dnes má meniny Benjamín
zajtra Hugo
31.3. 2020

Kritickejšie, zdržanlivejšie a informovanejšie – také sú dnes slovenské deti v súvislosti s alkoholom v porovnaní s rokom 2015, keď občianske združenie Fórum Pi s rozumom Slovensko (FPSR) spustilo projekt Hovorme o alkohole.

Deti z celého Slovenska poslali viac ako 2500 medvedíkov, aby pomohli svojim kamarátom v nemocnici. Nezištne sa tak zapojili do výzvy Národného ústavu detských chorôb, aby poslali svojich medvedíkov.

Od januára čakajú prevádzkovateľov tisícok verejných ihrísk po celom Slovensku nové povinnosti. Vďaka novému zákonu by sa malo zabrániť menším aj fatálnym úrazom. Za neskontrolované ihriská a za nedodržanie základných povinností vlastníka ihriskamôžu dostať majitelia aj niekoľkotisícovú pokutu.

Zrakoví terapeuti skontrolujú každoročne zrak tisíckam detí z materských škôl na celom Slovensku. K osvete prevencie očných ochorení sa dobrovoľne zaviazali Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) spolu s podporou o. z. BILLA ľuďom. Minulý školský rok navštívili 447 škôlok a fotoskríningové prístroje poukázali na zrakové odchýlky u 15 % škôlkarov. V novom, 4. ročníku projektu Zdravé oči už v škôlke, sa popri spokojnosti rodičov môžu predškolské zariadenia tešiť aj na edukačné hračky, ktoré boli pre projekt vyrobené na mieru, aby deťom pomohli cibriť si zrak a aj jemnú motoriku.

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočný fakt, že deti už neholdujú športu tak ako kedysi. Až 97 % Slovákov sa jednoznačne zhodlo na tom, že deťom nestačí pohyb len na telesnej výchove, ktorá prebieha dvakrát týždenne. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“, ktorý už tretí rok prebieha pod taktovkou spoločnosti Nestlé. Ako však deťom ukázať, že šport je pre nich prínosnejší ako čas strávený za počítačom či mobilným telefónom?

Až 41 % dospelej populácie na Slovensku si myslí, že liter tekutín denne je pre dieťa dostatočné množstvo. Vyplynulo to z prieskumu projektu zdravej výživy s názvom „Viem, čo zjem“. Uvedené množstvo je zhruba o polovicu menšie ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Nosové spreje Vincentka majú verziu aj pre dojčatá

Obľúbená minerálna voda Vincentka je vhodná aj pre deti a tehotné ženy, aj keď v druhom prípade je lepšie poradiť sa o dávkovaní s lekárom. Akciová spoločnosť Vincentka, ktorá ako jediná má práva na plnenie Vincentky do obalov, pravidelne  absolvuje zdĺhavý proces recertifikácie svojich výrobkov tak, aby vyhovovali náročnej európskej legislatíve. Informuje o tom riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., Ján Šumšal.

 

Aj vaši drobci už naplno zarezávajú v škole či škôlke? Určite majú už teraz kopec nových zážitkov, priateľstiev a vedomostí. Kolektív je však i značnou skúškou detskej imunity. Práve naše ratolesti sú často vystavované vírusom a baktériám, ktoré im môžu spôsobiť nepríjemnosti. Ako teda ochrániť svojho drobca pred častými chorobami?

V jesennom a zimnom období nie je nádcha spojená s upchatým nosom ničím výnimočným. Dôležité však je, že existujú spôsoby, ako s ňou skutočne výnimočne bojovať.

Koľko škôlok či škôl si dáva robiť pravidelné kontroly a aké najčastejšie nedostatky inšpektori nájdu? Čo sa môže stať deťom, ktoré sa šmýkajú na nesprávne namontovaných šmýkačkách, či hojdajú na technicky nedostatočne prepracovanej hojdačke?