dnes má meniny Hedviga
zajtra Lukáš
17.10. 2019
Pôrodnica v LEVICIACH
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

(návšteva - december 2003)

PREDPÔRODNÁ PRÍPRAVA

tu organizovaná nie je.

Máme voľný prístup. Otec pri pôrode, matka pri pôrode, kamarátka pri pôrode,....nie je problém.Sú za prístup pri pôrode poplatky?

U nás nie. Musí byť splnené len to, že keď sú dve pacientky - vzhľadom na to, že nemáme boxy - tak musí pacientka súhlasiť s prítomnosťou príbuzných druhej pacientky. Ale väčšinou im postačí, keď ich oddelíme závesmi.

Doprovod poučíte pred pôrodom?
Doprovod je poučený pred pôrodom lekárom aj sestrami a podpisuje reverz: že keď bude v súvislosti s pôrodom impotentný, nebude od nás žiadať nejakú náhradu. 

Stávajú sa také veci?
Ťažko povedať. ... možnože to na chlapov tak pôsobí...

Ako oteckovia znášajú pôrod?
Veľakrát nám pomôžu. Ale párkrát sa už stalo, že ho mamička poprosila, aby išiel von. Napokon chlap, keď sa mu to nezdá, alebo keď je to pre neho zaťažujúce, sám odíde. Ale  v podstate, keď sa postaví pacientke za hlavu, nevidí nič, čo by nemal vidieť.

Keď nie je doprovod, kto je oporou?
Na pôrodnej sále i na oddelení sú špeciálne ženské sestry, čo je tiež rarita (dá sa povedať). Všeobecné sestry tu nie sú. Vekový priemer je nízky - aj to je pozitívom - a majú pekný vzťah k pacientkám. Pacientky sú spokojné.

Stretávajú sa skôr alebo až pred pôrodom?
Sú pre seba nové. Ale pri príprave na pôrod (prijímajú pacientku, anamnézu preberajú,.... holenie, klystír...)  a to nejaký čas trvá (takú hodinku, hodinku a pol) spolu komunikujú. Za tu chvíľu sa s pacientkou spoznajú. Ešte viac a skôr ako doktor.Majú budúci rodičia prístup na oddelenie ešte pred rozhodnutím sa pre Vaše oddelenie? Môžu si pozrieť pôrodnú sálu...?
Samozrejme. My sme otvorení. Neprišli sme na nič nové. Funguje to všade. Nie je to nič tajné, zakázané. Dokonca sa  snažíme, alebo doporučovali by sme, keby prišli budúce matky na dve poradne pred termínom pôrodu k nám. Aby sa skontaktovali s lekárom, aby ich už on sám vyšetril, ... zoznámili by sa s pôrodnou sálou. To ale veľmi záleží od spolupráce s ambulantnými lekármi...

Čo si musia mamičky so sebou na oddelenie doniesť?
Všetko. Pre seba aj pre bábätko všetko.

Takže dostanú zoznam potrebných vecí?
Áno. Sú poučené, samé si chodia pre zoznam vecí. Veľmi jednoducho povedané - všetko!
(Ešte aj olejček pre bábätko!)PÔROD
Pôrody vedieme klasickým spôsobom. Do vody nevedieme, ani viesť nechceme. Nie je to možné zariadiť technicky. Ale aj - nám sa to nepáči.

A iné alternatívne metódy?
Chceme mať stoličku. Máme loptu, nafukovací balón, a to je všetko.

Podávate epidurálne injekcie?
Áno.

Štandartne komukoľvek, alebo podľa požiadania?
Epidurál robíme podľa požiadania. V podstate zadarmo (to je tiež zaujímavosť!). No, zadarmo, pacientka si kupuje epidurálny set. To mi nevieme zabezpečiť. Stojí ju to teda okolo 300 korún. Inde sa platí za epidurál od 2 000 až do 4 000 korún.  Sme celkom pyšní, že to dokážeme zadarmo - môže si to dovoliť každá jedna.


prvá doba pôrodnáKde sa môžu mamičky pohybovať počas prvej doby pôrodnej?
V  tzv. izbe čakateliek (alebo tzv. predpôrodie). Máme v nej dve lôžka na prípravu. Pacientky sú do určitej miery alebo do určitého času mobilné. Niekedy boli prísne pripútané na posteľ. Dnes behajú alebo chodia. Je to fyziologické. Umožňujeme im to, čo potrebujú.  Sú tu aj lopty. Skáču na nich, využívajú princíp gravitácie.
Izba čakateliek slúži pre pacientku, ale aj pre príbuzných. Keď si chce niekto oddýchnuť, môžu tu byť spolu. Majú tu zabezpečené súkromie.

Môžu matky jesť a piť pred pôrodom?
Samozrejme, jesť, piť povoľujeme. Tesne pred tým, hodinku, dve pred aktom pôrodu však už nedávame. Keď vyvolávame pôrod u potermínových pacientiek, začínajú tým, že sa musia najesť - potrebujú energiu! Vďaka sponzorom máme mikrovlnku - takže, keď nemá chuť, ponúkne sa je o polhodinu. V tomto nie je problém. A po pôrode, samozrejme, hneď piť. Lebo počas pôrodu, kým sa neporodí placenta im nedávame piť. (Je tam určité riziko, že pacientku bude treba uspať.) Hneď, ako sa porodí placenta, môže piť, koľko chce. To automaticky. A keď sa uloží, keď sa bábätko priloží aj jesť.

Keď si pacientky neželajú holenie, klystír,.... akceptujete to?
Myslím, že to nie je problém. Nestretol som sa s takým. Holíme paušálne. Keď však pacientka nechce - tak neoholíme, alebo neoholíme komplet. Aj na to existujú rôzne názory... A klystír - tiež paušálne. Pokiaľ sa dá. Ja konkrétne by som na tom trval. Myslím, že keď sa všetko pacientke vysvetlí a zdôvodní, nemyslím, že by nejaká nemala súhlasiť. 

Myslíte si, že je to potrebné...
Klystír určite!

Aj samotnej mamičke to pomôže?
Bábätku to pomôže. A určite to pomôže matke pri popôrodnej adaptácii. Črevá má vyprázdnené a všetko je fyziologickejšie a rýchlejšie.


pôrodná sála
V pôrodnej sále zatiaľ, bohužiaľ, box nemáme. Pacientky sú oddelené závesmi. Je to však otázka blízkej budúcnosti.U pacientky veľmi záleží na tom, ako je pripravená. Ako naladená ide na pôrod. Keď ide s tým, že to nevydrží, nezvládne, tak to tak aj vyzerá. Ale keď ide s vedomím, že chce porodiť zdravé dieťatko, a vie, že to proste bolieť bude, trošku to musí bolieť, tak je to v poriadku... A v podstate už aj tá bolesť sa dnes vylučuje epidurálom.

Pokiaľ je pôrod fyziologický, dve hodiny po pôrode ostávajú mamičky na pôrodnej sále. Sú sledované. Pokiaľ je, samozrejme, nejaká komplikácia, už podľa toho, ako zváži doktor. Dve hodiny sú tu -  kým sa ošetria, zašijú.
Po ošetrení pacientky, zakrytia - hneď sa prikladá na prsia novorodenec! Na tom striktne trváme. Do polhodiny je bábätko priložené k prsiam.
Po dvoch hodinách sú mamičky preložené na šestonedelie, kde po šiestich hodinách vstávajú, chodia, ... (sprcha, chodenie,...) Vedieme ich k včasnej mobilizácii. 

Ako riešite nutnú väčšiu zdravotnícku starostlivosť o bábätko?
U nás je len fyziologické novorodenecké oddelenie. Máme špeciálnu novorodeneckú lekárku, ale je tu iba cez deň, do pol štvrtej. Cez službu sa nám starajú pediatri. Ale to nestačí. Nemajú s novorodencami skúsenosti. Ak je teda novorodenec patologický, sme  dohodnutí s oddelením patologických novorodencov v Nitre.  Sú vybavení prevoznou sanitkou s inkubátorom. Prídu k nám do 20 minút. Majú stálu službu. Máme s nimi vynikajúce skúsenosti. Akonáhle sa nám niečo nezdá, ani sa nesnažíme s dieťaťom niečo špekulovať, radšej si zavoláme Nitrančanov a tí nám ho oveľa kvalitnejšie postrážia, odsledujú aj vyliečia... Do toho, na čo nemáme, sa nesnažíme púšťať.
Inkubátor síce máme, ale slúži len na jednu jedinú vec - na zohrievanie detičiek, keď majú problém adaptovať sa po narodení na teplotu.

POPÔRODNÁ STAROSTLIVOSŤ

Koľko dní  sú mamička s bábätkom hospitalizovaní?
5 dní. Ale hospitalizácia - to je všetko otázka poisťovní. Základ je do 4. dňa a potom záleží od novorodenca - ako je zadaptovaný a ako u neho postúpila novorodenecká žltačka. Čiže tých 4-5-6-dní. Momentálne sme na piatich- bez pôrodného dňa.

Bábätká majú mamičky hneď pri sebe?
Keď mamička chce, môže ho mať hneď. Ak si žiada, hneď sa jej donesie na izbu. Ale prvú noc doporučujeme, pokiaľ s tým pacientka súhlasí, že sú deti u sestričiek. Keď je matka najedená, vyspaná,  je všetko iné.

Je matkám zabezpečená pomoc pri dojčení?
Chceme, aby matky dojčili. Sestry stále dookola vysvetľujú matkám, ako je to dôležité. Dojčenie je záležitosť v hlave matky. Žiadne také, že nemám mlieko. Buď matka chce dojčiť, alebo nechce dojčiť. Od toho sa všetko odvíja.Máte nejakú pomôcku? Poradcu dojčenia?
Nie. Na chodbe na oddelení máme vyvesené Desatoro dojčenia. A k mamičkám chodieva mamička z Materského centra Medulienka a pomáha im.

Môže otec ostať aj naďalej s mamičkou a bábätkom?
Máme nadštardantnú izbu. Je zariadená ako doma. Má tam prístup aj návšteva. Bežne na šestonedeliach sú návštevy zakázané. Na túto izbu je možné prísť v podstate 24 hodín. Manžel tam môže byť, kedy chce. Učí sa kúpať... Len spať tam nemôže.

Za izbu je poplatok?
Príplatok je vo výške 300 korún na noc.

Na nadštandartnú izbu môžu prísť aj starší súrodenci?
Samozrejme, ktokoľvek.

Návštevy sú mimo nadštandartnej izby možné len vo vyhradených hodinách?
Návštevy po pôrode okrem nadštandardtnej izby nie sú. Nechodia na šestonedelie. Môžu si odovzdať veci pred šestonedelím. rozprávali sme sa s MUDr. Gabrielom Mančíkom

mamatata
.sk

foto: Ľudovít Mazan

Komentáre:
Neprihlásený »
Ne, 09/07/2014 - 19:24

V Leviciach je možné vybaviť epidurálku, ale z dôvodu len jedného anesteziológa pre celú nemocnicu sa nemusí dostaviť na Váš pôrod :-), ak bude na inom oddelení čo ma primárnu náplň. Pri pôrodoch poskytuje epidurálku len sekundárne :-).