dnes má meniny Kamil
zajtra Henrich
14.7. 2020
13-valentná vakcína proti pneumokokom ostáva v povinnom očkovaní s doplatkom
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Ministerstvo zdravotníctva SR s platnosťou od 1. apríla 2011 určila doplatok za jednu dávku 13-valentnej vakcíny, ktorá poskytuje najširšiu ochranu dojčiat proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam vo výške 12,72 eur.

Deti, ktoré boli do 31. marca 2011 zaočkované prvou alebo aj druhou dávkou vakcíny Prevenar 13, budú doočkované touto vakcínou bez doplatku. Rodičia detí, ktoré dovŕšia 3 mesiac života po 1. apríli 2011 si za očkovanie každou dávkou 13-valentnej vakcíny proti pneumokokom budú musieť doplatiť.

13-valentná vakcína Prevenar 13 ostáva naďalej v povinnom očkovaní dojčiat proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam v súlade s aktuálnym očkovacím kalendárom na rok 2011 v schválenej očkovacej schéme 2+1, teda 2 základné dávky a posilňovacia dávka (booster). Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva sa 13-valentná vakcína stáva nadštandardom a rodičia si za očkovanie touto vakcínou budú musieť doplatiť. „Z pohľadu ochrany detí pred závažnými pneumokokovými ochoreniami, ako meningitída, pneumokoková pneumónia, či sepsa, ale aj komplikovanými a ťažkými zápalmi stredného ucha je očkovanie 13-valentnou vakcínou preferované. Ako jediná totiž á chráni proti vysoko rezistentným kmeňom 19A, 6A a 3, ktoré sa vyznačujú vysokou agresivitou a rezistenciou na antibiotiká“, hovorí Prof. MUDr. Janka Jakubíková, prednosta ORL kliniky DFNsP Bratislava.

13-valentná vakcína Prevenar 13 je v súčasnosti jedinou vakcínou, ktorá má schválenú indikáciu na pneumokokové pneumónie. Navyše ako jediná poskytuje ochranu pred mimoriadne agresívnymi sérotypmi 3, 6A a 19A, ktoré na základe sledovania trendov výskytu a rezistencie pneumokokových sérotypov v rokoch 1999, 2006 a 2009 majú na Slovensku vzostupnú tendenciu. Sledovaný je výskyt sérotypov pneumokokov pri otitídach a invazívnych infekciách s dominanciou sérotypov 3, 14,19A, 19F a 6A v detskom veku. V prípade sérotypov 19A, 6A a 3, tieto nie sú obsiahnuté ani v 7-valentnej ani v 10-valentnej vakcíne, iba v 13-valentnej. Tieto sérotypy navyše vykazujú výraznú antibiotickú rezistenciu, čo komplikuje liečbu pacienta.

10-valentná a 13-valentná vakcína proti pneumokokom, ktoré sú v súčasnosti dostupné na očkovanie dojčiat proti závažným pneumokokovým ochoreniam, nie sú vzájomne zameniteľné. Deti, ktoré začnú byť očkované vakcínou PREVENAR 13 nemôžu byť doočkované vakcínou Synflorix, keďže ide o dva úplne odlišné produkty s rozličnou antigénnou náložou. Deti, ktoré boli do 31. marca 2011 zaočkované prvou alebo aj druhou dávkou vakcíny Prevenar 13, budú doočkované 13-valentnou vakcínou bez doplatku. Ministerstvo zdravotníctva SR do tejto chvíle nevydalo metodický pokyn k vydávaniu 13-valentnej vakcíny na doočkovanie bez doplatku, avšak na základe doterajšej praxe budú lekárne vakcínu bez doplatku na základe receptu, na ktorom detský lekár uvedie, že ide o doočkovanie.

Vakcína Prevenar sa v USA používa od roku 2000  a od roku 2001 v krajinách Európskej únie. Rozsiahle klinické štúdie, ako aj klinické skúsenosti z praxe potvrdzujú veľmi dobrý bezpečnostný profil vakcíny, vďaka čomu je Svetovou zdravotníckou organizáciou odporúčaná ako preferovaná vakcína v národných imunizačných programoch po celom svete. Konjugované pneumokokové vakcíny Prevenar a Prevenar 13 od spoločnosti Pfizer sa v súčasnosti používajú vo viac ako 100 krajinách sveta a sú súčasťou národných imunizačných programov vo viac ako 50 krajinách. Do dnešného dňa bolo použitých viac ako 360 miliónov dávok Prevenaru. Na Slovensku sa Prevenarom 13 očkuje od júla 2010, kedy v plošnom očkovaní nahradil jeho predchodcu, 7-valentnú vakcínu Prevenar.

TS

FOTO © Pavol Matuška
 

Komentáre:
mamatata »
Ut, 07/19/2011 - 08:46

Áno, máte pravdu. Slovenská pediatrická spoločnosť a ostatní kompetentní lekári sa o to aj snažia. Je už na poisťovniach a štáte, čo sa podarí dosiahnuť. Podstatné je, že dnes si už rodičia "len" doplácajú (pri indikovaných deťoch je vakcína plne hradená), pred pár rokmi si platili celú vakcináciu. Pomaly, ale ide to.