dnes má meniny Henrieta
zajtra Vratko
28.11. 2020
Krtko, stvorený pre deti - Máte radi krtka?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Kto by nepoznal krtka bez chvostíka s velikánskymi očiskami a milým úsmevom? Nezbedník krtko si získal detské srdiečko široko ďaleko od farbičiek, ktorými bol stvorený. Od farbičiek Zdeňka Milera. Z nesympatického záhradného škodcu stvoril Zdeněk Miler roztomilého krtka, ktorého príbehy rozkreslil do takmer tridsiatky kníh a päťdesiatich animovaných filmov. Deti na celom svete s krtkom hľadajú na lúke nohavičky, cestujú v balóne, delia koláč pre medvedíkov, vrátia zatúlaného zajačika jeho mamine ... či lopotia sa v záhradke.

Kto je teda ten, čo chlapčenské kukadlá, a červený zvedavý nosík v krtkovskom telíčku stvoril?

Zdeněk Miler začal kresliť už v tretej triede. Dostali vtedy za úlohu podľa čítanky nakresliť horu Říp a pôvodný čiernobiely obrázok odieť do farieb. Malý Zdeněk mal vtedy nové farbičky a vyhral sa so všetkými. Na jeho výtvor sa prišli pozrieť do triedy aj ostatní učitelia školy. To bolo preňho takou poctou, že už farbičky z ruky nepustil! Vyštudoval Štátnu grafickú školu v Prahe na Smíchove – odbor fotografia a externe dokončil Umelecko-priemyselnú školu. Jeho prvé postavičky dostali angažmá v zlínskom Kreslenom filme. Po okupácii sa vrátil do Prahy  - ako animátor presláveného štúdia Bratři v triku. Štúdio vtedy viedol nemenej slávny Jiří Trnka!

Krtko prišiel na svet v roku 1956. A prečo? Pre jeho prvý príbeh – o nohavičkách! Dramaturg štúdia vtedy chcel od Milera príbeh, v ktorom by deťom vysvetlili výrobu plátna. Mala to byť rozprávka O plátenej košieľke. Bolo treba nájsť postavičku, ktorá by celý proces sprevádzala. Ale kde ju nájsť, keď už ateliéry Walta Disneyho využili všetky obľúbené zvieratká? Dva mesiace Zdeněk Miler premýšľal, až išiel pre inšpiráciu do lesa – buď nájde nápad alebo sa ponuky nadobro vzdá. Na lúke zakopol o krtinec...

Dva roky krtka kreslil, upravoval, vymýšľal, hľadal jeho výraz  ... až vznikol film – Jak krtek ke kalhotkám přišel. V atlase zvierat si overil, že krtko nie je veru krásny tvor! Je škaredý a naviac slepý! A tak mu dal krásne veľké oči a zobral chvostík, ktorý zbytočne komplikoval animáciu. A charakter krtka? Jeho autor často s úsmevom tvrdí, že krtko je vlastne on.  Krtko sa chová, tvári tak, ako jeho „otec“! Aj hlások krtka, jeho plač či smiech, typické helehele, jejej, pojď...  je s rodiny „otca“ – jeho dcéry si dodnes spomínajú, keď ako malé dievčatká stáli v štúdiu a hláskami sprevádzali tatovho krtka, ... keď na nich dobrý tato prvý a poslednýkrát „nakričal“, aby sa mali prečo rozplakať – veď krtko mal plakať... Krtko rozpráva ich rečou na celom svete – a napodobňujú ho nielen deti, ale aj ich rodičia.

            

        
 
Zdeněk Miler stvárnil príbehy aj iných zvieracích postavičiek, ale ku krtkovi sa neustále vracal. Už prvý film o krtkovi získal Benátskeho leva, veľkú popularitu a miesto v srdiečkach detí na celom svete.

K tajným želaniam Zdeňka Milera patril aj „projekt“ zábavného parku krtka a jeho kamarátov z rozprávkových príbehov, ktorý by patril len a len deťom.

                       

Zdeněk Miler stvárnil príbehy aj iných zvieracích postavičiek, ale ku krtkovi sa neustále vracal. Už prvý film o krtkovi získal Benátskeho leva, veľkú popularitu a miesto v srdiečkach detí na celom svete.

K tajným želaniam Zdeňka Milera patril aj „projekt“ zábavného parku krtka a jeho kamarátov z rozprávkových príbehov, ktorý by patril len a len deťom.Čo dodať?
Nech sa krtko stále túla detským svetom a rozžiaruje detské očká...

Mgr. Natália Mazanová

Ilustrácie: nezabudnuteľné podoby krtka od Zdeňka Milera