dnes má meniny Henrieta
zajtra Vratko
28.11. 2020
Epilepsia a antikoncepcia, tehotenstvo, pôrod
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

S Doc. Vladimírom Donáthom, primárom neurologického oddelenia Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a Prezidentom Ligy proti epilepsii sme sa rozprávali o vzťahu antiepileptík a antikoncepcie, o plánovaní tehotenstva, o tehotenstve a o spôsobe pôrodu žien s epilepsiou.

Môžu ženy – epileptičky užívať antikoncepciu?
Každý neurológ, ktorý lieči epileptičku, by mal vedieť, že niektoré antiepileptiká rušia účinky antikoncepcie. Mali by o tom pacientku informovať. Prevažná väčšina moderných antiepileptík 3. generácie však účinky antikoncepcie neznižuje. 

Ako riešite situáciu, keď pacientka s epilepsiou chce otehotnieť?
Pacientka by mala o úmysle otehotnieť upovedomiť svojho neurológa. V žiadnom prípade by nemala prestať užívať antiepileptiká. Ak má pred plánovaným otehotnením dosť času, neurológ pre ňu nájde liek, ktorý nepoškodzuje plod a môže ho užívať celé tehotenstvo. Ja dopredu upozorňujem pacientky, že po partnerovi a rodičoch musia o svojom tehotenstve povedať hneď mne. A moje pacientky sú veľmi zodpovedné a úprimné a vždy mi to včas oznámia. My sme im potom schopní poskytnúť stopercentnú starostlivosť a odporučiť im gynekológa, ktorý sa špecializuje na pacientky s epilepsiou. Budúce mamičky – epileptičky navštevujú oddelenie rizikového tehotenstva a užívajú celé tehotenstvo okrem antiepileptík kyselinu listovú, ktorá je pre ich organizmus veľmi dôležitá. Pred určeným termínom pôrodu sa včas prijmú do pôrodnice, aby sa predišlo všetkým komplikáciám a aby sa vylúčil pôrod mimo nemocnice. Rooseveltova nemocnica má tú výhodu, že od diagnostických oddelení, cez genetické a gynekologické až po neurológiu, má všetko pod jednou strechou. Budúca mamička teda nemusí blúdiť po celom meste, kompletnú starostlivosť jej poskytne nemocnica. Väčšina pacientiek naše odporúčanie prijme a napriek tomu, že má vlastného gynekológa, absolvuje tehotenstvo aj pôrod s naším gynekológom – špecialistom. Po úspešnom pôrode sa vráti do starostlivosti k svojmu pôvodnému gynekológovi.

Aké opatrenia je potrebné dodržať pri pôrode mamičiek postihnutých epilepsiou?
Gynekológovia obvykle chcú, aby si príroda viedla ten pôrod prirodzenou cestou. Hoci počas celej mojej lekárskej praxe som nemal vlastnú skúsenosť, že by pacientka počas pôrodu dostala epileptický záchvat, internisti a neurológovia sa napriek tomu obávajú o zdravie matky i plodu a radšej odporúčajú pôrod v narkóze (čiže sekciu – cisársky rez). Keďže anestetiká majú charakter výrazne pôsobiaci proti epileptickým záchvatom, je tento druh pôrodu pre pacientky s epilepsiou dokonale bezpečný. Ale ak pacientka trvá na pôrode prirodzenou cestou, rešpektujem to.


zhovárala sa Ingrid Kantorová