dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
Výbavička pre dieťatko - moja skúsenosť
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dnes by som sa chcela so všetkými budúcimi mamičkami podeliť so skúsenosťami pri kúpe výbavičky pre bábätko. V tejto dobe sa zíde každá dobrá rada a niet nad skúsenosti mamičiek, ktoré to už zažili a nakúpili si občas aj nejaké zbytočnosti. Takže poporiadku:

Keď som bola asi v treťom mesiaci tehotenstva, začala som si spisovať zoznam, čo mi všetko bude treba pre bábätko. Nebolo toho málo, ale s pomocou rodiny, ktorá mi pár vecí požičala, som to vcelku za tých zvyšných 6 mesiacov zvládla, bez veľkých nárokov na financie. Niektoré informácie, akú by som mala mať postieľku, kočík, som sa dočítala v „múdrych knihách“, a tak niečo budem replikovať z nich.

POSTIEĽKA – mala by mať pevnú konštrukciu, ekologickú povrchovú úpravu a možnosť aspoň dvoch polôh výškového nastavenia. Mala som tú výhodu, že som mala zachovalú postieľku ešte po mne, akurát ju manžel vybrúsil, natrel ekologickým lakom a bola ako nová.

MATRAC - najlepšie tvrdší, antialergický, ktorý pevne siaha po okraje postieľky, v zimnom období som na matrac dávala ešte vlnenú deku a na to plachtu, dávalo to dieťatku pocit tepla.

HNIEZDO - chrániče na bočnice proti prievanu, nárazu a “padaniu cumlíka za postieľku” s krátkymi šnúrkami na upevnenie. Dostať kúpiť aj v obchode, ale ja som to za pár hodín mala vyrobené aj doma, stačilo kúpiť peknú látku s detským motívom, vliselín ako výplň a chrániče boli hotové.

PRIKRÝVKA - ľahká, nechlpatá, pracia, s vymeniteľnou obliečkou. Obliečky som dostala dve, čo bohato stačí, skôr treba zásobu aspoň 3 plachiet, vankúšik sa moc nedoporučuje, ale keď sa mi začala dcéra v postieľke obracať, spravila som jej maličký vankúšik, veľmi nízky, len aby mala pod hlavičkou pocit mäkka, ale aby sa nemohla v ňom zaboriť. Zo skúsenosti sa mi zdalo, že lepšie spala, ako keď spala na tvrdom.

VANIČKA - pre väčšie pohodlie s protišmykovým dnom, alebo podložkou. V nemocnici nám hovorili, že si máme pri kúpaní držať bábätko na rukách, ale z vlastnej skúsenosti je lepšie pohodlie na lehátku. Aj pre mamičku aj pre dieťatko.

PREBAĽOVACIA PODLOŽKA - mäkká, umývateľná s min. rozmerom 60/50cm. Tu som bola na pochybách, či mám do nej investovať, lebo cena bola dosť vysoká. Nakoniec som od nej upustila. Manžel mi spravil skrinku na detské oblečenie s vyvýšenými vrchnými okrajmi. Na to som si dala molitanovú podložku s igelitom a zakryla som to detskou osuškou. V praxi som ju využívala asi len 2 mesiace, lebo potom dieťatko vyrástlo a začalo sa prevaľovať a tak som ju radšej prebaľovala na posteli z bezpečného hľadiska.

KOČÍK  – toto bola najväčšia položka, chcela som si kúpiť kvalitný kočík, aby sa mi nerozpadol. Skúste hneď nepodľahnúť módnym trendom, cene, či radám starších tetiek- susediek, ale trpezlivo zvážte všetky pre a proti. Pokojne si doma spíšte poznámky, aby ste sa nezabudli predavača opýtať na dôležité detaily. Ak ste motorizovaný a nemáte autosedačku, vanička by sa mala dať odobrať a položiť na zadné sedadlo aspoň na prvé mesiace, keď dieťatko ešte nesedí. Predpokladajte, že kočíkovanie hrozí aj budúcemu tatovi, preto ak má 190cm nech si skontroluje výšku rúčky, niektoré sa totiž dajú prispôsobovať. Citlivým bodom je výber farby poťahu a jeho odolnosť a hrúbka na namáhaných miestach. Informujte sa na spôsob čistenia (rozpučeného banánu). Sama skúste niekoľkokrát zložiť a rozložiť kočík, a vedzte, že akýkoľvek zádrheľ (napr. rozopínanie, pricvikovanie poťahu)vám bude neustále strpčovať život. Ak je taška súčasťou výbavy kočíka, skontrolujte, či plne naložená neohrozí jeho stabilitu. Nezabudnite na pršiplášť, ktorý vyhovuje väčšine hlbokých aj športových kočíkov. Overte si, či sa vám kočík zmestí do auta, spýtajte sa na možnosti zabezpečenia náhradných dielov, servisu a dĺžku záručnej doby.

AUTOSEDAČKA - zo začiatku sa zrejme nebudete vyvážať, ale môže dobre poslúžiť ako “grgátko, lehátko, odkladátko, samozrejme na krátko” - od 0-10 kg prenosná s rukoväťou a strieškou, alebo od 0-18 kg so stabilizátorom na hlavičku.

S detským oblečením som mala tiež istú výhodu, pretože už generácia mojej mamy akoby tušila, že budem žiť v ťažkej dobe, všetko oblečenie po mne a súrodencoch odkladala. Mala ešte ďalších súrodencov a tým naše veci požičiavala, oni ich dopĺňali, niečo vyhodili, čo sa zodralo, niečo pekné dokúpili. Tak som jedného dňa dostala obrovskú krabicu s vecami pre miminko. Keď som to vytriedila podľa svojho vkusu, mala som kompletnú výbavu pre dieťatko. Akurát som si kúpila jednu novú súpravičku do pôrodnice, ktorá pozostávala z košieľky, svetríka, čiapočky. Pri narodení dieťatka, keď Vás budú chodiť navštevovať z rodiny, tiež určite dostanete veľa oblečenia, takže krajšie oblečenie možno nebudete musieť kupovať. Čo sa najviac ničí sú košieľky a nohavice. Pri nákupe uprednostňujte prírodné materiály, s obľubou kupujem oblečenie, ktoré po vypraní netreba žehliť. Oblečenie by sa malo ľahko obliekať, zvlášť pri krku a dobre zakrývať telíčko. Veľmi sa mi páčia tzv. „body“, ktoré som uprednostňovala v období, keď začala chodiť a hrozilo vyhrnutie košieľky z nohavíc. Všetky vecičky vopred vyperte, vypláchajte a prežehlite.

A čo potrebujete ako prvé oblečenie pre svoje dieťa?
- 5 bavlnených košieľok (dobré sú na šnúrky, pretože dieťatko ešte nemá toľko pohybu a nehrozí vyhrnutie), alebo body
- 3 svetríky cvernové, ktoré sa obliekajú na košieľku
- 1 vlnený svetrík + vlnené dupačky, overal stačí neskôr, keď bude dieťatko sedieť
- 3-4 dupačiek, keď dieťatko vyrastie zo zavinovačky
- 2 páry ponožiek (detičky majú studené nohy aj v zavinovačke)
- 3 čiapočky (dve tenké a jedna vlnená)
- poštolkové nohavičky č. 1 a 2 (kúpite v drogérii, aspoň 2 z každej veľkosti)
- v zime 1 pár rukavičiek
- fusak
- vlnená deka
- 3 zavinovačky (lepšie sú podlhovasté, zo štvorcových rýchlo vyrastie)
- 2 osušky, na začiatok stačia tenké plienkové, neskôr froté
- 50 plienok látkových - ak ste sa rozhodli používať jednorázové plienky, napriek tomu je praktické mať aspoň 10 ks bavlnených plienok pre rôzne grckacie účely, pod hlavičku, do poradne alebo do poštoliek. Zo skúseností ale viem, že v prvých mesiacoch je neekonomické používať jednorázové plienky, lebo dieťatko v tomto období kaká veľmi často a treba často meniť plienky, ja som ich využívala len na cestovanie a do poradne. Až neskôr, keď má dieťatko presný režim, kedy robí veľkú potrebu, je to efektívne
 - separačné vložky do plienok.

Ďalšie potreby pre dieťatko:
- 3 fľašky, z toho 1 maličká na čajík, najlepšie plastové, sú ľahšie, nerozbitné
- 4 podbradníčky, najlepšie s igelitovou spodnou časťou, aby nepretieklo na oblečenie
- rýchlobežka (teplomer )
- termoska na fľašku
- cumlíky (nekupujte veľa, na začiatok stačí z každého druhu jeden, možno dieťatko bude odmietať), k tomu retiazka na cumlík, aby ste ho nemuseli stále umývať, keď dieťatku padne
- detský krém, detský olejček, detské mydlo
- kefka na vlasy
- krém na zadoček
- vlhké utierky (na cestovanie, doma stačí vlhká plienka)
- umelé strúhadlo
- nožničky na strihanie nechtov (s oblými hranami, aby ste dieťatko neporanili)
- vatové tyčinky na čistenie ušiek a nosa
- detská lyžička (najlepšie umelá)
- odsávačka na hlieny, rektálna trubička (na vetry)
- detský čaj (mne sa najviac páčil granulovaný kamilkový na začiatok)
- gencianová vodička (predpíše Vám detská lekárka), má všestranné použitie, či už na čistenie pupčeka, alebo na rôzne vyrážky, opary

Alena Mikušová