dnes má meniny Katarína
zajtra Kornel
25.11. 2020
Prípad úmrtia trojmesačného dieťaťa v januári 2012 - stanovisko odborníkov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

V súvislosti s medializovaním prípadu trojmesačného Maroška v denníku Plus 1 deň /z 22.,23. a 24.10.2012/, v ktorom sa hovorilo o možnej súvislosti očkovania a úmrtia dieťaťa, vydali štyri lekárske spoločnosti spoločné vyhlásenie, v ktorom zásadne odmietajú akékoľvek spájanie tohto prípadu s očkovaním. Príčinou úmrtia dieťaťa aj podľa odborných vyjadrení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v žiadnom prípade nebola vakcinácia.
Stanovisko uverejňujeme v plnom znení.

Spoločné vyhlásenie výborov odborných spoločností SLS

k medializovanej kauze Maroška, ktorý zomrel 3 dni po očkovaní

  1. Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť - SEVS
  2. Slovenská pediatrická spoločnosť - SPS
  3. Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie - SSAKI
  4. Slovenská spoločnosť infektológov - SSI

Je nám veľmi ľúto, že Maroško zomrel iba trojmesačný. Akúkoľvek súvislosť jeho ochorenia a úmrtia s očkovaním však jednoznačne odmietame.

Vakcína, ktorou bol Maroško zaočkovaný nespôsobila ani infekciu – zápal mozgových blán, pretože testy potvrdili, že nebola kontaminovaná, ani opuch mozgu, pretože je to neživá očkovacia látka, ani pokles imunity, pretože očkovaním sa imunitný systém stimuluje, teda podporuje a nepotlačuje. Keby to tak bolo, ochorení a úmrtí by bolo určite viac.

Vakcínou bolo na Slovensku v tomto roku zaočkovaných viac ako 10 000 detí. Od januára 2011 do dnes ochorelo na Slovensku 69 osôb na hnisavý zápal mozgových blán, z nich 10 zomrelo. Ochorelo 9 detí v prvom roku života. Ide o ochorenie s veľmi rýchlym a dramatickým priebehom. Najčastejšie končí smrťou u detí v prvom roku života, pretože nemajú ešte vyvinutý imunitný systém do takej miery, aby si vedeli s infekciou poradiť. To je dôvodom, prečo sa deti v prvom roku života chránia pred infekčnými chorobami očkovaním. Maroško zomrel, pretože sa nakazil a nevedel s infekciou bojovať. Bola to len náhoda, že bol pred nakazením očkovaný. Nevedel by si s infekciou poradiť, aj keby nebol očkovaný. 

Považujeme za nešťastné využívať situáciu so sťahovaním vakcíny k takejto negatívnej propagácii očkovania, ktorá má za následok vyvolanie paniky. U matiek vyvolá bezpríčinný strach z očkovania, čím môže dôjsť k ohrozeniu zdravia ich detí.  

MUDr. Štofko nie je imunológ, teda odborník na imunitu. Z minulosti sú známe jeho zavádzajúce prehlásenia do médií o úmrtiach po očkovaní proti chrípke, ktoré sa následným prešetrením nepotvrdili.

Uverejniť takéto verejnosť zavádzajúce tvrdenia bez stanoviska kompetentných, ako je Ministerstvo zdravotníctva SR a Hlavný hygienik, Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou považujeme za neprípustné a novinársky neetické.

Za výbory spoločností:
doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD. - predseda SEVS
prof. MUDr. Tibor Šagát, PhD. - predseda SPS

prof.  MUDr. Peter Pružinec, PhD. – vedecký sekretár SSAKI
prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. – prezident SSI

FOTO © Edit Belancová