dnes má meniny Vincent
zajtra Zora
21.1. 2021
Malé deti by mali spávať v blízkosti rodičov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vzťahová výchova 3. časť
2. časť: Ako funguje v praxi? II.
Malé deti by mali spávať v blízkosti rodičov. Pre bábätká je dokonca spánok tesne vedľa mamy najzdravší, pretože je to najlepšia prevencia syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Prečo je to tak, sa presne nevie, ale dokazujú to štatistiky. Matkin mozog totiž počas spánku nie je „vypnutý“, ale citlivo naladený na dieťa. Matka sa zobudí na nepokoj a pomrnkávanie svojho dieťatka, pričom ju predtým ani potom nemusí zo spánku vyrušiť iný, ba i väčší hluk.

Pri spoločnom spaní je dôležité dodržiavať rovnaké zásady, ako keď dieťa spí vo vlastnej postieľke. Dieťa musí spať na bezpečnej, čistej podložke, nesmie mu hroziť pád z postele alebo zapadnutie medzi časti nábytku, v jeho blízkosti nesmú byť vankúše či iné nebezpečné predmety, musí byť primerane oblečené – ani nie príliš naobliekané, ani príliš naľahko oblečené, má spať na chrbátiku v dobre vyvetranej miestnosti, v byte by sa nemalo fajčiť.

Nie je bezpečné, aby dieťa spalo vedľa otca, avšak matka je pre neho tým najlepším ochrancom. Za predpokladu, že si nelíha spať pod vplyvom alkoholu, drog alebo utlmujúcich liekov (sedatív, liekov na spanie a pod.). Dobrým riešením je aj odstrániť jednu bočnicu na detskej postieľke a postieľku prisunúť tesne k matkinej posteli. Spoločný spánok je výhodný aj pre mamičku, pretože dieťatko spí pokojnejšie a dojčiť ho môže poležiačky v polospánku, čo nepredstavuje takmer žiadnu záťaž.

Niekedy sa vám môže zdať, že dieťa sa v noci budí príliš často, alebo si počas dňa príliš často pýta mliečko, myslíte si, že vaše batoľa by už nemalo toľko vypytovať „cecík“. V prvom rade dieťa neporovnávajte s inými deťmi, dokonca ani so staršími súrodencami. Každé dieťa je jedinečné, iné a vyžaduje si inú starostlivosť. Obdobie, keď je dieťa maličké, je náročné, ale v porovnaní s celým vaším životom je krátke. Každé dieťa sa skôr či neskôr odpúta od dojčenia a začne spávať celú noc. Práve preto, aby sme nemuseli v staršom veku riešiť poruchy spánku či inú psychickú nerovnováhu, musí mať dieťa od narodenia podmienky pre pokojný spánok a vyplnenú svoju individuálnu potrebu upokojovať sa dojčením, nosením a rodičovskou pozornosťou.

MUDr. Jela Maliariková

FOTO © Pavol Matuška