dnes má meniny Terézia
zajtra Vladimíra
15.10. 2019
Normálny pôrod? Hrozí Vám inkontinencia
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vedci sa stále dohadujú o tom, či je vaginálny pôrod rizikovým faktorom pre vznik inkontinencie, a teda či je opodstatnená súčasná americká záľuba v pôrodoch cisárskym rezom, alebo či cisársky rez pravdepodobnosť problémov s udržaním moču nijako neznižuje. Zaujímavú štúdiu na túto tému uskutočnili vedci z Evanston Continence Center v americkom štáte Illinois.

Tí usúdili, že v podobných výskumoch je ťažké rozlíšiť, akú rolu hrá genetika a akú vonkajšie prostredie, a preto sledovali páry jednovaječných dvojčiat. Na výročnom stretnutí dvojčiat v Twinsburgu v Ohiu si vybrali spolu 144 párov žien. Ženy mali v priemere 47 rokov. Viac ako polovica z nich trpela stresovou inkontinenciou – teda takými problémami s udržaním moču, pri ktorých unikajú kvapky vo chvíľach námahy brušných svalov, napríklad pri smiechu, kašli, predklonoch či pri dvíhaní ťažkých predmetov.

Vedci u žien skúmali mnoho charakteristík, napríklad vek, prípadnú obezitu a počet detí, a keď ich ako faktory pri analýze odfiltrovali, zistili, že určujúcim faktorom pre riziko vzniku inkontinencie je spôsob pôrodu – teda to, či žena rodila cisárskym rezom alebo vaginálne. Pôrod „cisárom“ znižoval pravdepodobnosť vzniku inkontinencie trojnásobne.


A čo z toho vyplýva? Podľa lekárov rozhodne nie to, že by všetky ženy mali okamžite začať rodiť za pomoci chirurgov. Napríklad - ak žena rodí cisárskym rezom opakovane, môže dochádzať k problémom v dôsledku zjazvenia tkaniva v  podbrušku. Niektorí lekári sa však už dnes domnievajú, že na cisársky rez nie je potrebný zdravotný dôvod,  že je možné urobiť ho žene iba preto, že to tak chce. Dôkazom rastúceho záujmu o tento spôsob pôrodu môže byť napríklad údaj zo štátu Kalifornia: po chirurgickom zákroku tu prichádza na svet až 26 percent detí.


v spolupráci so Spravodajom INCO FORA 
Zdroje: National Kidney and Urologic Diseases Informatin Clearinghouse; Medline Plus – Reuters; Chicago Sun-Times<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />