dnes má meniny Paulína
zajtra Sidónia
22.6. 2018
Keď celé telo svrbí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Atopický ekzém, v medicínskej terminológii nazývaný atopická dermatitída, je jedným z najčastejších ochorení kože a zároveň druhým najnepríjemnejším ochorením vôbec. Má zdĺhavý, chronický priebeh s výrazným negatívnym vplyvom na kvalitu života pacienta v spoločenskej, profesionálnej aj súkromnej oblasti. Dobrou správou pre pacientov je, že s modernou liečbou je možné mať ho pod kontrolou.Atopický ekzém patrí medzi najčastejšie ochorenia u detí, postihuje takmer každé štvrté dieťa. Často nastupuje veľmi skoro – už v prvom roku života. Hoci sa hovorí, že deti z tohto ochorenia vyrastú, do dospelosti prechádza v približne 30 – 40 % prípadoch. Kým u detí sa prejavuje na celom tele, v dospelom veku sú prejavy ochorenia obmedzené najmä na miesta kožných záhybov (lakťové jamky, oblasť pod kolenami, krk...) a okolia očí.

Neželané dedičstvo

Ochorenie nie je nákazlivé, prenáša sa na základe genetických predpokladov. Ak sa vyskytuje u jedného rodiča, riziko prenosu na dieťa je 60 %, v prípade výskytu u oboch rodičov sa pravdepodobnosť dedičnosti zvyšuje na 80 %. Zvýšené riziko výskytu ochorenia je aj v prípade, ak atopickým ekzémom trpí niekto z blízkych príbuzných.Okrem zdedeného predpokladu nefunkčnej kožnej bariéry, ktorá si neplní svoju ochrannú funkciu, na vznik a vývoj ochorenia vplývajú stav imunity pacienta, prostredie a najmä alergény, ktoré sa v jeho okolí vyskytujú. Sú to práve alergény, ktoré sú najčastejším spúšťačom mechanizmu ochorenia.

Keď celé telo svrbí

Jedným z nepríjemných príznakov ochorenia je neutíchajúce svrbenie podráždenej pokožky, ktoré sa zintenzívňuje najmä v noci. Pacient tak trpí poruchami spánku, je vyčerpaný a chronicky unavený. Škriabanie ekzém výrazne zhoršuje, pretože poškodzuje kožu, do ktorej sa ľahko šíri infekcia. Existuje niekoľko možností, ako si so svrbením poradiť:

• Noste voľné bavlnené oblečenie.

• Pokúste sa udržať stálu teplotu tela, rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie.

• Nepoužívajte oblečenie a posteľnému bielizeň z dráždivých syntetických materiálov, vlny a z iných látok z hrubej tkaniny, pretože môžu dráždiť pokožku. Vyberajte si bavlnené oblečenie a posteľnú bielizeň, ktoré sú jemné pri dotyku s kožou.

• Udržujte si zvlhčenú pokožku častým používaním emoliencií (krémov na premasťovanie pokožky).

• Kúpanie v horúcej vode môže vyvolať svrbenie, preto je vhodnejšie sprchovanie vo vlažnej vode (35 °C).

• Ak je svrbenie neznesiteľné, potľapkávaním alebo stisnutím kože namiesto poškriabania zabránite poškodeniu Vašej pokožky nechtami.

• Krátke nechty tiež pomáhajú znižovať riziko poškodenia kože. Pokiaľ sa škriabete počas spánku, môžete poškodeniu pokožky zabrániť nosením bavlnených rukavíc.

Viac informácií o atopickom ekzéme a jeho liečbe je dostupných aj na:

www.atopickyekzem.sk

www.atopickadermatitida.sk

Komentáre:
Neprihlásený »
Št, 02/10/2011 - 00:02

mam problem.. svrbi ma cele telo... niekto vravi ze je to stresom, ini ze to moze byt z cokolvek.... u mna sa to prejavilo takto... tlak na hrudi ako by som prehltla tenisovu lopticku, bolelo ma medzi prsiami ked som prehltla, na to zacalo mnierne svrbet na ruke, pak na nohe a ukazali sa prve skvrnky... za par hodin ale som bola alergicka na dotyk, velke skvrny, kolecka v priemere asi 1m a cervenou obrucou , ktore sa po 24h zmenili na modriny....... kde som sa dotkla to svrbelo a robili sa opuchliny... priklad: sedim opriem sa laktom o nohu , miesto kontaktu scervenie opuchne a nepricetne to svbi a rozsiruje sa to na zahyby na tele, pod sponym pradlom, pri lezani je to cely spodok tela,kde sa dotknem s inym predmetom tam to opuchne a svrbi... zabera mi len levocetirizin.... prosim ak mozete skuste mi poradit....dakujem