dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019
Pôrodnica v BANSKEJ ŠTIAVNICI
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

(na návšteve v decembri 2003)PREDPÔRODNÁ PRÍPRAVA

Keď sú budúce mamičky z bližšieho okolia, začína sa s predpôrodnou prípravou už od 30. týždňa (aj skôr, keď chcú). Keď sú z ďaleka, chodia do Štiavnice väčšinou od 36. týždňa. Je taký úzus: od 36. týždňa by mala žena chodiť tam na predpôrodnú starostlivosť, kde chce rodiť - do tej nemocnice či pôrodnice. Tu sa im robí príprava i poradňa. Je veľkým plusom, že takto spoznajú personál pred pôrodom. Nejdú do neznáma. Poznajú sestry, prostredie, vedia, kde porodia, kde sa budú môcť osprchovať, kde si môžu sadnúť,.... je to iné, ako keď príde rovno z domu kdesi do pôrodnice. Ženy sú, myslím si, spokojné.

Za predpôrodnú prípravu sa platí poplatok?
Nie, je zadarmo! Sestrička učí budúce mamičky, ako dýchať, tlačiť pri pôrode, ako sa majú správať počas pôrodu. Plus starostlivosť o novorodenca: ako sa o dieťatko postarať. Na prípravu chodieva aj detská lekárka. Aj ona rozpráva o novorodencoch. Mamičky sa môžu opýtať na čokoľvek.

Ako často je možné prísť na predpôrodnú prípravu?
Býva raz do týždňa. Doporučujeme, aby ju navštevovali raz do týždňa. Ale celkovo sa predpôrodné stretnutia u nás robia dvakrát do týždňa, dvakrát denne. V pondelok a vo štvrtok. V pondelok to je od 10.30 jedna skupina, o 12.00 druhá. Vo štvrtok takisto.

V rámci prípravy je teda aj cvičenie?
Áno - máme na to miestnosť s karimatkami a skákacími loptami.Keď chcú, môžu prísť budúce mamičky cvičiť aj dvakrát do týždňa ?
Môžu aj dvakrát. Ale z diaľky chodia raz do týždňa. Dochádzajú zo Žiliny, z Bystrice, aj z Bratislavy. Takže im to nevychádza dvakrát do týždňa ...Stáva sa, že chce byť pri  príprave aj budúci otecko, kamarátka. Je im to umožnené?
Chodia manželia. Trváme na tom, že ak chce byť manžel pri pôrode, musí chodiť aj na predpôrodnú prípravu. Treba, aby vedel, čo sa deje na pôrodnej sále. Nakoniec preňho je tiež dobré, ak vie, ako sa má tlačiť, dýchať... Koľkokrát sa nám stane, že práve on usmerní svoju ženu v pôrodnej sále. Je pravda, že sme si najprv mysleli, že nám bude zavadzať,... ale je to naopak. Je pre nás prospešný.Ako to znáša?
Dobre. Veď keď je pripravený, nemá problémy. Možno - keby nechodil na prípravu, možno by aj odpadol, alebo by mu bolo zle. Ale keď je pripravený, nie je to problém.Vydržia teda všetci oteckovia?
No, pravda! Ono vlastne, keď nám niekedy začne žena zmätkovať, sám manžel ju usmerní, povie - takto dýchaj, alebo takto.... To viete, my nemôžeme ostrejšie povedať. Ale manžel, keď vidí, že dieťa sa až tak dobre nemá, že ho treba porodiť, tak sám skríkne: Nezmätkuj, tlač, dýchaj ... Pomáha nám. Vyhovuje nám, keď je pri pôrode... V podstate takmer každý druhý pôrod je s manželom.


Keď sa dieťa porodí, berieme ho na vyhrievacie lôžko. Tam ho ošetríme. Otec je s ním. Potom ich spolu odvedieme k manželke.

Dieťa dávame hneď po pôrode k prsníku. Aj po cisárskych rezoch, v ten deň po operácii. Manžela púšťame aj na pooperačnú izbu.  Oteckovia môžu byť na oddelení kedykoľvek?
Kedykoľvek chcú, vtedy prídu. Na izbách sú po tri lôžka. Pokiaľ nie je veľa pôrodov, tak mamičky dávame tak, aby bola po jednej, po dve, aby mali troška súkromia. Keď je na izbe sama, tak pustíme aj manžela. Keď je tam aj druhá, tak sedia v izbe návštev. Dieťa si nosia sebou. Máme voľný prístup na oddelenie. Starým otcom a starým matkám sa veľmi páči, keď si vnúča môžu povarovať hneď po pôrode. Keď príde viacpočetná rodina, maličké putuje z jedných rúk do druhých. Každý si ho chce povarovať.Izba návštev je vybavená televízorom, knihami o prirodzenej výžive a videozáznamom o pôrode, o poporôdnej starostlivosti, ...
Videozáznam púšťame aj v rámci predpôrodnej prípravy. Je tomu venovaný jeden deň prípravy. Videozáznam umožňujeme požičať si aj domov. Prehrať si ho.Čo si musia mamičky do pôrodnice doniesť?
Len základné potreby. Plienky si donesú, ale ostatné všetko dávame my. Nemusia si nič nosiť. Ani pre seba, ani pre bábätko. Len na cestu domov.Kde sa môžu zdržiavať pred pôrodom?
Sú väčšinou v hosťovskej izbe. Pokiaľ ešte pôrod nie je veľmi rozbehnutý, aj na izbe. V hosťovskej môžu sedieť s manželom. Pozerajú televíziu, sedia na relaxačnej lopte... Do pôrodnej sály idú, až keď sú kontrakcie silnejšie.

PÔROD
Každý pôrod už robíme na pôrodnej stoličke. Klasicky nerodíme. Epidurál nedávame, to nechceme. Lebo žena nie je vtedy taká aktívna, taká mobilná.prvá doba pôrodná
Pri kontrakciách sa mamičky chodievajú sprchovať. Máme masážnu hlavicu. Manžel sám sprchuje manželku. Pomáha jej.  Aj na lopte sa mamičky môžu hojdať. Tak prežijú prvú dobu pôrodnú bez väčších traumatických zážitkov. Na pôrodnú sálu idú mamičky tlačiť, až naozaj pred narodením bábätka. Neležia pred tým. Akurát pri monitorovaní dieťatka. A potom až po pôrode, keď oddychujú. Inak chodia, sedia,.... ako ktorá potrebuje.Čím všetkým musia striktne prejsť pred pôrodom?
Sme benevolentní aj čo sa týka holenia alebo klystíru. Holenie - väčšinou už chodia oholené. Manžel si ich doma oholí. Alebo, keď nechce, tak sa neoholí. Keď klystír nechce, tak sa nedá. My však klystír doporučíme. Veď dieťa sa môže infikovať stolicou. Niektorá mamička po vysvetlení pristane na klystír, niektorá trvá na tom, že nie.Môžu si priniesť relaxačnú hudbu,...
No, pravda. Nosia si. Počas prvej doby pôrodnej dávame aj piť. Nosia si aj med, čokoládu. Samozrejme, veľa nejedia, ale už sestrička v rámci predpôrodnej prípravy mamičkám radí, aby si doniesli so sebou med alebo čokoládu, džúsy....pôrodná sála
Všetky pôrody sa robia na pôrodnej stoličke. Je polohovateľná podľa potrieb mamičky. Je tu priestor aj na položenie nôh - v takej výške, ako matka potrebuje... Dá sa úplne sklopiť pre ležanie po pôrode, či na monitorovanie bábätka.V sále sú aj rebriny. Keď majú mamičky bolesti, chytia sa o ne.A pôrod vo vode?
Zatiaľ nemáme. Uvidíme do budúcnosti.Ako máte názor na pôrod do vody?
...po hygienickej stránke určite, že to nie je ono. To nie je pre človeka prirodzený pôrod - nikdy ženy nerodili do vody. Tak pokľačiačky, postojačky, posediačky - ako im vyhovovalo. Do vody to je neprirodzené voči  prírode. Aj keď - pôrod do vody menej bolí. Teplá voda utlmuje bolesti. Ale keď u nás chodia pod sprchu, v podstate to je v prvej dobe pôrodnej to isté, akurát že neporodí dieťa do vody, ale v pôrodnej sále.Ako riešite pôrody, kde je nutný cisársky rez?
Keď treba cisársky rez - za pár minút sa dá pacientka previesť na anesteziologické oddelenie. To nie je problém.


Bábätko hneď po pôrode dávate na vyhrievacie lôžko.
Ožaruje sa tak proti žltačke, ale aj ohrieva.Lampa na očká nepôsobí zle?
Bábätkám dávajú okuliare! Zohrieva sa tak dlho, ako je treba. Keď sa zadaptuje, dajú ho matke.A potom bábätká zaviniete - červené prebaľovačky dievčatám, modré chlapcom. 

POPÔRODNÁ STAROSTLIVOSŤ
Ako dlho ostávajú mamičky po pôrode na oddelení?
Dve hodiny ostávajú na pôrodnej sále. Taký je predpis. Potom idú na izby. Domov ich púšťame už taký tretí, štvrtý deň. Aj kvôli miestu, aj samé chcú ísť. Veď doma im je lepšie. Ale len vtedy, ak je dieťa v poriadku. Keď je dieťa zaočkované, tak aj na tretí deň - keď sú z blízkeho okolia. A keď zďaleka, tak na štvrtý deň každé jedno ide domov. Samozrejme, ak je všetko v poriadku.Novorodenecké oddelenie...
...my nemáme - máme komplet deti pri matkách. Veď sa musia za čas, kým sú tu, naučiť, ako s dieťaťom narábať, ako ho ošetriť, kojiť. Keď odídu domov, už všetko vedia. Sestričky im všetko ukážu, naučia, domov už idú pripravené. Nemusia sa báť, že to doma nezvládnu. Samozrejme, keď bábätká plačú a potrebujú si mamky trochu oddýchnuť, sestrička bábätko zoberie. Ale máloktorá mamička si dá bábätko od seba zobrať.Kojenie sa dodržiava podľa desiatich krokov programu  Baby Friendly Hospital Iniciative?
Áno, dodržiavame to striktne.Mamičky veľmi rady využívajú laser.
Áno, máme laser. Po pôrode ožarujeme šitie. Aj po cisárskom reze, aj po normálnom pôrode. Nebolí to tak potom. A aj sa to pekne hojí. Ani jazva neostáva taká veľká. Je to len taká malá čiarka. Ožarujeme ich každý deň -  pokiaľ sú tu.  Aj prsníky, pokiaľ majú pohrýzené bradavky. Pekne sa tak zahoja.Otecko môže ostať s mamičkou a dieťatkom aj po pôrode?
Áno. Manželské páry si  môžu objednať nadštandardtnú izbu. (Aj mamy rodičiek tu už spali.) Ale vyberáme za to poplatok - 500 korún na noc. Aj stravu poskytujeme manželovi - 100 korún za celý deň.Dá sa strava prispôsobiť potrebám mamičiek?
Je normálna nemocničná, ale je možnosť požiadať si aj o vegetariánsku. Pred pôrodom môžu jesť kedykoľvek, nebrzdíme ich. Strava sa dá kedykoľvek zohriať v mikrovlnnej rúre.Na izbách sú relaxačné kreslá
... dá sa na nich aj rodiť. Ale ženy to veľmi nechcú. (V Brne aj na tom rodia.) Mali sme ho aj  na pôrodnej sále. Teraz sa v nich mamičkám dobre dojčí. Kreslo sa dá tvarovať, ako chcete.Stáva sa, že mávate všetky izby plné?
Áno, to je také obdobie. Keď je nižší atmosferický tlak, keď prší, keď sa zmení počasie - vtedy ženy rodia. Keď je pekne, keď je vysoký tlak - v lete - sem-tam sa porodí, ale nie až toľko, ako keď prší.Môžu sa mamičkám priniesť kvety?
Áno, ale dávame ich na chodbu pred oddelením. Hygienici zakazujú mať kvety na izbách. Návštevy môžu cez leto sedieť s mamičkami aj na dvore. Bol to nevyužitý priestor. Urobili  sme si tam dlažbu, schodište, lavičku a stolíky so slnečníkmi…Zabezpečujete popôrodnú starostlivosť aj po odchode domov?
To už, žiaľ, neexistuje. Kedysi to bývalo, teraz to už nefunguje. Bolo by dobré, keby sa obnovil tento systém. Pacientky by sme mohli domov pustiť skôr. Neležali by tu ani 3-4 dni. Išli by hneď na druhý deň domov. Tak, ako to funguje inde a domov by mamičku chodila pozerať pôrodná asistentka. To by bolo do budúcna ideálne!
DARČEK PRE RODIČOV:
Pre bezproblémový odchod domov - bezplatný taxík pre Štiavnicu a okolie.rozprávali sme sa s primárom oddelenia MUDr. Špilom
                         
mamatata.sk

foto: Ľudovít Mazan