dnes má meniny Radúz
zajtra Hilda
10.12. 2018
Alergiologické vyšetrenia: kožné testy
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Základom alergiologického vyšetrenia a doplnkom k podrobnému pohovoru sú kožné testy (prick testy). Najčastejšie potvrdia diagnózu alergie na vzdušné alergény. V prípade alergie na potraviny sú kožné testy často doplnené ďalšími vyšetrovacími postupmi.

Kožné testy – prick testy – sú málo bolestivé alebo úplne nebolestivé
Sú prevádzané s čistenými extraktmi jednotlivých alergénov (roztočov, mačky, rôznych peľov, švábov atd.) metódou prick (pomocou lancety necháme preniknúť trochu alergénu do kože) alebo intradermálnou aplikáciou (vstrekneme malú dávku extraktu do kože). Súčasné tendencie preferujú prick testy. Sú takmer nebolestivé a majú rovnako dobré výsledky ako intradermálne testy.

Ako sa to robí?
Pred kožnými testmi je potrebné vysadiť podávanie antihistaminík na 3–15 dní (podľa typu lieku). Vlastný test spočíva v označení (pomocou fixu alebo ceruzky) bodov na predlaktí, kde boli aplikované kvapky alergénu, a potom v pichnutí lancetou do kože cez kvapku. U najmenších detí sa kožné testy niekedy prevádzajú na chrbte. Stačí počkať 15–20 minút, potom je možné odčítať výsledok.

Pozitívny test sa prejavuje pupienkom, ktorý vyzerá ako po uštipnutí komárom. K tomu, aby sme mohli kožné testy vyhodnotiť, je potrebné previesť ešte dva ďalšie prick testy. Prvý overí, že koža reaguje dobre (pozitívna kontrola) – používame pri tom látku, na ktorú reagujú všetci. Druhý zisťuje, či koža nereaguje na roztok, v ktorom je alergén nariedený (negatívna kontrola).

Po kožných testoch nezostávajú trvalé zmeny, reakcia vymizne behom hodiny, večer je možné sa už normálne kúpať. Po testoch neboli pozorované žiadne celkové reakcie typu astmatického záchvatu alebo výsevu ekzému, a to počas niekoľkých hodín.

Prick testy sa prevádzajú v každom veku
Kožné testy je možné prevádzať od narodenia. Testy u novorodencov sú veľmi užitočné pre skúmanie potravinových alergií so včasným začiatkom. Pri interpretácii testov je potrebné vziať do úvahy vek dieťaťa.

U najmenších detí koža reaguje menej, táto reaktivita sa postupne zvyšuje a maximum dosahuje medzi 15. – 25. rokom života. A práve z dôvodu malej kožnej reaktivity je vhodné kožné testy opakovať, pokiaľ známky vedúce k podozreniu na alergiu pretrvávajú a vyšetrenia bolo negatívne.
Na základe negatívnych kožných testov sa však nedá u dieťaťa alergia úplne vylúčiť, pretože časom môže dôjsť k zmene reaktivity a k pozitivite testov. Naviac ani reprodukovateľnosť testov nie je dokonalá, predovšetkým u malých detí – to znamená, že kožný test prevádzaný s rovnakým alergénom alergickému dieťaťu desaťkrát bude pozitívny len približne v ôsmich prípadoch. Táto nedokonalá reprodukovateľnosť testov nás núti alergiologické vyšetrenie opakovať v prípade negatívnych výsledkov a silného podozrenia na alergiu.

Testy so „zlou povesťou"
V minulosti boli testy prevádzané intradermálne. Boli bolestivé a zanechávali nepríjemnú spomienku hlavne u rodičov, ktorí ich boli nútení so svojimi deťmi podstúpiť.

Našťastie prick testy prevádzané v súčasnosti sú minimálne bolestivé alebo vôbec nie a neobťažujú viac než bodnutie komárom.

Étienne Bidat, Christelle Loigerot

ukážka z knihy:
Alergie u dětí, Portál 2005.
s povolením vydavateľstva