dnes má meniny Alojza
zajtra Kvetoslava
23.10. 2020

Starí rodičia

V obci Horný Bar na Žitnom ostrove vyrastie zariadenie, v ktorom sa profesionálne a na úrovni, s prihliadnutím na zdravotný stav postarajú o starých rodičov či rodičov aj o pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Ďalšou pridanou hodnotou Agapé Senior Parku bude budovanie komunity.

Hoci si seniori dokážu našetriť popri dôchodku a dôkladne porovnávať aj vývoj cien v obchodoch, patria stále k najrizikovejším skupinám pre nekalé praktiky nebankoviek a pochybných obchodníkov.

Po minuloročnom úspešnom prvom kole projektu DOBRÁ DUŠA vás chceme upozorniť na to, že sa blíži uzávierka podávania prihlášok pre jednotlivcov a inštitúcie do druhého ročníka nazvaného DOBRÁ DUŠA 2013 do 31. decembra 2013.

Projekt DOBRÁ DUŠA sa zameriava na podporu seniorského dobrovoľníctva, pričom jeho cieľom je zviditeľniť prácu dobrovoľníkov – seniorov, ktorí chodia pomáhať iným seniorom najmä do zariadení sociálnych služieb. Chceme dobrovoľníkov  motivovať, nájsť pozitívne príklady a najlepších oceniť  titulom DOBRÁ DUŠA a odmeniť aj finančne.

Vedeli ste, že zdravotní klauni pravidelne navštevujú aj seniorov?
Hovorí zdravotná klaunka Eva Okoličániová, na geriatrii známa pod menom Oľga Havranová.                   
... „Tento je iný ako minule, vyšší. Ale fešák!“ znejú pochvalné hlasy. „Ty si tu bola aj s niekým iným?“ Pýta sa ma dotknuto dotyčný fešák. „Niééé, jasné, že nie,“ a pritom mrkám na osadenstvo, aby moju evidentnú lož podporili. Táto konverzácia sa však neodohráva večer v bare medzi kamarátmi, ale cez deň v jednom z domovov pre seniorov, ktoré navštevujeme.

Môjho klaunského kolegu obdivujú babičky, ktoré už približne 60 rokov nemajú osemnásť. To však neznamená, že pred pekným mladým mužom zavrú oči. Aj keď má klaunský červený nos...

Väčšina seniorov v domovoch sociálnych služieb či na geriatriách ani zďaleka nie sú nudní vetchí dôchodcovia, ktorí už len odrátavajú čas, kým sa to tu pre nich skončí... Majú síce svoje roky, ohromný počet skúseností a veľa odžitého, no až príliš často je im to na nič. Nemajú sa o to s kým podeliť.

Pri príležitosti Svetového dňa seniorov vyhlasuje Fond GSK Jesennú výzvu 2013. Fond GSK podporuje seniorov už tretí rok. Organizácie z celého Slovenska môžu teraz zažiadať o finančný grant z Fondu GSK na projekty, ktoré pomáhajú seniorom žiť kvalitnejšie, aktívnejšie, prinášajú im možnosť sebarealizácie a začlenenia do spoločnosti.

Seniori a aktívne dobrovoľníctvo stáli za vznikom projektu Dobrá duša v roku 2012. Cieľom projektu bolo vyhľadať aktívnych seniorov, ktorí poskytujú druhým seniorom pomoc pri každodenných aktivitách, snažia sa ich zabaviť alebo vyplniť voľný čas. Porota nakoniec vyhodnotila z desiatok tipov a odporúčaní najlepších, ktorí získali titul Dobrá duša 2012.

Kozmetický rad Menalind Professional vyvinula spoločnosť Hartamann-Rico s cieľom vytvoriť funkčný rad produktov zameraných na ošetrovanie pokožky, ktorá je namáhaná či vystavená nepriaznivým vplyvom.

Zloženie je navyše optimalizované tak, aby pomáhalo lepšej regenerácii, takže je táto kozmetika mimoriadne vhodnou voľbou aj pre staršiu pleť, ktorá vekom postupne spomaľuje svoju schopnosť obnovovať sa a premasťovať sa.

Výrobky Menalind Professional obsahujú Nutriskin komplex, špeciálne vyvinutú kombináciu regenerujúcich zložiek pomáhajúcich chrániť a obnovovať činnosť kože.

SÚŤAŽTE a VYHRAJTE balíček kozmetiky Menalind na namáhanú a suchú kožu pre seniorov!

Píšte nám správnu odpoveď na sutaz@mamatata.sk s heslom Menalind,

Otázka:
V akých troch špeciálnych radoch sa predáva kozmetika Menalind Professional?
 

A)     modrý, ružový, žltý

B)      modrý, zelený, žltý

C)      modrý, žltý, červený

Nadácia Orange otvára piaty ročník grantového programu Zelená pre seniorov, v rámci ktorého prerozdelí celkovo 60 000 eur. Hlavným poslaním grantového programu je podporiť zmysluplné aktivity a projekty zamerané na integráciu, sebarealizáciu a zlepšenie kvality života seniorov. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 2 000 eur.

Na Slovensku je momentálne približne 600 domovov sociálnych služieb, pričom je v nich ubytovaných viac než 18 tisíc klientov. Z tohto počtu je asi 20% imobilných. Vo viacerých krajinách je dobrovoľnícka práca seniorov úzko spojená práve s týmito domovami. Ako sa dá pomáhať v každom veku chce ukázať projekt Dobrá duša. Veď pomoc prináša osoh obidvom stranám – tým, ktorým sa pomáha a aj tým, ktorí pomáhajú. Dávať dobro jednoducho prináša dobrý pocit v duši!

Európsky rok aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami 2012 je zameraný na vzdelávanie seniorov. Rastom počtu starších ľudí je nutné zaujímať sa aj o ich sekundárne potreby, ako sú vzdelávanie, komunikácia, vytváranie nových spoločenských väzieb i pocit užitočnosti a sebarealizácie. Jedna z možností podpory zdravého a aktívneho starnutia populácie je využitie finančnej pomoci zo štrukturálnych fondov EÚ.