dnes má meniny Katarína
zajtra Kornel
25.11. 2020
HPV a rakovina krčka maternice
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Čo je HPV?
HPV alebo ľudský papilómavírus je vysoko nákazlivý, bežný vírus. Vírus má základ DNA a je geneticky stabilný. Táto genetická stabilita znamená, že proti vírusu sa dá dlhodobo chrániť očkovaním, na rozdiel napríklad od vírusu chrípky, ktorý sa často mení a preto vyžaduje každoročné očkovanie.

Existuje viac ako 100 typov HPV, z ktorých väčšina je neškodná a vyvoláva len asymptomatickú infekciu – bez zjavných príznakov. Približne 40 typov sa prenáša pohlavným stykom a postihuje sliznicu pohlavného systému. Pätnásť z nich je rakovinotvorných, ktoré môžu spôsobiť vznik prekanceróznych lézií (predrakovinové stavy) alebo rakovinu krčka maternice. Tie nazývame aj vysokorizikové. Ostatné - nízkorizikové typy HPV môžu spôsobiť vznik genitálnych bradavíc, alebo lézie nízkeho stupňa, ktoré sa nevyvíjajú do rakoviny krčka maternice.

HPV a vznik rakoviny krčka maternice
Prítomnosť HPV infekcie neznamená, že sa z nej určite vyvinie rakovina krčka maternice. Predpokladá sa, že 50-80% žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom, pričom viac ako  polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi HPV. Väčšina HPV infekcií (50-70%) spontánne ustúpi vďaka prirodzenej imunitnej reakcii organizmu v priebehu niekoľkých mesiacov až 2 rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva.

Vplyvom pretrvávajúcej infekcie niektorým z rakovinotvorných typov HPV sa bunky krčka maternice stávajú zraniteľnejšími a strácajú svoju schopnosť regenerácie, čo vedie k nadmernému rastu buniek a zmene ich vnútornej štruktúry. Takéto bunky sa nazývajú abnormálne alebo aj predrakovinové. Predrakovinové preto, lebo sa môžu postupne zmeniť na rakovinové bunky. Na druhej strane sa ešte stále môžu zmeniť aj na normálne bunky.

Zhluky predrakovinových buniek sa obyčajne nazývajú lézie, ktoré môžu byť ľahké až ťažké v závislosti od štádia ich vývoja. Tieto lézie sa označujú výrazom Cervikálna Intraepiteliálna Neoplázia (CIN), pričom sa podľa závažnosti stavu označujú ako CIN I, CIN II a CIN III.

Diagnostika HPV
HPV infekcie pohlavných orgánov môžu byť odhalené klinicky, ale diagnostikované môžu byť iba prostredníctvom molekulárnych vyšetrovacích metód.

Imunológia a HPV
U väčšiny osôb infikovaných onkogénnymi typmi HPV sa nemusia vytvoriť dostatočné ochranné protilátky, ktoré by zastavili infekciu alebo zabránili vzniku novej infekcie, resp. reinfekcie tým istým alebo iným typom HPV vírusu. Dôvodom je atypickosť infekcie, ktorá postihuje len epitelové bunky vystielajúce kŕčok maternice,  alebo pohlavný systém a nešíri sa do iných miest v organizme. Onkogénne typy HPV stimulujú epitelové bunky k tvorbe látok, ktoré znižujú lokálnu imunitnú odpoveď a menia schopnosť organizmu odpovedať na prirodzenú infekciu. Pretrvávajúca infekcia rakovinotvornými typmi HPV poskytuje viac príležitostí na rozvoj rakoviny.

Štádium 1:
Cervikálna Intraepiteliálna Neoplázia I (CIN I) alebo lézie nízkeho stupňa. V tomto štádiu mierne zmenené bunky začínajú rásť na povrchovej vrstve tkaniva, ktoré pokrýva kŕčok maternice. Tieto bunky ešte nie sú rakovinové, i keď by sa mohli na rakovinové zmeniť.

Štádium 2:
Cervikálna Intraepiteliálna Neoplázia II (CIN II) lézie vysokého stupňa. V tomto štádiu bunky vykazujú výraznejšie predrakovinové zmeny. V takýchto prípadoch sa obyčajne odporúča lokálna liečba .

Štádium 3:
Cervikálna Intraepiteliálna Neoplázia III (CIN III). V tomto štádiu je celé povrchové tkanivo krčka maternice pokryté abnormálnymi bunkami, pričom v bunkách naďalej prebiehajú zmeny.  Invazívna rakovina krčka maternice sa vyvíja zo štádia CIN III.

Slovenská gynekologicko – pôrodnícka spoločnosť
Slovenská pediatrická spoločnosť

FOTO © Ľudovít Mazan