dnes má meniny Urban
zajtra Dušan
25.5. 2022
Oteckovia v pôrodnej sále
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Milí oteckovia, ak ste sa rozhodli a uvažujete, že budete partnerku do pôrodnej sály sprevádzať, poradíme vám, čo si priniesť so sebou a ako sa správať, aby ste jej boli nápomocní.

1. Do pôrodnej sály si prineste veci, na ktoré vás upozornia počas kurzu pre oteckov. Zvyčajne sú to prezuvky, nápoje, jedlo. Pôrod môže byť dlhý a vy budete nervózny, keď budete hladný a smädný. Poznám otecka, ktorý veľmi túžil byť pri narodení svojho syna, niekoľko hodín vytrvalo bojoval s hladom, kým sa jeho manželka pasovala s bolesťami a keď už nevydržal a na pár minút si odskočil do bufetu, vtedy prišlo bábätko na svet.

Príďte v pohodlnom oblečení, radšej v niekoľkovrstvovom. Na pôrodných sálach sa zvykne poriadne kúriť a vám tam možno bude lepšie iba v krátkom tričku, aj keď bude vonku mrznúť. Ak vám pôrodnica dala nejaké potvrdenie o absolvovaní kurzu, nezabudnite ho doma!

2. Ak chcete mať zachytené prvé zábery vášho dieťatka, nezabudnite na fotoaparát. Fotografovanie sa na sálach umožňuje, dohodnite sa však pre istotu s personálom. Filmovanie videokamerou vám nepovolia vo všetkých pôrodniciach, preto ak máte záujem, popýtajte sa vopred, či to bude možné.

3. Prineste so sebou veľkú vreckovku alebo uteráčik, ktorý môžete navlhčiť a poutierať partnerke čelo a pery. Žena u nás nemôže od vstupu do pôrodnej sály piť a takto jej môžete veľmi pomôcť. Prípadne môžete kúpiť v predstihu vlhčené jemne parfémované papierové vreckovky, ktoré výborne osviežujú.

4. Ak chcete byť veľmi pozorný manžel a milo prekvapiť vašu partnerku, prineste so sebou jej obľúbené CD-éčko. Predtým sa ubezpečte, či je na sále prehrávač. Väčšina pôrodníc umožňuje pustiť si na sále vlastnú hudobnú produkciu (samozrejme, nie veľmi hlasno) a ak aj nemajú vlastný prehrávač, zväčša vám po dohode umožnia priniesť svoj.

5. Partnerke môžete pomôcť rôzne, tu sú naše tipy: Masírujte jej chrbát, niektoré ženy pociťujú bolesti v krížoch silnejšie ako v podbrušku. Držte ju medzi kontrakciami v náručí, hladkajte, povzbuďte ju. Prechádzajte sa s ňou, pohyb pomôže rýchlejšiemu príchodu dieťatka na svet. Predýchavajte s ňou kontrakcie. Utierajte jej čelo od potu a vlhčite pery. Rozprávajte sa s ňou. Niektorým ženám nebude robiť dobre takmer nič z toho, čo uvádzame, sú i také, ktoré nebudú ani chcieť, aby ste sa ich dotýkali. Rešpektujte to a nemajte im to za zlé. Sadnite si a spýtajte sa, ako môžete teda pomôcť. V tomto prípade asi bude stačiť, ak tam budete. Keď žena bude cítiť potrebu vašej blízkosti, príde za vami. Inak nemusíte robiť skutočne nič. Vaša blízkosť jej pomôže viac, ako si dokážete predstaviť. Ale môže sa stať, že žena bude podráždená, príp. vás i okríkne. Nič sa nedeje, jedným uchom dnu, druhým von. Pre vašu partnerku je táto situácia ťažkou skúškou a hormóny v kombinácii s bolesťami robia svoje. Neopúšťajte ju, zostaňte k nej naďalej milý.

6. Nerobte si výčitky, že partnerke nedokážete pomôcť. Muži sú pri pôrode zväčša nešťastní z toho, že nedokážu účinne zasiahnuť. Podľa výskumov ženy znášajú pôrodné bolesti v prítomnosti partnera lepšie a pôrod prebehne rýchlejšie. Nie je to veľká pomoc?

7. Robte sprostredkovateľa medzi partnerkou a personálom pôrodnice. Žene sa počas kontrakcií ťažko komunikuje s personálom, ak niečo potrebuje, pomôžte jej to vybaviť.

8. Buďte k personálu ústretoví. Zloba a hnev nič nevyriešia. Ak nastane problém, pomôže iba rozumná komunikácia.

9. Rešpektujte rozhodnutie ženy, keď chce rodiť sama. Môžete s ňou na túto tému diskutovať, ale nepresviedčajte ju o jedinom správnom riešení. A rovnako, nech sa s manželkou dohodnete akokoľvek pred pôrodom, rešpektujte jej momentálne prianie. Ak vás nečakane počas pôrodu poprosí, aby ste odišli, urobte to bez zbytočných otázok. Bez ohľadu na váš vzťah sú prípady, kedy žena inštinktívne cíti, že bez vašej prítomnosti jej to pôjde lepšie. Takže, budúci oteckovia, ešte stále máte pocit, že ste pri pôrode zbytoční? Nech už bude vaše rozhodnutie akékoľvek, dúfame, že bude to najsprávnejšie a že sme vám k nemu našimi radami aspoň trocha pomohli.