dnes má meniny Terézia
zajtra Vladimíra
15.10. 2019
Bocian vo Švajčiarsku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vysoko kvalifikovaní lekári, čisté, najmodernejšími prístrojmi vybavené nemocnice a kliniky, zdvorilý a empatický personál – to sú príčiny, pre ktoré si do Švajčiarska prichádzajú liečiť svoje zdravotné problémy pacientky z celého sveta. Samozrejme, len tie, ktoré si to môžu finančne dovoliť. Sofia Loren, Audrey Hepburn – či iné VIP-ky sa vo Švajčiarsku vyliečili z neplodnosti. Tunajší vynikajúci gynekológovia im pomohli priniesť na svet zdravé, krásne deti. Ako však rodia svojich potomkov obyčajné, radové Švajčiarky, panie Meierové či Müllerové?

Bez preháňania možno povedať, že švajčiarske ženy – bohaté či chudobné, rovnako profitujú z vynikajúcej zdravotníckej starostlivosti, a to len vďaka tomu, že vo Švajčiarsku platí zákon o povinnom nemocenskom poistení, ktorého veľmi vysoké mesačné splátky si občania musia platiť sami. Výška mesačných splátok závisí v hlavnej miere od toho, či sa človek dá poistiť súkromne, polosúkromne alebo si dá urobiť len základné poistenie. Rozdiely medzi súkromným - privátnym a základným poistením sú napríklad v tom, že privátna pacientka môže rodiť na súkromnej klinike, stará sa o ňu jej vlastný gynekológ, je sama na izbe, má nárok na všakovaký luxus atď. Pacientka so základným poistením je na izbe s niekoľkými ženami, ošetruje ju službukonajúci lekár, možno nemá taký veľký výber stravy, ale ináč sa jej dostáva rovnako dobrá zdravotná opatera. Hustá sieť nemocníc, kliník a ambulancií skutočne prvotriedne slúži všetkým ľuďom, a to bez korupcie a podplácania.


Pôrodníctvo
Skoro všetky verejné, štátne i súkromné nemocnice vo Švajčiarsku majú pôrodnícke oddelenie. Za pôrod žena priamo neplatí nič, všetky vyšetrenia s ním spojené, ako aj lekársku opateru v tehotenstve a po pôrode platí  nemocenská poisťovňa. Brány  pôrodníc sú pre rodičky otvorené každú dennú či nočnú hodinu. O budúcu mamičku sa až do chvíle pôrodu starajú sestričky a pôrodná asistentka, lekár, ktorý má práve službu, zasahuje len v prípade komplikácií a preberá až koncovú fázu pôrodu. V súkromných klinikách toto preberá pacientkin gynekológ. Budúci otec, partner či partnerka môžu byť, samozrejme, celý čas pri pôrode, môžu prestrihnúť pupočnú šnúru. Pri cisárskom reze otec asistuje, až keď je dieťa na svete. Môže ho potom pomôcť okúpať. 

Pri pôrode v nemocnici sa ženy môžu rozhodnúť medzi niekoľkými variantmi:
ak chcú rodiť ambulantne, môžu nemocnicu opustiť už po dvoch hodinách
pri takzvanom rýchlom prepustení môžu odísť po dvoch dňoch
najviac žien však využíva celý poskytovaný čas – čo sú pri normálnom pôrode približne 3 – 4 dni a po cisárskom reze 7 dní

izba pre rodinuMnohé nemocnice ponúkajú tzv. hotelové služby, čiže novopečený otec, partner alebo iné blízke osoby si za určitý poplatok môžu prenajať v pôrodnici izbu, kde celý ten krásny čas trávia spolu. Návštevné hodiny v pôrodniciach sú neobmedzené, najbližší príbuzní môžu  prísť dokonca aj neskoro večer.

Novorodenci sú hneď od začiatku celý deň so svojimi mamičkami, len cez noc sa o ne starajú sestričky, aby si matka oddýchla.

Bábätká nie sú zašnurované v perinkách, môžu od prvej chvíle svojho života voľne pohybovať ručičkami a nožičkami. Hneď po narodení im navliekajú rukavičky, aby sa nepoškriabali. Každá nemocnica má svoje sympatické, niekedy veľmi originálne spôsoby, ako privítať na svet nového človiečika. Niekde sú to tzv. Baby–pasy – čo je niečo ako preukaz novorodenca s odtlačkom jeho nožičky a polaroidovou fotografiou, urobenou po prvom kúpeli, ručne maľované kartičky s mierami a váhou novorodenca, ktoré robia sestričky vo voľných chvíľach a podobne.

Na dojčenie sa vo Švajčiarsku kladie veľký dôraz. Ženy sú nabádané a rozličnými spôsobmi stimulované k tomu, aby svoje dieťa dojčili. Len v skutočne vážnych prípadoch lekári – a to veľmi neradi -  ustupujú od tejto požiadavky. 

Hneď po narodení absolvujú novorodenci svoje prvé lekárske vyšetrenia, každý deň niečo. Krv, bedrové kosti, žltačka, reflexy - všetko je podrobené kontrole ešte počas pobytu v pôrodnici. Po príchode domov má žena nárok ešte na tri – štyri návštevy špecializovanej zdravotnej sestry, ktorá chodí kontrolovať, či sa pupok dobre vyhojil, podá prvé dávky vitamínov, radí matke pri kúpaní, masáži a eventuálnych drobných <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
bolestiach bruška, kolikách atď. Neskôr chodia matky s dieťaťom do materských poradní, kde sestričky deti vážia, merajú  a radia ako ďalej stravovať.
 
Mgr. Katarína Korzycki, Švajčiarsko

bábätko vo veku dvoch dní v kantonálnej nemocnici v Badene