dnes má meniny Vlasta
zajtra Lívia
19.2. 2020
Pôrod v Holandsku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Určite sa zhodneme, že najdôležitejšie je pri pôrode a pri príprave naň - stretnúť dobrých a ochotných ľudí. Petre sa to podarilo a zdá sa, že to nie je len v ľuďoch, ktorých sa jej podarilo stretnúť, ale hlavne v systéme, ktorý v Holandsku umožňuje také podmienky, ktoré nám pani Petra opísala. Jej príbeh Vám ponúkame a dúfame, že Vás inšpiruje. Že aj takto - cez Vás a Vaše požiadavky, ktoré budete chcieť od našich zariadení, ... - budú na Slovensku detičky prichádzať na svet krajšie, ľudskejšie, ...
Ďakujeme.

Volám sa Petra, pochádzam z Topoľčian a mám 25 rokov. Mám super muža a 5-mesačného synčeka, ktorý sa narodil v decembri. Od septembra minulého roka bývam v Holandsku. To som práve bola v 6. mesiaci tehotenstva. Začala som chodiť do poradne pre budúce mamičky. V Holandsku sú tieto poradne odlišné ako na Slovensku. V každom meste je poradňa, kde pracuje asi 4-5 žien pôrodníčok. Tieto pôrodníčky sú aj pri pôrodoch, pretože veľa žien uprednostňuje pôrod doma. Prvé 3 mesiace tehotenstva robia sono v nemocnici. Keď je všetko v poriadku, od 4 mesiaca sa chodí každé 2 týždne do poradne. Vždy odmerajú tlak, odvážia, rukami skontrolujú polohu dieťatka a špeciálnym prístrojom dajú vypočuť mamičke tlkot srdiečka. Zapíšu si, či chcete pôrod doma a zároveň o ňom aj poučia. Posledný mesiac tehotenstva sa chodí do poradne každý týždeň. Mimochodom do poradne sa chodí tak, že vás objednajú, kedy vám to vyhovuje. Keď chcú budúce mamičky, môžu dostať niekoľko reklamných balíkov z drogérií, ktoré obsahujú časopisy pre mamičky, vzorky ako šampóny, mlieka, mydlá pre deti, plienky atd. Toto všetko je zadarmo. Každá budúca mamička dostane z poisťovne veľký balík, ktorý obsahuje všetko potrebné pre pôrod doma. Proste všetko potrebné, dokonca aj niekoľko špeciálnych jednorázových nohavičiek a vložky. Zo špeciálnej požičovne som si požičala stojany na zvýšenie postele, aby sa pôrodníčke pri pôrode lepšie pracovalo. Po pôrode dostane každá mamička jednu sestričku, ktorá je vyškolená, aby sa starala o dieťatko, mamičku a domácnosť. Jej povinnosťou je všetko ukázať: ako kúpať, dojčiť, ... Jednoducho všetko ohľadom dieťatka. Zároveň kontroluje, ako sa cíti aj mamička. Ďalej musí navariť, upratať. Podľa toho, aké má mamička poistenie (pretože to platí poisťovňa), dostane mamička túto pomoc na 5 alebo 8 dní a na 4 alebo 8 hodín denne. 

Teraz vám opíšem, ako to bolo u mňa. Ráno o 9hod. mi praskla plodová voda. Prvé bolesti sa dostavili asi o hodinu. Asi o hodinu som ich mala každé 3-4 min. Môj muž zavolal jednej z pôrodníčok, ktorá prišla asi za pol hodinu. Bohužiaľ, musela som ísť do nemocnice, pretože som mala zelenú plodovú vodu. Po príchode do nemocnice ma dali na izbu so všetkým, čo patrí k pôrodu. Mimochodom, po celý čas bol neustále pri mne môj muž a svokra. Je to veľmi dobré, keď je niekto z rodiny po celý čas s vami. Necítite sa tak sama (a mate komu trhať vlasy). Večer o 17,35 prišiel na svet synček, ktorého mi dali na brucho a muž prestrihol pupočnú šnúru. Potom syna dopodrobna kontrolovali. Keď pôrodníci kontrolujú novorodeniatka, uprednostňujú, keď je pri tom niekto z rodiny. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Potom som synovi dala papať. Sestrička doniesla postieľku a mňa umyla, prezliekla a prehodila ma do čistej postele. Dostala som večeru a neskôr ma aj so synčekom dali do izby, kde už bola jedna mamička. Deti nikdy neoddeľujú od mamičiek!!! Celý čas sú spolu! V tejto izbe bolo všetko: hygienické potreby pre mamičky a plienky pre deti. Neskôr prišla ostatná rodina, a to priamo na izbu. Sestrička nám doniesla kávu. V noci, keď som niečo potrebovala, stačilo zazvoniť na sestričku a požiadať ju o to. Vždy pred kŕmením mi prišli malého prebaliť. Ráno ho prišla sestrička okúpať. Bude sa vám to zdať smiešne, ale ony kúpu deti v umelých vedrách, vyrobených pre deti. Kúpajú sa tam tak, že ich chytia pod hlavičku, aby mali namočené len telíčko. Je to lepšie ako vo vaničke, pretože deti sa tam cítia ako v maternici a vôbec neplačú. Pri tom ma sestrička o všetkom poučila. 

Asi o 11hod. prišla doktorka skontrolovať synčeka. Našťastie bol v poriadku, tak nás pustili domov. Poobede prišla k nám domov sestrička aj s učnicou. Chodili k nám 8 dní na 4hod.denne. Starali sa o malého a o mňa, zároveň nám upratovali a varili. 

Možno to bude niekto z vás čítať s otvorenými ústami, no ja som to asi tak prežívala. Tá starostlivosť! Dokonca každý týždeň je o tom program v TV. Úžasný prístup k ľuďom. Možno to príde aj na Slovensko. "Vo vzdialenej budúcnosti".

Petra