dnes má meniny Vratislav
zajtra Alfréd
18.6. 2021
Ako proti meningitíde?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Aj pri súčasnom stave poznania sa meningokoková meningitída považuje za agresívne a život ohrozujúce ochorenie, pri ktorom dochádza aj k úmrtiam až v 9% prípadov. Najviac ohrozenou skupinou sú malé deti od 1 do 4 rokov a mladiství. V ostatných rokoch sa výskyt ochorení spôsobených meningokokom pohybuje síce na úrovni chorobnosti menej ako 1 na 100 tisíc obyvateľov, napríklad v roku 2010 to bolo 40 prípadov a v roku 2011 podľa Úradu verejného zdravotníctva SR 26 prípadov, ale každý rok sa vyskytujú prípady úmrtia na tieto neuroinfekcie. V roku 2010 to boli 4 úmrtia, v uplynulom roku až 11 prípadov úmrtí. Podľa aktuálnych informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave ku koncu augusta 2012 sa na celom Slovensku vyskytlo 28 prípadov, z toho 4 smrteľné. Viac prípadov sa pritom sezónne objavuje v chladnejších mesiacoch, takže nárast počtu infekcií sa dá očakávať v posledných dvoch mesiacoch roka.

Liečba či prevencia?
Baktériová meningitída je v prvom rade ochorenie malých detí a mládeže. Priebeh ochorenia je tak vážny, že liečba musí byť nasadená okamžite na jednotke intenzívnej starostlivosti. Liečba podlieha špeciálnemu režimu pod silnými dávkami antibiotík a kontrole životne dôležitých funkcií organizmu. Po zistení pôvodcu meningitídy liečba pokračuje špecifickými liekmi.

Očkovanie proti meningokokom patrí medzi dlhoročné priority výskumných vedeckých tímov. Prvé pokusy siahajú až do roku 1908, avšak prvá vakcína bola uvedená na trh v roku 1969. Na svete existuje viacero vakcín, niektoré sa používajú aj u nás, najmä v akútne zhoršenej epidemiologickej situácii, teda očkujú sa ľudia v okolí chorého jedinca. Ochranné protilátky vzniknuté na základe takéhoto očkovania v priebehu mesiacov až niekoľkých rokov opäť zanikajú.

V súčasnom období však aj na slovenský trh prichádza nová vakcína, ktorá bude chrániť proti invazívnym meningokokovým kmeňom A, C, W, Y jednou dávkou, pričom očkovanie je možné už od jedného roka, teda aj vo vekovej skupine najohrozenejších detí. Vakcína je určená deťom, dospievajúcim aj dospelým.

 

Od 27. septembra 2012 je v prevádzke nová webová stránka www.stopmeningokok.sk  a zároveň sa spúšťa aj osvetová kampaň varujúca pred nebezpečnými ochoreniami spôsobenými meningokokovou baktériou. Okrem webovej stránky budú súčasťou kampane aj informačné materiály v ambulanciách detských lekárov a ďalšie podporné materiály, ktoré majú upozorniť na možné hrozby.

Projekt pripravila Slovenská spoločnosť infektológov pri SLS v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou a Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

FOTO © Pavol Matuška