dnes má meniny Júlia Júliana
zajtra Želmíra
22.5. 2022
Voda prečisťuje telo a zlepšuje výsledky diéty
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Jednoduché konštatovanie je samo o sebe výrečné – ak viac pijeme, viac močíme a obličky majú väčšiu možnosť eliminovať odpad, ktorý pochádza z potravín spracovaných v tráviacom systéme. Voda je vlastne najlepšie prírodné diuretikum. Je prekvapujúce konštatovať, koľko ľudí nepije, neprijíma počas dňa dostatočné množstvo tekutín.

Milióny každodenných povinností a potrieb spôsobujú, že  zabúdame až ignorujeme prirodzený pocit smädu. A ako plynú dni a mesiace, po čase už smäd nehrá svoju rolu varovného prsta pred dehydratáciou.

Najmä ženy, ktorých močový mechúr je menší a citlivejší ako ten mužský, sa zdráhajú piť, aby si nemuseli odskakovať, aby ich to nevyrušovalo pri plnení si povinností, alebo počas cesty, prípadne, aby nemuseli ísť na verejný záchod, ktorý sa im už pri predstave hnusí.

Avšak to, čo možno akceptovať v prípade bežného života, nemožno akceptovať v priebehu diéty a ak argumenty, ktoré poukazujú na osobnú hygienu nie sú dostatočné, je tu ešte jeden, ktorý napokon určite presvedčí a to je tento:

Snažiť sa schudnúť bez pitia je nielen toxické, ale môže to spôsobiť redukciu či dokonca zablokovanie úbytku hmotnosti a zmarenie všetkých snáh. Prečo?

Pretože ľudský motor, ktorý v priebehu diéty požiera tuky, funguje ako ktorýkoľvek spaľovací motor. Zhorená energia uvoľňuje teplo a odpad. Ak sa tohto odpadu cez obličky nezbavíme, ich nakumulovanie skončí skôr či neskôr prerušením spaľovania a zabránením akejkoľvek strate váhy a to aj v prípade poctivo dodržiavanej diéty. Rovnako sa tak deje v prípade motora v aute, ktorému by sme upchali výfuk, alebo v prípade kozuba, ktorého komín

by sme neočistili od popola a sadzí. V oboch prípadoch by sa spaľovanie zoslabilo, až by ho napokon uhasili nahromadené splodiny. Výživové výkyvy obézneho človeka a nahromadenie zlozvykov i prehnaných či nesúvislých diét končia tým, že obličky začnú byť lenivé. A preto obézny človek, viac ako ktokoľvek iný, musí piť  dostatočné množstvo vody, aby jeho vylučovacie orgány začali opäť fungovať.

Spočiatku sa táto snaha môže javiť ako nepríjemná až otravná, najmä počas zimy, no ak ju dodržíte, tento zvyk sa stane trvalým, posilní vnem potreby umývať sa zvnútra a lepšie chudnúť a znovu sa z toho stane potreba.

Voda a čisté bielkoviny spolu výrazne vplývajú na zbavovanie sa solí z celulitídy
Táto schopnosť sa aktivuje iba u žien, pretože celulitída je hormonálnou nerovnováhou usadzovania tuku na typicky ženských miestach – na stehnách, zadku a kolenách. V prípade tohto ťažko zdolateľného problému, kde je diéta často bezmocná, som si všimol, že diéta založená na čistých bielkovinách, spojená s redukciou soli a s intenzívnym pitím slabo mineralizovanej vody, umožňuje dosiahnuť harmonickejšie schudnutie, s miernym no skutočným stenčením rovnako ťažko zvládnuteľných, vzdorovitých zón ako zadok alebo vnútorná strana (vnútorný okraj) kolien.  Keď som to porovnával v prípade pacientky, ktorá podstúpila v iných obdobiach života iné diéty, táto kombinácia jej aj vzhľadom k úbytku hmotnosti, priniesla najviditeľnejšie zlepšenie z pohľadu panvy a zadku.

Tieto výsledky sa dajú vysvetliť hydrofóbnym efektom bielkovín a intenzívnou filtráciou obličiek pod náporom množstva vody. Voda preniká do celého tkaniva, aj toho, ktoré je zasiahnuté celulitídou. Vchádza do nej čistá a panenská a vychádza z nej slaná a naplnená odpadom. V prípade tejto akcie odsolenia a vyprázdnenia sa pripája aj mocný efekt spaľovania čistých bielkovín. To všetko prispieva k síce skromnému a čiastočnému, no na druhej strane jednému z mála riešení  pomarančovej kože, čo odlišuje túto diétu od väčšiny ostatných, nemajúcich žiadny priamy efekt na celulitídu.

Kedy je potrebné piť vodu
Mnoho informačných relikvií z minulosti, ktoré sa však stále hlásia v kolektívnej nevedomosti, zotrváva v názore, že počas jedla nie je dobré piť, aby sme sa vyhli nevhodnému zmiešaniu potravín s vodou.

Nielenže toto nemá fyziologický základ, ale vo veľkom množstve prípadov to funguje kontraproduktívne. Tým, že nepijeme v priebehu jedla, keď dostaneme smäd, a keď je to prirodzené a príjemné, odkladáme potrebu hydratovať naše telo, na čo mimo jedla už úplne zabúdame pod ťarchou každodenných aktivít. V priebehu mojej diéty Protal a špeciálne v priebehu útočnej fázy a striedavej fázy, je nevyhnutné s výnimkou prípadov zadržiavania vody v bunkách či obličkovej nedostatočnosti, vypiť liter a pol vody denne, ak možno minerálku alebo aj vo forme iných tekutín, ako čaj, káva či bylinkový odvar.

Hrnček čaju na raňajky, veľký pohár predpoludním, dva ďalšie na obed, káva na koniec jedla, pohár vody popoludní, dva večer, takto ľahko možno vypiť dva litre. Mnoho pacientok sa mi zdôverilo, že na to, aby dodržiavali tento pitný režim, im poslúžila málo elegantná, no o to efektívnejšia metóda. Pili rovno z fľaše.

Dr. Pierre Dukan

ukážka z publikácie Dukanova diéta v 350 receptoch, vydavateľstvo NOXI, 2013