dnes má meniny Milota
zajtra Nina
11.7. 2020
Druhy pôrodu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vaginálny pôrod

Pôrod cisárskym rezom

Indukovaný pôrod

Vaginálny pôrod
Väčšina žien (80%) porodí svoje dieťatko cez pošvu (vagínu). Niekedy je potrebné rodiacemu sa dieťatku pomôcť a previesť určité výkony. Keď sa hlavička dieťatka dostane ku vchodu do pošvy, tkanivo hrádze (oblasti medzi pošvou a konečníkom) je stenčené a napäté. Niekedy nemôže hlavička ľahko prejsť a pri prekonávaní tohoto odporu môže dôjsť až ku roztrhnutiu hrádze. Predísť takémuto pôrodnému poraneniu a tiež nadmernému tlaku na hlavičku plodu sa dá epiziotómiou . Pri epiziotómii lekár vykoná po znecitlivení nástrih hrádze potrebnej veľkosti. Epiziotómia je najčastejšou pôrodníckou operáciou. V niektorých prípadoch je potrebné dieťatku pri pôrode pomôcť. V takýchto prípadoch pôrodník používa pôrodnícke kliešte alebo vakuumextraktor. Pôrodnícke kliešte vyzerajú ako dve veľké lyžice. Pôrodník vloží pôrodnícke kliešte do pošvy, umiestni ich okolo hlavičky a citlivým ťahom pomáha dieťatku narodiť sa. Vakuumextraktor môže byť alternatívou pôrodníckych klieští. Pri tejto metóde sa na hlavičku plodu umiestni kovový alebo plastový „klobúčik“, pomocou vákuovej pumpy sa v ňom vytvorí podtlak. Keď sa klobúčik prisaje na hlavičku dieťatka, pôrodník citlivým ťahom pomáha narodeniu.

Pôrod cisárskym rezom
U menšej časti žien (20%) je potrebné ukončiť pôrod operáciou – cisárskym rezom. Pri cisárskom reze sa dieťatko vyberie cez rez vytvorený cez prednú brušnú stenu a stenu maternice. Niekedy je potrebné vykonať cisársky rez ešte pred začatím pôrodu, najčastejšie z nasledovných príčin: - Uloženie dieťatka v maternici neumožňuje vaginálny pôrod - Tehotná žena má určité ochorenie, ktoré by pôrod mohol skomplikovať, prípadne zhoršiť - Pri predošlom cisárskom reze bol vykonaný určitý typ rezu na maternici. Väčšinou sa cisársky rez vykonáva ak pôrod nepostupuje ako by mal, dieťatko môže byť príliš veľké na vaginálny pôrod. V niektorých prípadoch sa kŕčok maternice nie je schopný celkom otvoriť. Niektoré dieťatká sa nevedia vyrovnať so záťažou spojenou s pôrodom, čo sa prejaví napríklad spomalením srdcovej činnosti. V minulosti prevládal názor, že po cisárskom reze už v budúcnosti nie je možný vaginálny pôrod ďalšieho dieťatka. V súčasnosti sa však takmer u všetkých žien po cisárskom reze doporučí vaginálny pôrod, a veľká väčšina z týchto žien porodí vaginálne bez problémov.

Indukovaný pôrod
Cieľom indukcie (vyvolania) pôrodu je vyvolanie kontrakcií maternice (pôrodnej činnosti) pred spontánnym začiatkom pôrodu. Indukcia pôrodu sa vykonáva za situácie, ak je pre matku alebo plod ďaľšie pokračovanie tehotnosti rizikovejšie ako samotné umelé vyvolanie pôrodu. Vyvolanie pôrodu je možno vykonať niekoľkými spôsobmi. - Prostaglandínmi v tabletkách alebo v géli (zavádzajú sa do pošvy) - Infúziou s oxytocínom (podáva sa do žily) - Umelým roztrhnutím vaku blán Výber najvhodnejšieho spôsobu závisí najmä od „zrelosti“ krčka maternice, teda od toho, ako sú pôrodné cesty pripravené na pôrod

Cisarsky rez