dnes má meniny Ľuboslav Ľuboslava
zajtra Matúš
20.9. 2021
Dlhodobé dojčenie sa u nás stále nepovažuje za normálne
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

S tlakom na odstavenie dieťaťa po určitom veku sa stretávajú mnohé mamičky v našej spoločnosti. Je to dôsledkom toho, že napriek tomu, že dojčenie už aj u nás považujeme za dôležité, pripisujeme jeho dôležitosť najmä obdobiu, keď je dieťa novorodencom prípadne do času, kým nezačína konzumovať aj inú tuhú stravu. Dlhodobé dojčenie sa u nás stále nepovažuje za normálne a dokonca často ani za vhodné. Napriek tomu, že opak je pravdou.

Preto je pre mamičky dôležité vedieť, že na dojčení nie je nič dobré ani zlé, pretože dojčenie je pre dieťa normálny, fyziologický spôsob výživy až do doby, keď prestane mať o dojčenie záujem.

Ak dieťa musí dostávať inú formu starostlivosti a výživy, než akú mu dokáže poskytnúť dojčenie, prináša to so sebou vždy rôzne riziká. A keďže v prípade, že sa dieťaťu umožní dojčiť sa na požiadanie a neobmedzujeme ho v dojčení, takmer všetky deti sa dojčia aj po 2, 5 roku života! Pričom len minimálne množstvo detí sa po tomto termíne prirodzene odstav. Väčšina sa dojčí aj v ďalšom období (priemerne 3 - 4 roky).

To, čo považujeme za „dlhodobé dojčenie“ je v skutočnosti „normálne dlhé dojčenie! Dieťa sa môže chcieť a pravdepodobne aj bude chcieť dojčiť aj po 2, 5 roku života.

Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 2, 5 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, rôzne látky napomáhajúce správny rozvoj imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako  kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2, 5 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná látka, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívané bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a častokrát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej inicitívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, mamička mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo.

Rozhodnutie o ukončení dojčenia by malo byť výsledkom vzájomnej dohody dieťaťa s matkou s ohľadom na ich situáciu.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť tak dlho, ako to vyhovuje matke aj dieťaťu.

Dojčenie ovplyvňuje pozitívne aj zdravie mamičky, preto je prospešné v ňom pokračovať. Predčasné odstavenie dieťaťa zvyšuje riziko rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov, zhoršuje osteoporózu v starobe atď.

Ako už však bolo spomenuté, pokračovať v dojčení znamená pokračovať v niečom, čo nie je v našej spoločnosti bežné. Takéto matky však môžu nájsť podporu v dojčení u poradkýň pri dojčení, z ktorých mnohé organizujú aj podporné skupiny dojčiacich matiek. V podpornej skupine poskytujú potrebnú podporu v pokračovaní v dojčení. Stretnú sa tu mamičky s dlhodobo dojčenými deťmi a vzájomne získajú predstavu, ako vyzerá pokračovanie v dojčení – ako často a v akých situáciách sa takéto deti dojčia, čo je niečo, čo bežne človek okolo seba nemá možnosť vidieť.

Andrea Poloková
OZ Mamila

FOTO © Ľudovít Mazan