dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Viete si správne čistiť zuby?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Najdôležitejšia je večerná hygiena pred spaním. Zvyšky potravy nalepené na zuboch nám najväčšie škody robia práve v noci, pretože jazyk a pery, zotierajúce neporiadok zo zubov počas rozprávania, spia spolu s nami. Aj slinné žľazy vyrábajúce sliny, ktoré riedia zubný povlak cez deň, v noci spia. A večer máme i najviac času. Nezabúdajme však, že čistiť zuby by sme mali po každom jedle.
Čas nerozhoduje. To, koľko minút potrebujeme na vyčistenie zubov, sa nedá presne povedať. U každého to je iné. Rozhoduje to, ako si zuby vyčistíme. A aspoň dvakrát to musíme urobiť naozaj dôkladne - ráno po zobudení a večer, tesne pred spaním.

U detí do pol roka veku, keď v ústnej dutine ešte nie je prítomný žiaden zub, sa čistia ďasná bavlnenou vlhkou handričkou (napr. vreckovkou) namotanou na prst. Jemným masírovaním ďasien hornej čeľuste a sánky sa odstraňujú zvyšky potravy.
S prerezaním prvého zuba do ústnej dutiny sa začína pri hygiene používať zubná kefka. Pri čistení je dôležité poumývať každý zub a každú jeho plôšku. Použiť môžeme „zubnú kefku – náprstok“, ktorú si rodič nastokne na svoj prst.

Deti približne do 4. roku života nevedia dôkladne vypľúvať a vyplachovať ústnu dutinu. Používame preto detskú zubnú pastu, ktorú môžu prehltnúť. Prehltnuté fluoridové ióny sa v tráviacom trakte vstrebávajú a slinou opäť vylučujú do ústnej dutiny, kde opäť pôsobia pri remineralizácii skloviny. Časť fluóru sa zabuduje do zubov, ktoré sa ešte len vyvíjajú (postresorbčný účinok).

Deťom do 7 rokov pomáhame a dočisťujeme zuby my. Kontrolovať ich musíme ešte niekoľko ďalších rokov.

Curaprox
Prvotriedna švajčiarska zubná starostlivosť