dnes má meniny Izidor
zajtra Miroslava
4.4. 2020
Pripravme sa na Veľkú noc – veľkonočná dekorácia
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Veľkonočné sviatky sa blížia. Je však ešte čas urobiť si peknú chvíľku a pripraviť spolu s deťmi veľkonočnú dekoráciu. Ako prvý ponúkame návod na výrobu veľkonočného vajíčka.

Čo potrebujeme:
1 polystyrénové vajce 8-12 cm vysoké
zvyšky farebných látok (napr. jednofarebnej a s potlačou kvetov)
umelé kvietky, stuhy a pierka (ladiace k látkam)
ostrý nôž alebo nožík na tapetovanie
tupý jedálenský nôž alebo pilníček na nechty
ceruzka, fixka, nožnice, špendlíky bez hlavičiek

Čo je vtláčaný patchwork?
Je to textilná technika zdobenia vecí vyzerajúca podobne ako šitý patchwork, ale šiť v tomto prípade nebudeme, budeme látky do polystyrénových výtlačkov vtláčať. Je to nenáročná technika, ktorú zvládnu aj deti, ak im zárezy na vtláčanie pomôžem vyrezať, aby sa neporanili.

 

Postup:
Na vajíčko si ceruzkou alebo fixkou namaľujeme čiary, podľa ktorých urobíme zárezy. Čiary môžu tvoriť pravidelný vzor – štvorce alebo polmesiace. Môžeme urobiť aj nepravidelný vzor, ako som to tentokrát urobila aj ja.

Zvolila som 3 druhy látky. Žltú, fialovú a kvetovanú s fialovými a oranžovými kvietkami, aby utvorili trochu väčší kontrast, ale mažeme ladiť jednotlivé látky aj len do určitého tónu, čím vytvoríme jemnejšiu dekorácii.

Nakreslené čiary narežeme asi do hĺbky 1 cm. Pozor na porezanie, vajce sa zle drží.

 

Z látky vystrihneme približný tvar, ktorým chceme zaplniť výrez. Vždy radšej väčší. Položíme látku na plochu medzi zárezy, našpendlíme a tupým nožom alebo pilníčkom (pilníček sa mi osvedčil lepšie) trochu zatlačíme látku do zárezov, len aby bolo vidieť obrys tvaru, kam látku budeme vtláčať. Týmto spôsobom zistíme, koľko látky vlastne potrebujeme. Preto neponúkam žiaden strih, pretože neviem, aké vajce použijete a aké tvary si naň nakreslíte.

Keď teda máme látku mierne vtlačenú do zárezov, ponecháme na vlastné zatlačenie asi 1 cm okraj a zvyšok látky odstrihneme. Ak robíme rovnaké tvary, stačí tento vzor položiť na látky a vystrihnúť, ďalšie meranie už nie je potrebné. Ak robíme rôznorodé vzorky, vždy si musíme látku namerať odznova.

 

Pilníčkom zatlačíme okraj látky dovnútra zárezu. To isté aj na druhej strane tak, aby látka bola vypnutá a rovná. Takto pokračujeme po celom obvode vajca, až zatlačíme všetky kúsky látky do vajca. Pokiaľ sa stane, že z niektorého zárezu látka vylieza, tak to môže byť tým, že je dielik príliš krátky alebo sme látku málo zatlačili dovnútra zárezu. Ak by predsa len nejaký kúsok vyliezal, môžeme vziať špendlík bez hlavičky a látku ním prichytiť, ale je nutné urobiť to veľmi šikovne vo vnútri zárezu, aby ho nebolo vidieť.

 

Keď  je vajce hotové, záleží len na našej fantázii, ako ho dozdobíme. Môžu to byť umelé kvety, stuhy, kuriatka, pierka,... Všetky tieto materiály stačí pripichnúť špendlíkmi do polystyrénového vajca. Opäť sa to snažíme urobiť tak, aby špendlíky nebolo vidieť.

 

Nezabudnime na stužku, na ktorú vajíčko zavesíme. Našpendlíme ju ako prvú a na ňu pridávame ostatné dekorácie.

 

Erika