dnes má meniny Dušana
zajtra Iĺja Eliáš
19.7. 2019
Moje skúsenosti s pôrodom - Katarína
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Volám sa Katarína som z Nitry. Rodila som v Nitrianskej nemocnici 30. 5. 2005, moje postrehy a skúsenosti sú nasledovné:

Do pôrodnice som prišla nad ránom o 03:00 hod v pondelok 30.5.05, prišli sme aj s manželom, ktorého nechali čakať na chodbe. Bol to môj prvý pôrod.

Na prijme bola veľmi milá a dobrá zdravotná sestra, vysvetlila mi, čo ma teraz čaká, že ma bude musieť oholiť (čo chvalabohu nemusela, lebo už som bola) a spraviť mi klystír, potom ma vyšetrí lekár. Keď som absolvovala všetky tieto „potrebné“ procedúry a lekár ma vyšetril, tak ma sestrička odviedla na pôrodnicu, kde ma dali na izbu – vzdycháreň. Bola som tam sama a povedali mi, že si mám ešte pospať, keďže sa pôrod rozbieha pomaly a že do rána to nebude. Manžela tiež poslali domov. Kontrakcie som mala každé 4 minúty a boli čoraz intenzívnejšie. Ani neviem ako a zrazu bolo 7:00 hod a bola vizita. A to som vôbec nespala, len som pochodovala po izbe, bola som pod sprchou a dvakrát mi natáčali záznam. Ešte som bola relatívne v poriadku, ale nejaká tá únava už na mne bola. Na vizite ma pán docent vyšetril a povedal, že mám ešte oddychovať v rámci možností, lebo vyzerá to tak, že skôr ako na obed to nebude. Vtedy už do mňa pchali infúzie a záznam mi robili každú pol hodinku.

Pán docent ma potom vyšetroval ešte o 9:30  - to mi pustil plodovú vodu, o 10:30 a 11:30 ma vyšetril a povedal, že pôrod pokračuje v norme, o 12:00 ma už preložili na pôrodný box, lebo že vraj sa to už rozbehlo... vtedy zavolali už aj manžela a ten tam bol so mnou a pomáhal mi znášať kontrakcie, ktoré už pomaly nemali konca kraja a nebola medzi nimi prestávka. Okolo 13:00 hodiny bol pán docent znova pri mne a dal mi nejaké čípky a povedal, že som už otvorená na 7 cm, čo je v poriadku. Po celý čas tam bola pri mne aj pôrodná asistentka a musím povedať, že bola super a veľmi mi pomohla a podržala ma. Manželova prítomnosť bola na nezaplatenie. Docent ma chodil pozerať každú pol hodinu a kontroloval stav môj i dieťatka. Okolo 15 hodiny prišiel, docent vyšetril ma a skonštatoval, že pôrod prestal napredovať a že už som príliš unavená a že bude lepšie, keď pôrod ukončí cisárskym rezom. Potom si zobral manžela bokom a vysvetlil mu, že to tak teraz bude najlepšie pre mňa i bábätko, lebo už som vyčerpaná a že malého uvidí už o 10 - 15 minút, a aby si išiel sadnúť do takej veľmi útulnej a pekne zariadenej miestnosti a tam počkal, kým malý nebude na svete.

Náš drobček sa narodil o 15:25 hod mal 3000 g a 50 cm, volá sa Janko.

Moje dojmy sú veľmi dobre, bola som zo starostlivosťou a opaterou pred, počas a aj po pôrode veľmi spokojná a pokojne tam pôjdem aj druhýkrát.


Katarína