dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2020
Uprednostňujete pri fotografovaní prvorodené deti?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Prieskum spoločnosti Nikon odhalil, že viac ako polovica rodičov častejšie fotografuje svoje najstaršie deti, v porovnaní s ich mladšími súrodencami. Tento jav je najviac viditeľný u Španielov.

Prieskum odhalil, že viac ako polovica* (51%) mamičiek a oteckov v Európe pripúšťa, že viac fotografujú svoje prvorodené deti.

V štúdii mapujúcej štrnásť krajín v Európe a Juhoafrickú republiku sú v tomto smere na čele rebríčka španielski rodičia. 70% z nich potvrdzuje, že oveľa častejšie fotografujú svojho najstaršieho syna alebo dcéru. Na druhé miesto sa dostali talianski rodičia, z ktorých 68% pripúšťa, že sa rovnako ako Španieli viac zameriavajú na prvorodené deti. Najspravodlivejší sú rodičia v Litve, kde najstaršie deti častejšie fotografuje len jedna tretina (34%) rodičov.

Tento stav je vnímaný aj samotnými deťmi. Viac ako tretina (35%) súrodencov súhlasí s tým, že fotografie najstaršieho brata alebo sestry sa v rodinnom fotoalbume vyskytujú oveľa častejšie.

Menší počet fotiek mladších potomkov 33% rodičov zdôvodňuje nedostatkom času a 34% tvrdí, že si tejto skutočnosti neboli vedomí až do okamihu, keď si spätne fotky prezerali. V prieskume 15% oteckov priznalo, že druhorodené dieťa nefotografujú s takým nadšením preto, že sa zábery stále opakujú. Tento dôvod uvádza len 10% mamičiek.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac ako pätnásťtisíc ľudí z pätnástich krajín, však ukázal, že oteckovia sú v tomto ohľade voči svojim deťom spravodlivejší ako mamičky. 48% oteckov (v porovnaní s 54% mamičiek) pripustilo, že častejšie robia fotky svojich najstarších detí. Ukázalo sa tiež, že starší ľudia sú nielen múdrejší, ale aj spravodlivejší. Viac ako polovica (53%) rodičov vo veku nad 55 rokov uvádza, že robia zhruba rovnaký počet fotiek všetkých svojich detí. S tým súhlasí len štvrtina rodičov vo vekovej skupine 16-24 rokov a tretina vo vekovej skupine 25 - 34 rokov.

Prieskum tiež odhalil, že najčastejšie sú európske deti fotografované na dovolenkách, 18% detí má najradšej rodinné snímky z preslnených pláží alebo z návštev pamätihodností. Ako druhé najobľúbenejšie boli vybrané zábery zo slnečných večerov v parkoch a pri rôznych hrách vonku; tieto fotky zvolilo ako svoje najobľúbenejšie 12% osôb. Najmenej populárne boli snímky zo školy (2%) a športových podujatí (3%).

Medzinárodne uznávaná psychologička v oblasti psychológie výchovy, Dr. Michele Borba, verí, že toto uprednostňovanie detí rodičmi môže podporovať teóriu „syndrómu druhého dieťaťa“, podľa ktorej má poradie narodenia vplyv na osobnosť dieťaťa: „Rivalita súrodencov je v rodinách bežná, a to najmä vo veľkých rodinách s tromi alebo viacerými deťmi. Zatiaľ čo mnoho rodičov sa pokúša pristupovať ku všetkým svojim deťom rovnako, ľahko sa stane, že malé prvenstvá najstarších detí - prvé krôčiky, prvé slovo, prvý deň v škole - sa u ďalších detí stanú menej významnými.“ Zistenie spoločnosti Nikon, že viac fotiek robíme v prípade najstarších detí, je toho jasným príkladom. Rodičia si pritom tejto skutočnosti často nie sú vôbec vedomí.

"Rodičia by sa mali snažiť robiť množstvo rôznych fotiek všetkých svojich detí, samotných i v kruhu rodiny, aby sa všetky deti cítili byť rovnako milované a zachovali si pocit svojej vlastnej jedinečnosti," dodáva Dr. Borba.

Informácie o prieskume:

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 15 592 osôb zo 14 krajín Európy a z Juhoafrickej republiky, vykonala pre spoločnosť Nikon nezávislá agentúra Opinion Matters. Prieskum prebehol v krajinách: Taliansko, Veľká Británia, Slovinsko, Španielsko, Litva, Holandsko, Poľsko, Francúzsko, Juhoafrická republika, Belgicko, Česká republika / Slovensko (kombinovane ako jeden región), Estónsko, Rumunsko a Lotyšsko.

* Viac ako polovica, resp. 51% mamičiek a oteckov v Európe pripúšťa, že robia viac fotografií svojich najstarších detí, 42% rodičov robí približne rovnaký počet fotiek všetkých svojich detí a zvyšných 7% robí viac fotiek svojich mladších detí.

V nasledujúcej tabuľke sú percentuálne uvedené počty rodičov, ktorí robia viac fotiek svojich starších detí, podľa jednotlivých krajín a počty súrodencov, ktorí sú si tejto skutočnosti vedomí:

Uprednostňovanie starších detí pri fotografovaní

Počty súrodencov, ktorí sú si tejto skutočnosti vedomí

Španielsko

69 %

Juhoafrická republika

50 %

Taliansko

68 %

Francúzsko

48 %

Slovinsko

57 %

Taliansko

47 %

Francúzsko

56 %

Španielsko

46 %

Holandsko

56 %

Poľsko

39 %

Poľsko

56 %

Holandsko

37 %

Juhoafrická republika

53 %

Belgicko

36 %

Belgicko

50 %

Veľká Británia

34 %

Veľká Británia

46 %

Rumunsko

29 %

Česká republika/Slovensko

44 %

Česká republika/Slovensko

29 %

Estónsko

43 %

Slovinsko

29 %

Rumunsko

41 %

Litva

24 %

Lotyšsko

36 %

Estónsko

19 %

Litva

34 %

Lotyšsko

18 %


Dr. Michele Borbaje medzinárodne uznávaná odborníčka v oblasti výchovy detí a rodičovstva a je autorkou mnohých odborných kníh. Za všetky menujme aspoň The Big Book of Parenting Solutions: 101 Answers to Your Everyday Challenges and Wildest Worries, No More Misbehavin' a Building Moral Intelligence. Združenie National Association of Self-Esteem vymenovalo autorku národným vzdelávateľom roka. Michelle, ako rečník motivujúci viac než milión poslucháčov, autorka bestsellerov a vysoko uznávaná mediálna osobnosť, pomáha rodinám vychovať z detí silné a stabilné osobnosti. Množstvo rodičov a pedagógov sa spolieha na jej stratégiu posilňovania sebadôvery, charakteru a ľudskosti u detí.

Spoločnosť Nikon mladým rodinám odporúča digitálnu jednookú zrkadlovku Nikon D3100: „Fotoaparát je skonštruovaný práve pre amatérskych fotografov, ktorí začínajú používať digitálnu jednookú zrkadlovku. Jeho prednosti využijú najmä mladé rodiny, ktoré chcú mať svoje spomienky uložené v špičkových fotkách a videách a pritom sa nechcú zaoberať komplikovanými nastaveniami. Režim „Sprievodca“ prevedie každého krok za krokom potrebnými nastaveniami a súčasne postupne rozvíja fotografické vedomosti a zručnosti svojho užívateľa,“ hovorí Jordi Brinkman, produktový manažér pre digitálne zrkadlovky v spoločnosti Nikon Europe.

FOTO - Nikon Europe