dnes má meniny Demeter
zajtra Sabína
26.10. 2021
Čo sa deje s manželkou, budúcou mamičkou?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Čo si budem musieť všimnúť na matke môjho ešte nenarodeného dieťaťa? Ako sa vyrovnať s tým, že sa ku mne správa inak? Čo sa deje s manželkou? Zrazu je nejaká iná, precitlivelá, občas bez zjavnej príčiny uplakaná. Prečo? Urobil som niečo zlé?

V tehotenstve sa v tele matky dejú zázračné pochody. Dá sa povedať, že sa jej „zbláznili“ hormóny. Prepáčte, preháňam. No, skutočne pri tých obrovských zmenách prípravy na umožnenie novému životu dozrieť a prísť na svet sa jeho nositeľka stáva oveľa citlivejšou, občas melancholickou až smutnou. Čo si budem musieť všimnúť na matke môjho ešte nenarodeného dieťaťa? Ako sa vyrovnať s tým, že sa ku mne správa inak? Čo sa deje s manželkou? Zrazu je nejaká iná, precitlivelá, občas bez zjavnej príčiny uplakaná. Prečo? Urobil som niečo zlé? V tehotenstve sa v tele matky dejú zázračné pochody. Dá sa povedať, že sa jej „zbláznili“ hormóny. Prepáčte, preháňam. No, skutočne pri tých obrovských zmenách prípravy na umožnenie novému životu dozrieť a prísť na svet sa jeho nositeľka stáva oveľa citlivejšou, občas melancholickou až smutnou. Vtedy je potrebné byť jej na blízku. Nepotrebuje slová, riešenia, ale prítomnosť blízkej osoby, hoc len pre možnosť vyplakať sa. Ten plač vôbec nemusí súvisieť s nejakým smútkom, nemusí byť spôsobený vonkajším podnetom. Proste začne plakať. Sú to chvíle ticha a šance pre blízkosť milovanej a milujúcej osoby.

Samozrejme, že sa s matkou dejú veľké neviditeľné, ale i viditeľné zmeny (bližšie viď. rubrika Mamička). Jednou z viditeľných zmien správania sa bývajú i ranné (no i „priebežné“) nevoľnosti. Menia sa stravovacie spôsoby, často výrazne oproti návykom. Od istého obdobia sú viditeľné zmeny „veľkosti“. Nie neobvyklé bývajú i zmeny v prístupe k sexuálnemu životu. Nie je to často nič príjemné ani pre otecka. Treba však byť oveľa viac tolerantný a empatický.

Vzťah a jeho prejav voči mamičke je veľmi dôležitý a má vplyv i na to maličké stvorenie v „brušku“ (bližšie viď. rubrika „Naše dieťa“). Ak si uvedomíme, kto je „dôležitejší“, bezbrannejší, zraniteľnejší, potom sa isto na venovanie manželkinej väčšej pozornosti dieťatku nebudeme hnevať. Jej vzťah k partnerovi sa nezmenil, len ho dočasne zatienilo niečo oveľa dôležitejšie – život sám, stelesnený v tom maličkom pod jej srdcom. Tešme sa s ňou, rozprávajme sa s maličkým. Sú to chvíle spolupatričnosti a prehlbovania partnerskej i rodičovskej lásky.

Ak už máte deti, treba umožniť i im tešiť sa na bábätko a pomáhať mamičke. Upevňuje to pocit potrebnosti, zodpovednosti za seba i iných a vytvára to pravú rodinu.

Treba si uvedomiť, že toto nie vždy ľahké obdobie je obdobím i vašej premeny. Biologický otecko sa učí byť i oteckom vychovávateľom, ochrancom a živiteľom rodiny. Nepremárnime šancu, ktorú nám manželka, dieťatko a život dáva. Je to úloha, na ktorú sme predurčení a ktorú za nás nikto nedokáže urobiť poriadne. Tak, ako je jedinečná úloha mamičky, tak je jedinečná i úloha otecka.
 

FOTO © Vlado Nagy