dnes má meniny Matúš
zajtra Móric
21.9. 2019
Nosenie a dojčenie dvojičiek
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Chcela by som sa s vami podeliť o skúsenosti s nosením dvojičiek. Obe staršie deti som vynosila v šatkovaku. Šatkovak bol mojím verným spoločníkom každý deň a starostlivosť o dieťatko som si bez neho nevedela vôbec predstaviť. Keď sa narodili naše dvojičky, už v pôrodnici si mohli užívať výhody nosenia. Mala som tam len jeden šatkovak a stačil mi. Veď kým sme sa navzájom vďaka noseniu bližšie spoznávali s jedným, druhé bábätko väčšinou spalo. Raz som si ich dala do vaku aj spolu, hoci obe boli v perinke.

Po návrate domov už malo každé bábätko svoj vlastný šatkovak. Dvojčiatka majú väčšinou tú „výhodu“, že sa narodia trošku menšie ako ostatné bábätká. Aj tie moje mali pri narodení spolu 5.300 g, takže som ich poľahky mohla nosiť spolu. Veď 5 kg malo každé z mojich starších detí pár týždňov po narodení. Zo začiatku som teda mala na sebe takú záťaž, ako keby som niesla iba jedno bábätko. Najlepším bol pre mňa spôsob, keď som si bábätká (teda oba šatkovaky) dala obe na jedno plece do polohy kolíska. Skúšala som aj každý vak na jedno plece, tak som s nimi chodila von do záhrady na prechádzku. Spôsob „obe na jedno plece“ sa mi však viac osvedčil a používam ho vlastne dodnes, hoci majú bábätká už 10 mesiacov a vážia spolu 15 kg. Avšak pekne po poriadku.

Naše bábätká sa narodili koncom októbra a mali pred sebou dlhú zimu. Svoje prvé mesiace teda prežili v zavinovačkách – a zároveň v šatkovakoch. Do vakov som ich dávala tak, že vak som rozprestrela na posteľ, naň položila bábätko v perinke, vak som uviazala a dala si na plece. A to isté s druhým vakom, a ako som už spomínala, tiež na to isté plece. Jedno bábätko sa tak dostalo viac dopredu a druhé trošku nabok. Takto som sa s nimi mohla pohodlne a bezpečne pohybovať po byte, ale hlavne som ich takto hojdala na fit-lopte, čo ich veľmi upokojovalo. Keď zaspinkali, zložila som ich opatrne na posteľ a spinkali ďalej. Alebo som zložila len jedno a druhé som ešte nosila.

Spoločné nosenie mi pomohlo aj pri dojčení. Dvojčiatka som od narodenia veľmi často dojčila naraz, hlavne tak, že ležkali pri mne zboku v tzv. futbalovej polohe na skrútenom paplóne, ktorý som mala okolo seba. Ale keď mali už dva mesiace, akosi sa mi to technicky prestalo dariť a začala som ich dojčiť už len po jednom. Ale keď som ich mala obe vo vakoch, tak som ich mohla dojčiť naraz. To som potrebovala najmä večer pri uspávaní.

Prišla jar a perinky sme postupne odložili, ale šatkovaky nie. Postupne som bábätká začala nosiť menej často obe súčasne, ale stále sa nosili aspoň po jednom. Napríklad teraz na prechádzke a pri uspávaní na záhrade jedno bábätko nosím vo vaku (to potrebuje zaspať pri saní mliečka). To druhé bábätko najskôr nadojčím a potom ho dám do kočíka, stačí mu pohyb kočíka, aby zaspinkalo. Prechádzam sa a jedno bábätko zaspáva pri nosení a dojčení a druhé pri vození. Keď zaspí aj bábätko vo vaku, položím ho opatrne do druhého kočíka.

Keď sa bábätká naučili sedieť, začala som ich nosiť aj vo zvislej polohe – teda po sediačky. Najviac som si obľúbila, tak ako pri prvých dvoch starších deťoch, polohu, pri ktorej dieťatko sedí obkročmo na mojom boku. Takto sa dajú nosiť obe bábätká naraz, každé sedí na jednej strane, teda každý vak mám na inom pleci. Nechodím tak však na dlhé vzdialenosti, pri preprave po meste alebo v prírode sa nosí len jedno bábätko, druhé cestuje v kočíku. Len ak ideme aspoň dvaja dospelí, tak sa môžu nosiť obe detičky.

Spoločne dnes mám obe dvojičky v šatkovakoch len večer, keď ich uspávam. Dám si ich obe na to isté plece do polohy kolíska, hojdám ich na fit-lopte a dojčím. Keď zaspinkajú, položím ich každé na svoju posteľ, pričom na posteli medzi nimi spím ja. Takto ich môžem v noci dojčiť poležiačky, raz sa prisuniem k jednému, raz k druhému. Veľakrát pri nich počas dojčenia aj zaspím, kým ma nezobudí zas to druhé.

Otázka, ako budem nosiť dvojičky, ktorá ma zamestnávala počas tehotenstva, sa nakoniec celkom dobre vyriešila. Som rada, že aj naše najmladšie detičky si môžu užívať nosenie, aj keď sa oň už teraz musia deliť. Pocit, keď mám pri sebe v šatkovakoch obe bábätká, je neopísateľne krásny. Pomaly sa s ním budem musieť rozlúčiť, veď o chvíľu ich už obe naraz neunesiem. No zároveň sa už dokážu čo raz lepšie pohybovať, takže súčasné dojčenie sa nám opäť začalo dariť aj bez šatkovaku. Veľmi by som chcela znovu poďakovať mojej priateľke laktačnej poradkyni z OZ Mamilla, ktorá mi na začiatku veľmi pomáhala s dojčením dvojičiek, za to, že naše bábätká si môžu užívať všetky výhody dojčenia. Chcela by som povzbudiť rodičov dvojičiek, aby svoje bábätká nosili, a mamičky, aby ich dojčili. Vzťahová výchova, teda dojčenie na požiadanie, nosenie a spoločné spanie, sa dá uplatňovať aj pri dvojičkách.

MUDr. Jela Maliariková
 

 

Komentáre:
Neprihlásený »
Ut, 09/04/2012 - 08:36

Tak toto je matka roka!