dnes má meniny Edmund
zajtra Bibiána
1.12. 2020
Rozprávka na dobrú noc
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Rozprávka pred spaním – to je svojím spôsobom mamina pusa na dobrú noc, želanie spokojného spánku a krásnej noci plnej rozprávkových sníčkov.

Rozprávka pred spaním je pozdravom na dobrú noc – nie krátky, nie zanedbateľný, ale dlhý, dôležitý a pretkávaný láskou a starostlivosťou mamy. Je čarovným stretnutím mamy a dieťaťa prostredníctvom rozprávkového príbehu, vlastne, prostredníctvom zázračného jazyka, ktorému dieťa rozumie. Zároveň sú to svojské lekcie umenia žiť, lebo každá rozprávka je príbehom – životným príbehom.

Aká má byť rozprávka na dobrú noc?
Pred spaním nemožno čítať akúkoľvek rozprávku. Vaše skúsenosti určite potvrdia, že existujú rozprávky, ktoré nie sú vhodné pre vášho drobca ani vo dne.

Pozdrav na dobrú noc by mal byť láskavý ako láskyplné pohladenie po vláskoch a teplý a milý ako kožúšok malého mačiatka.

Ak chcete, aby vaše dieťa čo najskôr zaspalo, vyhýbajte sa príbehom s akčnými a hrôzostrašnými prvkami, ale aj príbehom s komickými zápletkami. Strašidelné prvky ho môžu vystrašiť natoľko, že nebude chcieť ostať samo, že sa mu bude zle zaspávať a že bude mať dokonca nepokojný spánok a zlé sny. Humorné a zábavné príbehy dieťa natoľko rozšantia a rozblaznejú, že ho vytrhnú z pokojnej večernej atmosféry a preberú ho – a to sa potom už pravdaže spať nechce.

Prečítajte vášmu dieťatku pokojnú rozprávku... Skúste si predstaviť, ako znie hlas dobrej babičky, ktorá začína svoje: „Kde bolo tam bolo...“

Tiché, pokojné a nežné rozprávanie upokojuje a kolíše myšlienky malého poslucháča.
 

V takomto okamihu existuje pre malého poslucháča iba jediný hlas na svete. Tento hlas vytára jeho zaspávajúcu náladu a atmosféru bezpečia, vyvoláva čarovné obrazy a myšlienky. Čo uvidí vaša ratolesť v sne, vo veľkej miere závisí od vás a od toho, čo bude počuť, cítiť a na čo bude myslieť tesne pred tým, než zaspí.

Aby dobrá noc bola dobrá
Želanie dobrej noci – to nie sú prázdne slová, alebo by nemali byť, aspoň v tomto prípade nie. Je to svojím spôsobom hodnotenie dňa, jeden z intímnych okamihov medzi dospelým a dieťaťom.

Jednako, rozprávka na dobrú noc je nasýtená náladami, atmosférami, udalosťami a emóciami. Tým pádom môže tak zaujať dieťa, že bude prežívať tieto udalosti a príbehy spolu s jej hrdinami, obávať sa o svojich hrdinov a prosiť: „Čítaj ešte ďalej! Čo bolo, keď princeznú uniesol vlk?“ Dynamické, úchvatné a unášajúce rozprávky prečítané počas dňa zasejú a upevňujú vzťah k príbehom a knihám, lásku k čítaniu: „...veď opäť sme skončili na tom najzaujímavejšom mieste a bolo také zaujímavé čítať ďalej a dozvedieť sa, ako to s tou princeznou dopadlo... alebo aké dobrodružstvá čakajú rytiera ďalej...“


Rozprávka alebo verše na dobrú noc by mali byť láskavé, pozitívne, jednoduché, aby upokojili, „pohladili“ a „pokolísali“ dieťa.

A rozprávkové želania na dobrú noc by mali byť stálou a pravidelnou rodinnou tradíciou v každej rodine.

Prv, ako začne znieť
Prv, ako začne znieť vaša čarovná rozprávka alebo verše na dobrú noc, prelistujte si ju a ubezpečte sa, že je krátka, jednoduchá, so šťastným koncom a nesie hlavne tú myšlienku, ktorú by ste chceli vy sami vniesť do svojho dieťatka. Myslite na to, že z najsympatickejšieho hrdinu si váš malý poslucháč berie príklad.

Naším želaním je, aby želanie dobrej noci a sladkých snov zaznievali každý večer a v každej rodine – nie dvoma slovami, ale prostredníctvom dobrej a krásnej rozprávky.PhDr. Ľudmila Hrdináková