dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2020
Najväčšie rodinné športové podujatie na Slovensku
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Najväčšie rodinné športové podujatie na Slovensku pod názvom Family Cup, ktoré tradične vrcholí vyhlasovaním Športovej rodiny SR, vstupuje do 6. ročníka.  Prvou tohtoročnou disciplínou budú preteky v obrovskom slalome na lyžiach.

Miestom celoslovenských finálových pretekov bude 26. februára 2011 novootvorené lyžiarske stredisko Salamandra resort v Štiavnických vrchoch.  Návštevníci tam nájdu 1400 metrovdlhú zjazdovku a o ich prepravu sa postará moderná štvorsedačka a vlek. Parkoviská sú umiestnené tak zhora strediska – s príchodom od Hodruše-Hámrov, ako aj zdola od Banskej Štiavnice.

„Rozhodnutie zorganizovať v Salamandra resorte prvé tohtoročné prvé finálové preteky Family Cup-u nebolo náhodné. Je to doslova rodinné stredisko, priam ideálne pre takéto rodinné podujatie. Čo je najdôležitejšie, jeho majitelia, nám prisľúbili plnú pomoc a podporu,“ pochvaľuje si hlavná organizátorka podujatia Jana Janků. Pre najlepších jednotlivcov sú pripravené medaily a diplomy. Hlavnou cenou bude Rodinný pohár pre trojčlenné rodinné družstvo. Zároveň všetky rodiny, ktoré dokončia preteky, budú odmenené za svoje úsilie vecnými cenami žrebovanými v tombole.

Preteky v obrovskom slalome bývajú už tradične najpopulárnejšími spomedzi všetkých piatich disciplín Family Cup-u. Jeho organizátori z rovnomenného občianskeho združenia  očakávajú približne 250 pretekárov všetkých vekových kategórií, čo predstavuje približne 80 rodín. O hlavnú trofej – Rodinný pohár, budú súťažiť trojčlenné rodinné družstvá zostavené z dvoch alebo troch generácií.

Po zimnej časti by mali nasledovať ďalšie disciplíny. O termínoch a miestach organizátori v súčasnosti rokujú. Tenisové štvorhry by mali byť v druhej polovici mája na osvedčených kurtoch Slovenských liečebných kúpeľov v Rajeckých Tepliciach. Letnú časť  by mali otvoriť preteky v plávaní v bazéne termálneho kúpaliska Katarína v Kremnici v poslednú júnovú sobotu a na druhý deň by mali trojčlenné rodinné družstvá pretekať na kolieskových korčuliach na trati Relax centra na Skalke pri Kremnici. Jesenná časť, kde bude vyhlásená za celoročné výsledky aj Športová rodina SR 2011, sa presunie na moravsko-slovenskú hranicu, do strediska Dešná pri Lysej pod Makytou.  

Tak ako vlani, aj tohto roku bude mať zimná časť Family Cup-u aj regionálne kolá. Otvoria ich preteky v slalome v stredisku  Žiarce v Pavčinej Lehote v Demänovskej doline v Nízkych Tatrách v sobotu 22. januára 2011. Na Pezinskej Babe si budú môcť športové rodiny zasúťažiť 12. februára 2011 a sezónu uzatvoria preteky v stredisku TMG SKI Remata na pomedzí Kremnických Vrchov a Vtáčnika, a to  6. marca 2011. Cieľom regionálnych kôl je zapojiť do pretekania aj tých, ktorým je to na finálové preteky do Salamandra resortu ďaleko, alebo si túžia odskúšať svoje pretekárske umenie viackrát za zimu.

 „Ciele nášho podujatia sú nemenné. Chceme prispievať k výchove zdravej generácie, bojovať proti obezite a pomáhať hľadať nové športové talenty, budúcich reprezentantov a olympionikov. Nové Kuzminové sa ťažko kupujú, ale talentovaných detí, ktorým len treba dať šancu, máme na Slovensku stále dosť. Preteky v rodinnom družstve s rodičmi, starými rodičmi či súrodencami sú často miestom, kedy získajú prvé skúsenosti tak s vyhrávaním, ako aj prehrávaním, ktoré je tiež súčasťou života. V zložitej ekonomickej situácii nie je ľahké nájsť podporu takéhoto podujatia, či už zo strany štátu alebo reklamných partnerov. Robíme však preto, aby sme Family Cup nemuseli zrušiť a po rokoch nelamentovali, aká je nová generácia pohybovo neschopná a obézna,“ hovorí J. Janků.   

Vlaňajších deviatich pretekov Family Cup v piatich disciplínach – obrovskom slalome, plávaní, behu, v tenisových štvorhrách a na horských bicykloch sa zúčastnilo takmer 1 200 pretekárov, čo predstavuje zhruba tri stovky rodín. Pretekári boli vo veku od poldruha až do 75 rokov. Športovou rodinou SR roka 2010 za najlepšie celoročné výsledky sa stali Veteškovci z Púchova a titul obhájili už tretí krát.


Jana Janků