dnes má meniny Miroslav
zajtra Vieroslava
29.3. 2020
Ako vyzdobiť veľkonočné vajíčko či milé ozdoby
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Súčasťou veľkonočných sviatkov sú určite najrozmanitejšie cifrované kraslice. Okrem výzdoby a klasického darovania kúpačom sa ozdobené vajíčka kedysi dávali aj krstným detičkám predškolského veku.

Kedysi bola veľmi obľúbenou batikovaná technika – ornament sa nanášal na čistý povrch vajíčka voskom a potom sa vajíčko ponorilo do farby. Miesta pokryté voskom ostali v pôvodnej farbe, na ne farba nechytila. Súčasťou veľkonočných sviatkov sú určite najrozmanitejšie cifrované kraslice. Okrem výzdoby a klasického darovania kúpačom sa ozdobené vajíčka kedysi dávali aj krstným detičkám predškolského veku.

Kedysi bola veľmi obľúbenou batikovaná technika – ornament sa nanášal na čistý povrch vajíčka voskom a potom sa vajíčko ponorilo do farby. Miesta pokryté voskom ostali v pôvodnej farbe, na ne farba nechytila.

Pár trikov a návodov, ktoré pomôžu
Ako vajíčko namaľovať?
- vyfúknuté vajíčko napichneme cez dierku na špajdľu, ktorá nám poslúži ako držiak. Štetcom a ekologickou farbou vajíčko natrieme – točíme si ho na špajdle. Špajdľu s napichnutým hotovým vajíčkom zapichneme, resp. odložíme napríklad do pohára a vajíčko necháme uschnúť.

Ako roztopiť voskovky, ktoré chceme použiť na zdobenie?
- najlepšie sa roztápajú priamo pred prácou nad kahancom, na ktorom môžeme regulovať silu plameňa. Neroztápajme ich nad sviečkou, lebo plameň je veľmi silný a farby prepaľuje - chytia čierny nádych a budú smrdieť.
Postup: voskovku (voskovky jednej farby) vložíme do nádoby (najlepšie prázdnej umytej konzervy), tú dáme nad kahanec. Vosk sa roztápa dlho, preto ho roztápame v menších dávkach. Voskovú farbu nanášame na vajíčko špendlíkovou hlavičkou - aby sa nám špendlík lepšie držal, zapichneme ho do opačnej strany ceruzky. Tenké linky spravíme špendlíkom bez hlavič

ky, hrubé s hlavičkou.
Vosk takmer ihneď zaschne, preto musíme maľovať rýchlo. Vajíčko si držíme tesne pri nádobe s voskom.
Ďalšiu farbu vosku nanášame až po zaschnutí jednej.

Ako urobiť ozdobné dierku do vajíčka?
- najlepšie zubárskym vrtákom, ktorý je ostrý a zároveň jemný, aby škrupinu nepoškodil. Môžeme však použiť aj jemný malý pilník a dierky vypilníkujeme ručne.

Ako vystrihnúť vzory do vajíčka?
- najlepšie chirurgickými nožnicami. Najprv hrotom urobíme vo vajíčku dierku a od nej striháme. Vajíčko musí byť čerstvo vyfúknuté, inak sa drobí.

Ako pripevniť stužku na zavesenie vajíčka?
- vezmime hrubú ihlu, navlečieme do nej stužku a prevlečieme cez vyfúknuté ozdobené vajíčko. Na jednom konci zauzlíme, na druhom urobíme uško na zavesenie. Stužku môžeme aj oblepiť okolo vajíčka a urobiť uško. Na lepenie stužky či iných ozdôb použijeme akékoľvek disperzné lepidlo.

Ako z ozdobeného vajíčka urobiť naozajstné umelecké dielo?
-  natrieme si ruky kvapkou oleja a vajíčko v nich „vyleštíme“. Vajíčko ostane pekne lesklé.

Ako lepiť u nájdeného a vyčarovať originál vajíčko?
Obrázky všetko napovedia. Dokážu aj tí najmenší :-)

Nechajte sa inšpirovať: