dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Tajomstvá slovenských oteckov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Slovenskí ockovia si rodičovstvo užívajú naplno. Voľného času s deťmi majú síce menej ako mamičky, napriek tomu si aj to málo vychutnávajú naplno. A priznajme si, niekedy im to s deťmi ide lepšie ako mamičkám. Každá mamička to pozná – môžeme byť trpezlivé, môžeme sa snažiť, hrať sa a vymýšľať zábavu, stačí keď príde domov ocko a deti sa zmenia ako mávnutím čarovného prútika. Niektoré veci jednoducho vedia len ockovia. Presvedčiť deti, aby sa umyli, alebo upratali hračky nás stojí niekedy nadľudské úsilie. Ocko len zavelí a všetko ide ako po masle. Ako je to možné? Slovenskí ockovia skrátka majú svoje tajomstvá.

Oreo prieskum slovenských oteckov nám napovie viac.

Dokážete zveriť deti partnerovi?
Rodičia si navzájom dôverujú a nemajú obavy, ak ostane partner sám s deťmi. Len 10% mamičiek sa obáva zveriť deti do opatery otcovi a ak na to pristúpia, tak len na krátky čas. Väčšina rodičov nemá stanovený pravidelný čas, kedy sú deti len s jedným z rodičov. 

Ockovia a obľúbená zábava s deťmi
Ockovia sa s deťmi nielen hrajú, ale delia si s mamičkami aj bežné denné povinnosti. Okrem rozvozu detí do školy, zo školy a na krúžky, tréningy sa ockovia starajú aj o prípravu raňajok. Aj športové aktivity s deťmi bežne riešia oteckovia. Príprava večere a upratovanie je naopak doménou mamičiek. Deti sa však s ockom najradšej zabávajú. Vystrájanie, výlety, sledovanie televízie, alebo hry na počítači sú predsa len lepšie s ockom. Muži oproti ženám chodia častejšie s deťmi do kina, či divadla a tiež viac nakupujú.

Zakázané aktivity
Každá druhá matka aj otec deťom občas povolí niektorú zo zakázaných aktivít, ktoré im nedovoľuje partner. Aj keby sa zdalo, že ockovia sú oveľa benevolentnejší, nie je to tak. Otcovia a matky sa v tomto takmer vôbec nelíšia. Najčastejším prehreškom je hranie sa na počítači. Ockovia oveľa častejšie ako mamičky dovoľujú hru na PC, sledovanie TV, akčné filmy a zakázané sladkosti a nápoje. Mamičky viac ako ockovia povoľujú zakázaný make-up.

Tajomstvá určené len ockovi
Tretina rodičov vie, že deti sa zverujú s niektorými tajomstvami len ockovi. O niektorých mamičky dokonca ani netušia. Týka sa to najmä nezbedností, ktoré sa mama nesmie dozvedieť (72%), problémov s kamarátmi a spolužiakmi, alebo zlých známok a poznámok.

Ockovia na materskej?
Slovenskí ockovia si trúfajú starať sa o deti na materskej dovolenke. Minimálne deklarujú odvahu, že o tom reálne uvažujú. Aj keď skúsenosť s materskou dovolenkou má len malé percento mužov, až dve tretiny oteckov sú presvedčené, že by to zvládli. Naopak až tretina žien je presvedčená, že to muž v žiadnom prípade nezvládne.

Deň otcov
Deň otcov poznajú lepšie slovenské mamičky ako ockovia. 40% oteckov síce o ňom už počulo, ale nevybavujú si jeho podstatu. Preto je pre slovenské rodiny tento deň obyčajným dňom bez osláv. Veľmi málo oteckov je na Deň otcov obdarovaných darčekom, alebo si užíva výsady výnimočného dňa ako to býva na Deň matiek.

Čo pre nás znamená Deň otcov?

 

Oreo prieskum o slovenských oteckoch bol zadaný značkou OREO (spoločnosti Kraft Foods SR). Online zber dát realizovala agentúra Perfect Crowd v januári 2013. Celkovo bolo oslovených 500 respondentov, z toho 50% matiek a 50% otcov, ktorí majú aspoň jedno dieťa, s trvalým pobytom v Slovenskej republike a to vo veku od 24 do 54 rokov.