dnes má meniny Bohdana
zajtra Drahomíra Mário Sára
18.1. 2021

Slovník pojmov

  S

  Salmonelóza
  – infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje mikrób a jeho toxíny, ktoré sa dostanú do tela z kontaminovanej potravy (surovými vajciami a mäsom). Medzi príznaky patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, bolesti brucha, hnačka, zimnica a horúčka, vznikajú náhle 12-18 hodín po nákaze a trvajú približne 2-3 dni. Niekedy môže byť pacient v šoku z veľkej straty tekutín a solí.
  v spolupráci s OZ Bocian

  SC (s.c.)
  - cisársky rez (sectio caesarea)
  skratka v tehotenskej knižke

  Sekundárna prevencia
  - pravidelné sledovanie chorého po liečbe na rakovinu, aby sa včas zistil prípadný návrat choroby alebo výskyt metastáz.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  SF
  - vzdialenosť medzi symfýzou (lonová spona) a fundusom (dno maternice). Udáva sa v centimetroch a vyjadruje mieru rastu maternice. Meria sa od horného konca spony po oblasť, do ktorej dosahuje maternica. Dá sa z nej odhadnúť postup tehotnosti.
  skratka v tehotenskej knižke

  SIDS
  - Syndróm náhleho úmrtia
  Viac informácií získate tu .

  Somatický
  - týkajúci sa tela, telesný.

  Sonografia (USG)
  - vyšetrenie ultrazvukom. Diagnostická metóda, pri ktorej sa ultrazvukové vlny nasmerujú cez kožu do tela, pričom sa odrazia od hraníc tkanív alebo orgánov. Odrazené zvukové vlny zachytáva snímač (sonda) a pomocou počítača ich premení na viditeľný obraz. Touto metódou možno sledovať aj činnosť pohyblivých orgánov (srdce, črevo). USG vyšetrenie možno opakovať podľa potreby, lebo nezaťažuje chorého žiarením ako röntgenové vyšetrenie.

  SP
  – spontánny potrat
  skratka v tehotenskej knižke

  Spermia
  – mužská pohlavná bunka

  Spermiobanka
  – zariadenie, v ktorom sú v tekutom dusíku pri veľmi nízkych teplotách uložené spermie
  v spolupráci s OZ Bocian

  Spermiogram
  - popis mikroskopického vyšetrenia ejakulátu muža. Na jeho základe sa orientačne posudzuje plodnosť muža. Pred týmto vyšetrením sa odporúča 3-dňová pohlavná zdržanlivosť.
  v spolupráci s OZ Bocian
  Viac informácií získate tu .

  Spina bifida
  – vrodená chyba chrbtice, pri ktorej nie sú uzavreté oblúky stavcov. Môže byť skrytá (spina bifida occulta), kedy je celá oblasť defektu pokrytá kožou, či iba modrastou membránou. Pri závažných defektoch miecha so svojimi obalmi vystupuje z kanála chrbtice. Otvorený miešny kanál treba hneď po narodení operačne uzavrieť. Celková prognóza je u detí s veľmi ťažkým defektom nepriaznivá. Často sú pridružené aj iné závažné malformácie (chyby vývoja). Komplikácie spočívajú v paralýze (ochrnutí) nôh, nezadržiavaní moču a stolice, niekedy mentálnej retardácii.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Splenektómia
  - operačné odstránenie sleziny

  Sterilita
  - neplodnosť, môže byť len funkčná pri nedostatočnej produkcii hormónov alebo sú príčinou závažné vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, pozápalová deštrukcia reprodukčných orgánov a stav pri aktívnej endometrióze.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Stimulácia
  – hormonálne pôsobenie na vaječníky za účelom rastu viacerých folikulov (nielen jedného) pred umelým oplodnením.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Stóma / vývod
  - umelé, operatívne vyvedenie čreva alebo močovodu cez brušnú stenu von z tela.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Stomik
  - osoba, ktorej bolo operatívne vyvedené črevo alebo močovod von z tela cez stenu brušnú
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Stopové prvky
  - minerálne látky vyskytujúce sa v tele vo veľmi malých množstvách. Podieľajú sa na životne dôležitých pochodoch v organizme. Patria sem: železo, jód, mangán, selén a zinok. Ich nedostatok vyvoláva vážne ochorenia. Jedovaté stopové prvky sú: olovo, kadmium a ortuť.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Surveillance
  – komplexné a sústavné získavanie všetkých dostupných informácií o procese šírenia nákazy a sledovanie všetkých podmienok a faktorov, ktoré tento proces ovplyvňujú.

  Symfýza
  - spona, ktorá spája lonové kosti