dnes má meniny Terézia
zajtra Vladimíra
15.10. 2019
Alternatívy pôrodu vo Švajčiarsku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Aj vo Švajčiarsku sa budúce mamičky veľmi dôkladne a svedomito pripravujú na príchod svojho dieťa. Okrem povinných mesačných prehliadok chodia na gymnastiku pre tehotné, absolvujú aj so svojimi mužmi kurzy starostlivosti o dojča, cvičenie techník dýchania počas pôrodu a podobne.V posledných rokoch vo Švajčiarsku rapídne vzrastá počet tzv. starších prvorodičiek, čiže žien, ktoré majú pri narodení svojho prvého dieťaťa 35 alebo i viacej rokov. Tieto ženy sa majú možnosť podrobiť amniocentéze, ktorú tiež hradí nemocenské poistenie.Švajčiarky rady využívajú možnosť vopred sa oboznámiť s prostredím pôrodnice, vyberajú si, ktorá im je najsympatickejšia, kde im personál  najviac vyhovuje. Samy sa aj rozhodujú o spôsobe, akým chcú rodiť, či klasicky, alebo do vody.

Pôrody do vody umožňuje každá pôrodnica. Napriek niektorým názorom, ktoré v minulosti túto metódu odpísali ako módny gag, mnoho žien využíva blahodarné účinky pobytu v teplej vode, ktorá utlmuje bolesti a zvyšuje pocit uvoľnenia, taký potrebný v  ťažkých hodinách pôrodu.  Nemocnice pravidelne usporadúvajú prehliadky pôrodnej sály, izieb a nemocničného prostredia.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /> 

Nemocnice a kliniky nie sú však jediným miestom, kde Švajčiarky  privádzajú na svet svoje deti. V posledných rokoch pribudlo žien, ktoré sa rozhodli rodiť doma, v  intímnom prostredí vlastnej domácnosti. Podmienkou však je, aby celé tehotenstvo prebiehalo bez komplikácií a žena musí byť vo vynikajúcom zdravotnom stave. Keď sa žena rozhodla rodiť doma, musí od začiatku tehotenstva udržiavať kontakt so špeciálne  vyškolenou pôrodnou asistentkou, ktorá potom prostredie bytu včas prichystá na pôrod.

Ďalšou alternatívou k nemocnici je pôrod v tzv. Rodnom dome

. Rodný dom je zariadenie, ktoré patrí k základným zložkám verejného zdravotného systému. Je to samostatné zdravotné stredisko, ktoré vedie diplomovaná pôrodná asistentka. Aj v tomto prípade sprevádza  ženu od začiatku tehotenstva až po pôrod, ktorému asistuje sama. Lekára privolajú len v prípade komplikácií.


Pôrodná sála v nemocnici

Všetky formy pôrodov – v nemocnici, doma či v Rodnom dome celkovo prepláca nemocničná poisťovňa.

Mgr. Katarína Korzycki, Švajčiarsko