dnes má meniny Ambróz
zajtra Marína
7.12. 2019
Aj deti s intoleranciou laktózy potrebujú mlieko
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pre deti je mlieko ideálnym zdrojom látok nevyhnutných na správny vývoj kostí, chrupu a iných orgánov. Práve preto sú deti po narodení živené výhradne mliekom. Časom schopnosť trávenia mlieka klesá, niekedy však intolerancia laktózy vznikne už vo veľmi skorom veku. Deti s touto diagnózou však nemusia žiť celý život bez mlieka a výrobkov z neho, ktoré sú nielen výživné ale im aj chutia.

Intoleranciu laktózy má na svedomí nedostatok enzýmu laktáza v tenkom čreve, ktorý rozkladá laktózu (mliečny cukor) na jednoduchšie cukry. Prejavuje sa tráviacimi problémami, hnačkami alebo kŕčmi. Existuje viacero príčin vzniku intolerancie laktózy. Najčastejšie je to strata schopnosti tráviť mlieko vzniknutá vekom, tento typ sa objavuje u každého piateho Slováka.

U predčasne narodených novorodencov ju spôsobuje nedostatočne vyvinutý tráviaci trakt, po ukončení jeho vývinu sa tvorba enzýmu laktáza vráti do normálu. Najväčšie problémy robí mlieko deťom s vrodenou intoleranciou laktózy. V takých prípadoch doktori najčastejšie predpisujú bezlaktózovú diétu.

Život bez mlieka a mliečnych výrobkov nie je pre deti práve najľahší. Okrem toho, že riskujú ďalšie zdravotné problémy spojené s nedostatkom vápnika a iných látok v mlieku, si musia po celý život kvôli diéte odopierať chutné mliečne výrobky, ako napríklad zmrzlinu alebo čokoládu.

„Deti s intoleranciou laktózy sa nemusia vyhýbať mlieku úplne. Mlieko bez obsahu laktózy dostať kúpiť v obchodoch a pomocou špeciálnych kvapiek sa dá vyrobiť aj doma. Navyše existuje aj tabletka, po ktorej je možné jesť mlieko a mliečne výrobky bez rizika vzniku príznakov tráviacich ťažkostí,“ hovorí Rastislav Stolárik zo združenia Intolerancia laktózy. Tieto tabletky obsahujú enzým laktáza, ktorý organizmu pomôže s trávením mliečneho cukru.

Doteraz boli na našom trhu dostupné tabletky s laktázou s mätovou príchuťou, výrobcovia však myslia aj na mladšie generácie, ktorí preferujú iné chute. „Novinkou na našom trhu je tabletka s laktázou s príchuťou jahôd, zameraná hlavne na deti. Po konzumácii tejto tabletky môžu deti veselo jesť mliečne dobroty a napríklad sa v lete osviežiť zmrzlinou,“ informuje o novinke R. Stolárik.

Kyslomliečne výrobky, ako napríklad jogurty, acidofilné mlieka, zakysanky alebo cmary môžu väčšinou jesť aj laktázovo intolerantné deti, pretože obsahujú probiotické kultúry, ktoré štiepenie laktózy uľahčujú. Hranicu tolerancie má však každý človek inde, preto si tu treba odsledovať množstvo, ktoré dokáže dieťa stráviť bez ťažkostí a túto hranicu nikdy neprekračovať.

Združenie pre osvetu intolerancie laktózy

FOTO © Pavol Matuška
 

Komentáre:
mamatata »
Po, 03/05/2012 - 10:34

Ak má dieťa mladšie ako 3 roky problémy s trávením mliečnych výrobkov alebo pri konzumácii potravín, ktoré obsahujú laktózu ako napr. čokoláda, sušienky, cereálie a dokonca aj niektoré lieky, je potrebné ho najskôr vyšetriť na intoleranciu laktózy alebo alergiu na kravské mlieko. Obe príčiny môžu spôsobovať bolesti bruška a hnačky v tejto vekovej kategórii. V každom prípade je potrebné dieťaťu urobiť laktózovo-tolerančný test. Na základe zistených výsledkov sa mu nasadí vhodná liečba. Ak má menej ako 3 roky, je preň najvhodnejšia diéta - vylúčenie mliečnych výrobkov a výrobkov obsahujúcich laktózu. Mliečne výrobky je najvhodnejšie nahradiť kvasenými mliečnymi výrobkami, pretože tie obsahujú podstatne menej mliečneho cukru. Tablety i kvapky obsahujúce enzým laktáza, ktorý umožňuje tráviť mliečny cukor sú vhodné pre deti od troch rokov.

V krajine pôvodu výživového doplnku LAKTAZAN - v Kanade je registrovaný aj pre použitie najmenších detičiek. U nás (EÚ) to normy pre výživové doplnky nedovoľujú.

Intolerancia laktózy
Združenie pre osvetu intolerancie laktózy

Kosatka2 »
So, 02/25/2012 - 19:49

Chcela by som sa spýtať či tabletky pre deti s príchuťou možu užívať aj detičky mladšie ako tri roky????Laktasan tablety a kvapky sú až od troch rokov
Mail-Kosatka2@azet.sk