťa vyrastie. Za ten čas sa môže poškodiť traumou jeho psychika a spôsobí mu to problém na celý život. Ročne sa nočné pomočovanie spontánne vylieči iba u 15 % detí, ktoré majú tento problém. Ba dokonca, v 2 % prípadov pretrváva problém nočného pomočovania aj v dospelosti.[2]

MÝTUS: Pri nočnom pomočovaní netreba navštíviť odborníka
PRAVDA:
Pediater je ten, ktorý by mal o tomto probléme vášho dieťaťa určite vedieť. On následne určí, či je potrebné navštíviť s dieťaťom detského nefrológa alebo psychológa. Je potrebné mu totiž odborne pomôcť, pretože ročne len 1 až 2 deti z 10 z toho postupne vyrastú.3 Ostatné sú bez liečby zbytočne týmto problémom traumatizované.

Viac informácií aj na stránke www.suchapostielka.sk.[1] ERIC 2001. A compilation from the Europa World Year Book 1998 using the statistics from surveys in Great Britain, Holland, New Zealand and Ireland (Butler 1998);57-64.

[2] Butler RJJ Child Psychol Psychiat 1998;39: 1–11.

3 Forsythe WI, Redmond A. Arch Dis Child. 1974; 49: 259–63.