dnes má meniny Milan
zajtra Henrieta
27.11. 2020

Štvrtá časť osvetového videoseriálu o TOP slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Centrum diagnostiky porúch sluchu a kochleárnej implantácie na Klinike otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB. Ide o najväčšie centrum zamerané na problematiku rehabilitácie porúch sluchu a hluchoty pomocou stredoušných a vnútroušných implantátov na Slovensku, pričom diagnostikuje a lieči deti i dospelých.

Detské ihrisko je nepochybne miestom pre rozvoj senzomotorických schopností a celkovo socializácie detí. Ak je však nekvalitné, hrozia úrazy. Odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov.

Onedlho sú tu prázdniny a s nimi aj voľné dni, ktoré najmä malé deti trávia na ihriskách. Detské ihrisko je nesporne miestom, kde vznikajú tie najlepšie kamarátstva, kde deti naberú aj vybijú svoju energiu, kde si celkovo rozvíjajú svoje senzomotorické schopnosti a ktoré  prispieva k ich socializácii. No práve ihriská bývajú často miestom úrazov. Hoci v prvom rade treba zvýšiť ostražitosť nad malými ratolesťami zo strany rodičov, a na povinnosti prevádzkovateľov už dohliada aj nový zákon o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska, odborník upozorňuje na 5 najzávažnejších problémov nekvalitných alebo nesprávne zrealizovaných ihrísk, ktoré riziko úrazov zvyšujú.

Aj keď sa vonku pomaly otepľuje, od pokojných teplých dní bez viróz, prechladnutí, chrípok či inej „hávede“ máme ešte stále ďaleko. My dospelí vieme, ako sa na vyčíňanie počasia pripraviť, horšie to je s našimi ratolesťami. Aj keď im od mala vštepujeme zásady o zdravej strave a potrebe konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia, nie vždy naše slová padnú na úrodnú pôdu. Na druhej strane, ich imunita sa stále iba vyvíja, pričom bežné ochorenia k celému procesu prirodzene patria. Čo však v prípade, že je drobec chorý až príliš často?

Potreba častého umývania rúk nabrala v týchto časoch úplne iný rozmer. Pre dôkladnú hygienu celej rodiny použite kvalitné tekuté mydlo značky Bupi, ktoré očistí od špiny a zároveň ruky prirodzene chráni vďaka extraktu z antibakteriálnej šalvie lekárskej.

Nezávislá výskumná spoločnosť RAND zistila, že približne 179-tisíc detí žije na Slovensku v nezdravom domácom prostredí. Zo štúdie Healty Homes Barometer, ktorú spoločnosť publikovala v roku 2019, vyplýva, že slovenské deti najčastejšie obmedzuje nadmerný hluk a zdraviu škodlivé plesne.

Podľa odborníkov pritom plesne nesúvisia iba s rozvojom alergií a astmy, ale aj s nárastom vymeškaných školských hodín a zhoršením prospechu.

Kritickejšie, zdržanlivejšie a informovanejšie – také sú dnes slovenské deti v súvislosti s alkoholom v porovnaní s rokom 2015, keď občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko (FPSR) spustilo projekt Hovorme o alkohole.

Deti z celého Slovenska poslali viac ako 2500 medvedíkov, aby pomohli svojim kamarátom v nemocnici. Nezištne sa tak zapojili do výzvy Národného ústavu detských chorôb, aby poslali svojich medvedíkov.

Od januára čakajú prevádzkovateľov tisícok verejných ihrísk po celom Slovensku nové povinnosti. Vďaka novému zákonu by sa malo zabrániť menším aj fatálnym úrazom. Za neskontrolované ihriská a za nedodržanie základných povinností vlastníka ihriskamôžu dostať majitelia aj niekoľkotisícovú pokutu.

Zrakoví terapeuti skontrolujú každoročne zrak tisíckam detí z materských škôl na celom Slovensku. K osvete prevencie očných ochorení sa dobrovoľne zaviazali Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s podporou o. z. BILLA ľuďom. Minulý školský rok navštívili 447 škôlok a fotoskríningové prístroje poukázali na zrakové odchýlky u 15 % škôlkarov. V novom, 4. ročníku projektu Zdravé oči už v škôlke, sa popri spokojnosti rodičov môžu predškolské zariadenia tešiť aj na edukačné hračky, ktoré boli pre projekt vyrobené na mieru, aby deťom pomohli cibriť si zrak a aj jemnú motoriku.

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočný fakt, že deti už neholdujú športu tak ako kedysi. Až 97 % Slovákov sa jednoznačne zhodlo na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorá prebieha dvakrát týždenne. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“, ktorý už tretí rok prebieha pod taktovkou spoločnosti Nestlé. Ako však deťom ukázať, že šport je pre nich prínosnejší ako čas strávený za počítačom či mobilným telefónom?