dnes má meniny Miloslav
zajtra Prokop
3.7. 2020
Ako zdolať nepríjemný kašeľ u detí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Dospelý človek prekoná choroby z prechladnutia v priemere 2 až 4-krát a deti 6 až 8-krát za rok.

Pri prechladnutí sa oslabený organizmus stretáva s vírusovou infekciou, ktorá sa jednoducho a rýchlo prenáša najmä v uzatvorených priestoroch. Likvidovať pôvodcu infekcie je úlohou imunitného systému. Jedným z najčastejších príznakov ochorenia z prechladnutia je kašeľ.

Čo je kašeľ, ako a prečo vzniká?
Kašeľ je prirodzený a užitočný reflex, ktorý slúži na to, aby sa rýchlym prúdom vzduchu odstránili z vnútorného povrchu dýchacích ciest častice, ktoré ho dráždia.

Možno si to predstaviť takto: sliznica dýchacej trubice je pokrytá hlienom a riasinkovým epitelom. Hlien čistí a zvlhčuje vdychovaný vzduch, zachytí a obalí baktérie a drobné nečistoty ako prach alebo častice cigaretového dymu. Tvorba hlienu je preto prirodzená. Riasinkový epitel je akoby koberec, ktorý tvoria bunky s „vlasmi“, ktoré vlnivým pohybom transportujú hlien a cudzie častice z tela von. Riasinkový epitel sa tak prostredníctvom kašľania zbavuje prebytku hlienov s nečistotami.


 

obrázok č. 1
Zdravé riasinky transportujú nečistoty von z tela.


 

 


 


 

obrázok č. 2
Zlepený riasinkový epitel s peľom a prachovými časticami.

 

Niekedy nás kašeľ dokáže poriadne potrápiť. Infekcie a zápaly dýchacích ciest spôsobia zahustenie hlienu a zvýši sa jeho produkcia. Ak sa hustý hlien prilepí a znehybní riasinky, kašeľ nedokáže splniť svoj účel a stáva sa čoraz dráždivejším. Je možné, že prudký kašeľ vytrhne hlienom zlepené kúsky epitelu, čo spôsobí, že malá plôška dýchacích ciest zostane úplne nechránená a vydaná napospas infekcii.

Akútny kašeľ môže tiež sprevádzať vdýchnutie cudzieho telesa, dráždivých plynov či alergiu. Chronický kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako 4 – 6 týždňov, býva spôsobený bakteriálnymi ochoreniami dýchacích ciest, ale aj zmenami anatomických pomerov v dýchacích cestách (napr. zväčšená nosná mandľa, cudzie teleso v dýchacích cestách, kompresiou dýchacích ciest napr. zväčšenými lymfatickými uzlinami, strumou, cievami) a niektorými ďalšími ochoreniami (cystická fibróza, srdcové chyby).

Prechladnutie či chrípka?
Ak kašeľ sprevádza akútne vírusové ochorenie, antibiotiká, ktoré sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií, budú proti vírusom neúčinné. Mnohí ľudia nesprávne nazývajú obyčajné prechladnutie chrípkou. Pravá chrípka je však ochorenie vážnejšie, sprevádza ju vysoká horúčka, ktorá môže prudko vystúpiť niekedy aj nad 40 stupňov, zimnica, bolesti hlavy, často až neznesiteľné, bolesti svalov a kĺbov, strata chuti do jedla, chrapot, bolesti za hrudnou kosťou.

Kedy stačí zájsť do lekárne
V prípade, že kašeľ nesprevádzajú chrípkové symptómy, ochorenie si nevyžaduje bezpodmienečne návštevu lekára. Kašeľ u dieťaťa aj dospelého môžete efektívne vyliečiť aj sami. Je však dôležité vedieť ako a čím. Lieky, ktoré pomáhajú liečiť kašeľ, sú voľne dostupné v lekárni. Možno ich rozdeliť do dvoch skupín: antitussiká a expektoranciá. Antitussiká pôsobia na centrálne utlmenie kašľa, teda potláčajú kašľový reflex. Expektoranciá naopak umožňujú vykašliavanie nahromadeného hlienu, čo je veľmi dôležité, pretože kašeľ nie je potrebné len zastaviť, ale hlavne vyliečiť zapálené dýchacie cesty.

MUDr. Karin Valdnerová
FOTO © Katarína Balanová