dnes má meniny Dobromila
zajtra Klára
28.10. 2020

Pandémia COVID-19, ktorá zasiahla aj Slovensko, ukázala väčšiu potrebu starostlivosti o najzraniteľnejších členov spoločnosti, vrátane pacientov s inkontinenciou, starých ľudí a dlhodobo chorých. OZ InkoFórum pri príležitosti Týždňa kontinencie (22-28. jún 2020) upozorňuje, že bez dobre zadefinovaných štandardov a odporúčaní sa nezlepší ani kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a to nielen v prípade očakávanej druhej vlny pandémie.

Na Slovensku je aktuálne približne 875- tisíc ľudí, ktorí majú nad 65 rokov, a vzhľadom na súčasnú situáciu patria do ohrozenej skupiny obyvateľstva. Problémom je, že mnohí žijú vo viacgeneračných domoch či bytoch so svojimi deťmi či vnúčatami. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat až 8,5 percent ľudí vo veku 30 až 49 rokov, teda zväčša pracujúci ľudia v produktívnom veku, žije s rodičmi. Vlani žila sama len tretina ľudí starších ako 65 rokov.

Leto je pre väčšinu starých rodičov zaťažkávajúcou skúškou – kým iní oddychujú, babičky a dedkovia fungujú na plný plyn! Stráženie vnúčat je náročnou, hoci neplatenou, našťastie však nádhernou činnosťou. Vyžaduje si množstvo energie  a tú môže našim drahým rodičom poskytnúť málo známy, no výborne fungujúci antioxidant s názvom karnozín.

Nie je jednoduché prinútiť sa k návšteve lekára, keď nás vlastne nič nebolí. Áno, reč je o neobľúbených preventívnych prehliadkach, ktoré čas od času odhalia skryté zdravotné problémy. Nečakaným problémom býva napríklad zistenie, že máme vyššiu hladinu cholesterolu v krvi. Faktom však je, že tento „nebolestivý problém“ trápi viac než 50 % dospelých a podieľa sa na vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú stále hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku.

Ak vás vyšší cholesterol trápi, mali by ste vedieť, ako s ním zatočiť.

Kvalitný tlakomer by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky a meranie krvného tlaku by sa malo stať pre každého človeka pravidelným rituálom. Každý, kto si chce overiť hodnoty krvného tlaku sa spolieha na svoj tlakomer. Prax ale dokazuje, že v mnohých prípadoch dochádza k nepresnostiam merania tlaku krvi s chybami až 40mmHg. Práve preto netreba zabúdať na pravidelné a nevyhnutné kalibrovanie, aby ste sa presvedčili o správnych hodnotách krvného tlaku. Presnosť tlakomeru sa môže meniť a mala by sa kalibrovať, v prípade používania v ambulancií aj overovať.

Tretiu novembrovú stredu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Jeho cieľom je upozorniť každoročne na riziká a aktuálne štatistiky súvisiace s týmto závažným respiračným ochorením, ktoré sa vyskytuje u v priemere 10 percent populácie. Rovnaký zámer šíriť osvetu v tejto oblasti má aj Nadačný fond pre zdravé pľúca, ktorý realizuje aktuálne počas novembra v siedmich mestách Slovenska sériu bezplatných seminárov pre verejnosť. Tie umožňujú vďaka odbornému vyšetreniu pľúc prostredníctvom spirometra zachytiť prípady pacientov, u ktorých sa vyskytne podozrenie na CHOCHP a zatiaľ nie sú na toto ochorenie liečení.    

Kosti a kĺby nás nesú celý život. Len vďaka nim môžeme robiť to, čo máme radi. Avšak v našom živote zohrávajú neľahkú úlohu a tak im väčšinou začneme venovať pozornosť až vtedy, keď začnú bolieť. Viete si predstaviť, že by vám bolesť každý deň znepríjemňovala aj základné úkony? Mnohí pritom vôbec netušíme, že tento proces môžeme jednoducho zvrátiť. Stačí sa zaujímať o svoje kĺby a venovať im patričnú starostlivosť.

Hľadáte správny tlakomer?

Tensoval duo control je najvyšší model tlakomerov Hartmann-Rico pre domáce meranie krvného tlaku. Kombináciou dvoch metód merania dosahuje veľmi presné výsledky a dokáže zmerať tlak aj pri arytmii srdca. Súčasne meria aj pulzovú frekvenciu. Má intuitívne ovládanie, čitateľný displej, veľké tlačidlá, zvukové upozornenia a patentovanú manžetu pre presné priloženie a bezbolestné nafúknutie. Vedie profily 2 osôb a do pamäte uloží 2x60 nameraných hodnôt.

Tlak krvi je jedným z hlavných ukazovateľov zdravotného stavu. Práve preto je veľmi dôležité nielen samotné meranie, ale hlavne presné meranie.  Zo štatistík autorizovaného laboratória Homola Medical sa ukázalo, že viac ako polovica krvných tlakomerov muselo byť opravených, aby merali správne. Približne 9 percent bolo úplne vyradených.   Ak máte vy alebo váš lekár takýto tlakomer, v skutočnosti nepoznáte váš tlak, z čoho môžu veľmi rýchlo vzniknúť nedorozumenia ohľadom vášho zdravotného stavu. Po teplomeroch je tlakomer druhou najvyužívanejšou zdravotnou pomôckou v domácnostiach, preto je veľmi dôležité mať doma presný tlakomer. Ochránite si tým svoje zdravie a v niektorých prípadoch sa vyhnete aj zbytočným liekom.