dnes má meniny Henrieta
zajtra Vratko
28.11. 2020
Odstránenie maternice nespôsobuje inkontinenciu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vedci z francúzskeho mesta Clamart publikovali v časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology štúdiu, v ktorej sa zaoberali možnou súvislosťou odstránenia maternice so vznikom problémov s udržaním moču. Ak má žena prísť o maternicu, môže u nej byť uskutočnený buď tradičný zákrok, alebo môže byť maternica vybratá vaginálne – to znamená bez rezu tkaniva brucha, ale cez pošvu.

Už dávnejšie sa ukázalo, že vaginálna operácia je spojená s menším množstvom komplikácií, a preto sa vedci rozhodli overiť, či sa táto výhoda týka aj inkontinencie. Dotazníky vyplnilo spolu 117 žien, ktorým bola odobratá maternica kvôli silnému menštruačnému krvácaniu. Ich výsledky boli porovnávané s podobnou skupinou žien, ktorých krvácanie bolo liečené konzervatívnou metódou a maternica im zostala.

Po štyroch rokoch sledovania vedci konštatovali, že vo výskyte urgentnej ani stresovej inkontinencie sa medzi oboma skupinami nevyskytovali významné rozdiely. Preto sa domnievajú, že z hľadiska problémov s udržaním moču nepredstavuje vaginálna hysterektómia osobitné riziko. 

v spolupráci so Spravodajom INCO FORA 

Zdroje: National Kidney and Urologic Diseases Informatin Clearinghouse; Medline Plus – Reuters; Chicago Sun-Times<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />