dnes má meniny Rudolf
zajtra Valér
17.4. 2021
Môžeme byť alergickí na všetko?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Niektoré deti sú alergické na veľa vecí… takmer na všetko. Je to však veľmi vzácne. Často sa stáva, že sme presvedčení o alergii, a nie vždy to odpovedá realite. Pozitívny test na alergiu nie je ešte synonymom alergie, sú možné jeho rôzne interpretácie.

Viera v alergiu – rozšírený jav
Veľa ľudí si myslí, že má alergiu. Platí to predovšetkým o potravinových alergiách. Mnohí sú presvedčení, že majú alergiu na jednu alebo viac potravín – v Amerike každá štvrtá gazdinka mení svoje stravovacie zvyky, pretože je presvedčená, že aspoň jeden člen jej rodiny má potravinovú alergiu. V skutočnosti sa alergia vyskytuje oveľa vzácnejšie. Až 20 % jedincov verí, že má potravinovú alergiu, ale preukázaná je len u 1,4–3 % populácie.

Pozitívny test na alergiu neznamená nutne alergiu
U dieťaťa má pozitívna krvná skúška alebo kožný test na alergén viac možných vysvetlení.

Môže svedčiť:
- o naozajstnej alergii na daný alergén,
- o alergii, ktorej klinické prejavy sa objavia v budúcnosti,
- alebo len o atopickom teréne, keď sa alergia nepreukáže v súčasnosti ani v budúcnosti.

Táto posledná situácia je pri potravinových alergiách veľmi častá; malé dieťa má pozitívne testy napríklad na vajce, ale nemá žiadne ťažkosti pri ich konzumácii.

Pozitívny test svedčí o alergickom teréne, ktorý sa môže prejaviť neskôr napríklad vo forme alergie dýchacích ciest. Často sa objavia aj pozitívne testy na inhalačné alergény a neskôr, keď dieťa vyrastie, nastúpia aj klinické prejavy alergie dýchacej sústavy. Často sa príznaky alergie na pele objaví okolo 4. – 5. roku života, zatiaľ čo špecifické IgE je pozitívne už od veku 1 – 2 rokov.

A nakoniec nesmieme zabúdať, že žiadna technika nie je neomylná, či už ide o kožné testy, alebo krvné odbery. Test môže byť falošne pozitívny, ide o „omyl“ – pokiaľ test zopakujeme, pozitívny výsledok sa neopakuje a test je negatívny.

Som polyvalentný alergik… no a čo!
Niektoré deti majú naozaj polyvalentnú alergiu, to znamená, že majú príznaky alergie na mnohé alergény. U detí sa často vyskytuje alergén, ktorý dominuje – sú alergické na veľa vecí, ale alergia na jeden alergén, napríklad na mačku, ich obťažuje najviac.

U týchto polyvalentných alergiách sa postupom času vyvíja i závažnosť rôznych alergií. Keď sú deti malé, dominuje alergia na viac alergénov, ako rastú, pretrváva alergia niekedy len na jednu potravinu, ale objaví sa zasa alergia na inhalačné alergény. V súčasnosti vďaka lepším znalostiam kontroly prostredia, vďaka liečbe pomocou nových liekov, ktoré vieme lepšie používať, je život dieťaťa s polyvalentnou alergiou výrazne kvalitnejší.

Étienne Bidat, Christelle Loigerot

ukážka z knihy: Alergie u dětí, Portál 2005.
s povolením vydavateľstva

FOTO © Ľudovit Mazan